Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by panzer »

Eu unul mi-am cumparat mereu masini noi si de fiecare data jentile de aliaj, culoarea metalizata de un anume fel le-am considerat "inutile" si nu le-am platit.

Dar o masina second decat sa dau 10% pe jenti, mai bine dau cu 10% in plus si o iau cu 1 - 1.5 ani mai "tanara"!
Doar o parere personala - nu dati cu parul!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by quelloo »

depinde cum e fiecare.
si eu unul daca m-ar pune cineva sa aleg as zice ca din toate optionalele cele mai inutile mi se par: keyless entry si keyless go, start-stop, frana electronica de parcare, GPS si vopsea metalizata

la categoria merge si fara da tot le-as vrea: cruise control (pentru drumurile peste 500 km), oglinda electrocromica, senzori de parcare (sau camera de mers inapoi), trapa, Xenoane (din fabrica) si o varianta mai de top la tapiterie si interior (nu e obligatoriu dar e f placut de avut)

la categoria must have: oglinzi rabatabile electric + parbriz incalzit (astea mi se par cele mai tari optionale de avut. cele mai utile. :( imi lipseste parbrizul din pacate), scaune incalzite, jante de aliaj (medii sau maxim pentru model pentru estetica si stabilitate => f mare diferenta)

parerea mea... :)

oricum.raman la ideea originala: Proceedul este o masina f frumoasa care merita niste jante de aluminiu ca sa dea si mai bine. si daca ar fi gasit una cu jantele incluse probabil ca si pretul cerut era mai mare... (poate nu cu 500 de euro dar astea-s preturile :( )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by lucianian »

keyless entry si keyless go ti se par inutile pt ca nu le ai. Daca le-ai avea , cu siguranta la urmatoarea masina ar fi prima optioune pe care ai plati-o :)))

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by DDI »

V-ati gandit ca daca ar fi dat 7000 de euro pe o masina, si jantele de aluminiu ar fi fost tot 10%, pentru ca una e jante pe 15", alta e jante pe 16", etc. ?

Asta este, omul e tanar si vrea sa se simta bine.

8)

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

quelloo wrote::) si eu p-aici...

omul a vrut clar proceed... deci clar ar merita un 16 inch aliaj macar...

si pe mine ma doare inima cand o vad iarna incaltata cu "cizmele de cauciuc" dar ma gandesc ca poate trece repede iarna si ii dau inapoi "pantofii cu toc" :p

ca si sfat: as zice ca deja vine vremea pentru alea de iarna...deci mai bine pui cauciucurile de iarna pe jantele de 15 si astepti pana la primavara cu achizitia celor de vara (sa nu fac gaura la buget inainte de sarbatori)

Asa m-au sfatuit toti prietenii , in primavara trebuie sa ii iau jante aliaz de 16' e atat de frumoasa masina si am o placere deosebita de a conduce acest model..
Inca nu imi vine sa cred ca este a mea :))
Azi noapte am stat cu ochii pe geam din 30 in 30 minute ...

Ideea este ca din toate facturile si reviziile facute masina a fost super bine intretinuta cu absolut toate consumabilele originale direct din reprezentanta.
Am acum cauciucurile de iarna in portbagaj ideea este ca suruburile de la roti sunt putin tocite in capat pe motiv ca pana acum schimba anvelopele de iarna doar la reprezentanta si din cauza pistoului ala de desurubat ( imi scapa cum se numeste ) a tocit acele suruburi si acum trebuie sa ma duc sa schimb si eu anvelopele de iarna si in Bucuresti / Aviatiei nu stiu niciun service auto bun, vreo recomandare? :roll:

Pe langa asta vreau sa curat tapiseria in interior si pe plafon fiind numai urme de praf...mai ales pe la manere, dar inca o chestie ciudata si aici va rog sa imi spuneti daca este grav sau nu:

:!: Bordul in partea superioara langa parbriz are 2 chestii ovale ( un fel de surub cu partea superioara gen BILA ) pe post de PRINDERE / SUSTINERE/MENTINERE IN POZITIE BORDUL ideea este ca una este bine fixata respectiv cea din dreapta iar cealalta din stanga este ridicata usor , cum o imping inauntru sa fie simetric aliniata nu intra..si am impresia ca o fortez destul de putin si nu sa vrea sa o rup, v-ati mai intalnit cu o situatie similara?


