cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

salut!
Dupa cum vad ne adunam putin cate putin!
In urma unui drive test cu o kia 1,6 CRDI (de care am fost super incantat),
am contractat si eu(11.05.2007) un 1,6 CRDI culoare bej (metalizat parca) + ESP, scaun cu reglaj, cheia de 26E, faruri ceata, cotiera. Imi pare deja rau ca nu am optat pentru geamuri electrice si alte cateva... Dar cu profesionalismul celor de la KIA(care par sa nu stie nimic sigur???)
Timpul de asteptare mi se pare si mie cam mare - 60 zile in contract.

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Salut, mebru si eu aici de cateva minute. Sunt posesor de RIO 1.4 classic +abs. Sunt super multumit de masina, dar imi pare rau ca nu am avut optiunea c'eed cand am luat eu RIO in octombrie anul trecut .

Numai bine si astept deschiderea forumului.
Kia RIO 1.4
Image

lilusha
Posts: 24
Joined: 15 May 2007, 21:47
Auto:

Post by lilusha »

Gerula respectiv tipitip wrote: ....mmm,...a, da,. jante aliaj pe 16" modelul C, cotiera, scaun reglabil pe inal?ime, proiectoare de cea?a, lampa aia centrala dintre parasolare, volan+ consola centrala in piele
sal, ce fain ca v-am gasit :) tocmai ma gandeam ca masinuta asta ar putea sa mi se potrivesca ca tot eram in cautare de ceva dragut si accesibil. dar tot incerc sa intru pe site-ul oficial si nu prea gasesc mare lucru, i.e. informatii: de exemplu cat costa scaunul reglabil pe inaltime? te intreb pe tine ca vad ca ti-ai luat; si m-ar mai interesa si pretul ptr culori.

sa scrie toata lumea tot ce crede despre masina asta, ca eu nefiind o profesionista in domeniu, sorb tot ce spuneti voi aici ;)

o seara buna

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

lilusha, vopseaua (cu exceptia culorii albe si a unei nuante de rosu) este metalizata si nu se plateste nimic in plus. Pe site-ul oficial gasesti toate culorile disponibile pentru acest model.

pentru informare, impresii si pareri, poti consulta site-ul oficial si cateva forumuri pe care se discuta de mai demultisor despre acest model

www.kiaromania.ro
www.kia-ceed.com sau versiunea in limba romana www.kia-ceed.ro
http://www.garajul.ro/forum/index.php?showtopic=14697
http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... 574&st=300

Daca te intereseaza preturile la optionale, lasa o adresa de mail si-ti trimit.

Lectura placuta!

O seara buna tuturor!

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Felicitari celui care a initiat acest forum. Sunt administratorul site-ului www.promovare-site.ro si o sa ii fac promovare gratuita acolo.
Inca o data ... felicitari si astept cat mai multe opinii din partea voastra a celor care au comandat Kia Ceed.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

netra

Post by netra »

Buna tuturor, ma bucur ca a luat fiinta un forum pentru KIA.
Am folosit pana acum un surogat KIA adica forumul hyundaiclub, unde am inceput sa postez pe langa cei cu Accent eu avand KIA RIO model asemanator cu al lor, acum avem forumul KIA.
Viata lunga CLUB KIA.
Last edited by netra on 16 May 2007, 06:57, edited 1 time in total.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Eu unul am cotizat cam a?a:
78 euroi scaunul ?ofer reglabil (sau scaun reglabil la ?ofer!) care include tetiere active fa?? ?i reglaj lombar cu manet?,
78 euroi cheia cu telecomand? (gcristi de cela tine 26???),
65 euroi proiectoarele,
vreo 26 cotiera,
33 t?vi?a din portbagaj.

Pe care ?i c?t v-au costat op?ionalele, corespundeau cu cele din lista postat? pe www.masini.ro (se accept? astfel de trimiteri, b?ga?i f?r? jen?, e ?n interesul nostru doar, nu?)?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

Salutare. Sper ca in curand sa fiu si eu posesorul unei seminte:).

