recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by gruj »

Salut,

Se apropie rezivia a 5-a si as vrea sa fac o diagnoza completa (in special pe partea de suspensie) a masinii sa vad daca trebuie schimbat ceva acum, la ultimul tren. Masina merge fara probleme si tocmai fiindca doresc sa mearga asa in continuare, vreau o a doua opinie. Locatia preferabil prin sectorul 2 sau 3 (ideal in zona Titan).

Merci,
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by quelloo »

norauto auchan sau serviceul Hyundai de la CET sud de acolo
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by gruj »

Merci - uitasem de norauto. O sa trec pe la ei si raportez cum a fost.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by ulisica »

gruj wrote:Merci - uitasem de norauto. O sa trec pe la ei si raportez cum a fost.
Salut.
Ai fost la Norauto ?
Si in cazul meu s eapropie revizia nr.5 si un punct de vedere neutru despre masina ar fi ok
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by gruj »

Salut,

Inca nu m-am dus - o sa trec saptamana aceasta sau viitoare. Sa verifici insa la telefon ofertele - initial cel care mi-a raspuns mi-a spus de oferta promotionala - diagnoza completa la 100 RON. Azi am sunat sa confirm programare (ca mi s-a mai intamplat) si interlocutorul imi spune ca pretul e de 170 RON - ca oferta respectiva "nu mai e demult".. Asa ca am ramas la cea mecanica.
Va tin la curent cu progresul...
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

adispan
Posts: 95
Joined: 17 Aug 2014, 15:56
Auto: Ford Focus
Location: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by adispan »

Nu vreau sa va tai avantul, insa cunoscuti de-ai mei care au trecut pe la Norauto s-au intors cu mai multe belele decat au intrat ...
Diverse chestii auto.

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by gruj »

Salut,

Am fost azi - diagnoza mecanica - deci decat inspectie. Masina se prezinta bine ceea ce ma bucura. Experienta a fost placuta si recomand - am facut programare, acolo liber, au lucrat curat, m-au lasat sa ma uit si sa stau langa mecanic, sa-l intreb una alta.
Mi-au confirmat ceva ce sesizasem si eu - si anume cand a fost schimbat lichidul de frana, a intrat aer pe instalatie - probabil a fost mai mult completare decat inlocuire. Se simte la pedala (intai e moale, apoi daca apesi devine tare si peste 5-10' o ia de la capat). Mi-a facut verificare si cu tester (creion marcat) care indica ca lichidul trebuie schimbat.

Sunt oarecum dezamagit de IMG: lichidul de frana se inlocuieste prost, uleiul cutiei de viteze au 75w80 nu 75w85 cat scrie in manual (si recomanda GL-5 desi acesta nu e compatibil cu GL-4) si pun antigel albastru (G11) care din cate stiu ataca aluminiul vs G12 sau mai sus care se gaseste pe piata cam la acelasi pret.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by Ogy »

Cu antigel albastru ti-a venit din fabrica. Ce avea antigelul de ti-a umblat la el?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by eugenflorinmanea »

gruj wrote:Salut,

Am fost azi - diagnoza mecanica - deci decat inspectie. Masina se prezinta bine ceea ce ma bucura. Experienta a fost placuta si recomand - am facut programare, acolo liber, au lucrat curat, m-au lasat sa ma uit si sa stau langa mecanic, sa-l intreb una alta.
Mi-au confirmat ceva ce sesizasem si eu - si anume cand a fost schimbat lichidul de frana, a intrat aer pe instalatie - probabil a fost mai mult completare decat inlocuire. Se simte la pedala (intai e moale, apoi daca apesi devine tare si peste 5-10' o ia de la capat). Mi-a facut verificare si cu tester (creion marcat) care indica ca lichidul trebuie schimbat.

Sunt oarecum dezamagit de IMG: lichidul de frana se inlocuieste prost, uleiul cutiei de viteze au 75w80 nu 75w85 cat scrie in manual (si recomanda GL-5 desi acesta nu e compatibil cu GL-4) si pun antigel albastru (G11) care din cate stiu ataca aluminiul vs G12 sau mai sus care se gaseste pe piata cam la acelasi pret.
Tu esti 'flacau'!
La mine ce zici ca mi-au inlocuit capota cu una after market pe care bineinteles ca a fost platit pretul de piesa originala- capota care a mai si ruginit dupa 3 ani?!!! Asta e chestier de inchis reprezentata de catre producator!!
Mare atentie!!
SAAB 9-5

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: recomandare service (non-kia) pentru diagnoza - sect 2/3

Post by gruj »

@Ogy

Nu stiu cu ce antigel a venit din fabrica FL-ul meu si in manual nu scrie decat sa fie pe baza de "etilenglicol" si nu alcool sau metanol.
Acum din cate am citit antigelul albastru, e de tip G11 si contine silicati care 'ataca' aluminiul. De aceea recomandarea este folosirea de G12 sau mai sus, care nu contin silicati. Acestea au culoarea rosu respectiv violet. Diferenta de pret intre G11 si G12/G12+ este de 2-3RON pe litru.
Un alt avantaj la G12+ sau mai sus este ca se poate amesteca cu G11 sau G12 in timp ce cele sub G12+ nu se pot amesteca intre ele.

Este material pe internet despre subiect "la greu". Eu unul am completat cu G12+ si am dorit sa-l schimb (are 5 ani, trebuie schimbat lucru care trebuia facut inainte) la IMG dar cum nu au in oferta, o sa vin cu el de la magazin.

@eugenflorinmanea

De ce nu faci reclamatie si dai si un email la kia Romania si Slovacia - nu stiu daca o sa inchida reprezentanta dar cu siguranta o sa existe niste sanctiuni.

Pe scurt, mi se pare complet aiurea ca eu sa trebuiasca sa stiu toate combinatiile astea de standarde la uleiuri, etc.. in loc sa ma duc la reprezentanta care sa-mi dea direct, fix ce imi trebuie. Ca si la uleiul cutiei de viteze, un indicator gresit si un standard aiurea pot cauza probleme mari - nu imediat ci in timp (si foarte probabil dupa ce expira garantia).
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

Post Reply

Return to “Generalităţi”