Sunt documentat pana peste cap, cel putin cat se vb pe forum-uri.
Azi am fost sa fac configuratia la varianta de 1.4 base + optionale. Am ramas surprins sa imi spuna dealer-ul ca, cica a fost o greseala la configuratia de baza si nu include dispozitivul Aux+USB. Stie cineva care e treaba? Cum sa gresesti asa ceva? Ca daca mai este trecut in oferta cand o voi cumpara le s-ar cu protectia consumatorului la cap. Spun ca dau si apoi nah ne pare rau.
Desi daca configurezi masina cu optionalele puse de ei cu tot cu dispozitiv ajungi la 9961. Daca nu l-ar avea ar trebui sa mai scada pretul, nu sa imi fure 72 de euro.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

@lilusha

Asta e unul dintre avantajele oferite de Cee'd. Niciuna dintre cele 12 culori nu se taxeaza in plus ca si optionala ca la alte modele si dupa cum cred ca am mai spus sunt cel putin 5 care-ti pun mari probleme in a face o alegere. Si foarte important: Culorile prezentate pe kiaromania.ro nu spun nimic TREBUIE vazute pe viu. Din pacate in clipa de fata e cam dificil avand in vedere ca prin show-room nu a mai ramas mare lucru. Singura despre care nu pot sa ma exprim este verde care la momentul cand am dat comanda era plecat la plimbare, in rest e chestie de gust.

@catalin2804

Cum se numeste dealerul carte ti-a spus ca AUX + USB nu inta in varianta BASE?
Eu am vazut aceasta echipare si toate aveau.

Intr-adevar exista optionale care pt. BASE nu sunt disponibile si pe lista care circula pe la dealeri apar. Cum ar fi: cheia aia cu 3 butoane care desi e pe lista, nu e disponibila.
Intre timp am mai dat o tura pe la Mit-Motors si m-am lamurit cum e si cu jantele din aliaj, pe 16" nu e disponibil decat modelul C.
Am fost asigurat inca odata ca pt. 20 euro voi primi consola aia centrala cu lampa de citit si cu buzunat pt. ochelari.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

sincer nu m-am uitat cum se cheama firma pt ca e singura din sv.

Si in legatura cu jantele mie mi-au spus ca au doar modelul A.
Stiu ca unele optionale nu le au pt base, dar eu ma refer la optionalele care l-au bagat in standard, ca din cate am vazut pe configurator pretul normal la lx este de 9200 cip, iar cu optiunele puse de ei face exact 9961, dar avand si aux+ usb.
In legatura cu aux si usb m-a dus la masina de drive test si nu avea. Acuma sincer nu stiu ce sa mai cred ca daca comand ma mai trezesc cu o masina cheala. :). Cel mai bine era sa lase varianta cheala complet si tu sa iti pui optionalele.
Sper sa se limpezeasca lucrurile intr-o saptamana. Dar totusi sa scrie in oferta f mare de acest dispozitiv si sa nu il aiba....

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

@Gerula - daca te uiti pe alte forumuri vei veda ca exista persoane care si-au comandat Base cu acea cheie pliabila..cum nu se stie ...Oricum pana pe 24 o sa fac si eu comanda si voi reveni cu detalii.

Nu prea mi se pare normal sa nu fie disponibile decat type C la jante avand in vedere ca exista in lista de optionale si alte tipuri. Daca stau 2 luni dupa ea macar sa mi-o aduca cum vreau eu ( mie mi se par mai rezistente type B)

Alta aiureala e ca nu pot sa-ti pui Climatronic pe base ...mie unul imi place cum arata si as fi dat si mai mult decat pretul din lista sa il am.

Strategia lor e clara - dar nu si-au gasit fraierii sa deaaproape 2000 in plus ca sa pot sa-si puna optionalele lor

In rest masinuta e super ok si sper sa facem rost si de costurile reviziilor cat de curand sa vedem cum o vom duce in urmatorii 5 ani :)

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Cel mai bine ar fi sa pui mana pe tef. si sa suni la kiaromania. Este unic importator si-ti poate da mai multe detalii.
Daca masina de drive test era o varianta"cheala" inseamna ca asta au avut disponibil.
Agentii de vanzari au la dispozitie un ghid de vanzari. Este numai pt. uz intern si contine toate detaliile despre masina. In mod normal vendorii ar trebui sa-l stie ca pe Tatal-Nostru, dar unerori mai au si ei scapari.

@Ajax26

Daca te uiti pe lista de optionale ai sa observi ca sunt multe alte lucruri care nu se pot pune pe varianta BASE cum ar fi tapiteria din piele.
Cred ca-ti dai seama ca nu ar fi fost putini cei care pt. doar 450 euro sa-si comande piele. Asta e spilul: Vrei piele, clima, alea-alea treci la o varianta de achipare superioara si implicit mai scumpa.
Eu i-am intrebat de ex.: De ce nu pot avea fascia centrala argintie? La urma urmei nu trebuie decat sa vopseasca un ornament din plastic, e o chestie de 2 lei, dar nu se poate.
Despre costuri, revizii, piese e cam prematur sa discutam, ce se poate face in schimb: poate aflam si noi de la posesori de Kia cam care este tariful /ora manopera service ca sa ne facem o idee.
Last edited by Gerula on 16 May 2007, 12:39, edited 3 times in total.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

la mine faza mai nashpa e ca nu au service in sv, inca. Sper sa nu am probleme dar daca am accident doamne fereste va fi nashpa.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

salut, mie mi-a zis clar si verde in fata dealerul din brasov, ca deocamdata nu au o procedura foarte clara asupra vanzarii acestei masini si deasemenea e o varza totala cu optionalele, cu toate acestea eu mi-am comandat si cheia pliabila si n-a zis nimeni ca nu se poate aduce.la fel si cu usb e dotare standard acestea au fost cuvintele dealerului (ii mananc daca vine fara)

ca sa raspund si unui post de mai sus al lui tipitip optionalele m-au costat asa:

ESP (include BAS) (ESP) - 364 euro
cheie de contact pliabila deschidere de la distanta (3 butoane, lama interioara) (FEK) - 26 euro
proiectoare ceata (PRJ) - 65 euro
consola centrala tip DLX (2 compartimente stocare, cotiere + suport pahare spate tip retractabil) (FAR) - 26
presuri interioare tip carpeta (MAT) - 26 euro
geamuri electrice spate - 39 euro
jante 16" type c +anvelope 205/16 - 234 euro

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

@mykep

Nu numai procedura ci si politica de vanzari e aiurea. Eu am intrebat: "-Bun si cate s-au comandat pana acum?" Raspuns:"-Nu stim. Stiti la noi nu se fac asemenea statistici...."
Am ramas cu gura cascata...ce fel de vendori sunt astia? La ei nu se tine briefing in fiecare dimineata sa se faca informare de genul: s-au comandat atatea...previziunile sunt...?
Vanzarile cam lasa de dorit. Noroc cu marketingul ca a intrat tare cam pe toate mediile de presa.

Quattroruote a publicat in numarul din mai (27) rezultatul testului din Italia la care Cee'd a obtinut 81 puncte din 100.(Prin comparatie Auris 80).
Iaca detalii despre service:
Perioada revizii- 12 luni sau 20.000 km.
Cureaua de distributie se schimba spre ex. la 160.000 sau 8 ani ????
Filtru motorina- 30.000
Filtru aer 40.000
Repet, sunt datele publicate in revista mai sus numita.
Articolul este amplu si merita citit.

Mai fac o observatie si inchei cu speranta ca nu devin obositor.
Nu stiu cati din cei care au vizitat showroomul au primit si carticica de prezentare, dar pe penultima pagina zice ca beneficiezi de asistenta 24/7 si in caz de accident ti se ofera masina pe perioada reparatiei, bineinteles ca pe ultima coperta se face precizarea ca datele din brosura pot fi schimbate oricand acestea fiind valabile la data tiparirii acesteia.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Post Reply

Return to “Generalităţi”