Cam asta este ..a da am reusit la carpatica sa platesc pe 6 luni RCA la doar 650 lei /6 luni fata de 900 lei cat ma costa in mod normal ( traiasca cunostintele )


Dupa ce fac cele mentionate anterior o sa urc cateva poze si aici..pentru ca sincer...visiniul asta parca mi-a intrat la suflet..oftez de fiecare data cand ma urc in ea, cel putin ieri am facut prin oras mai mult de 100 de km :))


Va salut,
Va multumesc pentru urari ,
Va doresc o zi de sambata placuta ,

Cu toata stima,

IonutZz proaspat posesor Kia Pro Ceed So RED 1.4
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by DDI »

Da un "search" si o sa vezi ca acea problema este foarte des intalnita, sunt cel putin 2 topicuri pe tema asta ; este probabil cea mai frecventa "problema" la Cee'd 2007-2008...
Nu te stresa ca nu este o problema functionala, doar estetica.
Succes

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by quelloo »

hmm cumva sunt senzorii aia de temperatura si pentru alarma din fabrica? cred ca la service ar trebui sa stie cum sa ii stranga cum trebuie...

io zic sa mai astepti cu anvelopele putin pana cand o sa avem temperaturi sub 7 grade sa nu se toceasca prea repede... cred ca orice service se descurca cu montarea anvelopelor (cat de incompetenti pot sa fie? )

dupa ce ai montat anvelopele pe jante poti sa le schimbi singur de fiecare data... asa stii si cat sa strangi prezoanele alea...

PS: nu uita sa-ti incepi si tu un Jurnal de bord... pozele poti sa le adaugi dupa...

Felicitari din nou...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

Asa cum am promis..am revenit cu poze.

I-am oferit azi un tratament special spalat interior exterior+ tapiserie in jur de 215 lei dar sunt multumit de lucrare avand in vedere ca pe la parbriz au curatat calcarul , au razut tziplele de pe interior parbriz ,au verificat ulei, curatat bord + solutie speciala bord, spalat interior portbagaj + curatat tapiserie portbagaj , curatat anvelope/jante ...masina arata ca noua!

Avand in vedere ca am cauciucurile de vara din 11.11. 2008 unul din baietii de la spalatorie mi-a spus ca nu vor mai tine mult si daca vreau sa le vand are el pe cineva care cumpara, ideea e ca nu ma pricep dar sunt michelin Energy 185/65 R15, la cate am vazut eu pana acum , ele mai au destula carne..oricum mai astept pana scade temperatura pe la vreo 10-7 grade apoi pun si eu anvelopele de iarna.


Sa aveti parte de o zi minunata!


IonutzZ
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

btw mi s-a furat/rupt antena de la masina.. stie cineva cat costa partea de se insurubeaza? imi pare ca nu e rupta..e desurubata si luata... sper ca nu exagerez dar ma zgarie pe creier cand vad lipsa cei 5 cm de atena :D

Stie cineva cat costa sa vopsesti capota ?
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by quelloo »

arata bine capota... de ce vrei sa o vopsesti? (sau vrei sa o faci in alta culoare? negru ceva? daca da, cred ca un sticker e mult mai rapid si ieftin :) )

la antena te referi la motulica ala negru de sus? sau la toata antena care se insurubeaza?
din ce am mai vazut antena e aproape identica cu aia de renault megane deci cred ca ai putea gasit usor de inlocuit.

PS: zici ca esti multumit de astia cu detailingul? ai platit un pachet prestabilit? sau ai platit acolo in functie de ce ti-au facut? ceara argila ceva?
vad ca e acolo langa pod la Aurel Vlaicu... mai erau masini inafara de a ta? (intreb sa imi dau seama daca sunt ok :) )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by eugenflorinmanea »

Cred ca gasesti in targ antena- s ar putea sa se potriveasca si de la alte modele.
Apropo suntem vecini, stai in Aviatiei? Eventual dc suntem vecini ti-o imprumut eu intr o duminica si te duci in targ cu ea.

Ai idee unde ti-ai facut tu masina cat costa spalatul simplu interior- exterior? Si unde e mai exact- ca nu pot sa reperez locul unde e spalatoria.
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by eugenflorinmanea »

PS cred ca am reperat o= e spalatoria tunel?
SAAB 9-5

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

Da stau in Aviatiei! Pe Caragiani mai exact. Te salut vecine!
Da spalatoria este tot in aviatiei , este spate in spate cu Lukoil de pe soseaua Pipera , am atasat un screenshot! Au o tabela cu servicii si preturi acolo nu stiu pe dinafara dar pentru 200+ lei iti fac baietii masina nou nouta.
Sunt foarte multumit de servicii iar ca numar de masini pentru o duminica dimineata....veneau cate 3-5 masini in 30 minute cat am stat pe acolo apoi am lasat-o la un tip o ora sa faca tapiseria, cu mentiunea ca daca tot nu ies petele , pe baza bonului pot sa mai vin o data , gratis!

Imi lipseste doar antena aia de se infileteaza, seamana cu cea de la Renault...
Vreau sa vopsesc capota pentru ca tipul cand a revopsit masina pe Casco , cei de la service au luat in considerare doar partile pe care era zgariata iar capota nu a fost revopsita prin urmare se vede o diferenta ...nu stiu daca iese la polish dar ...ma roade cand ma uit la pozele de azi pentru ca este evident :roll:


O seara placuta,
IonutZz
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by eugenflorinmanea »

e aia tunel- nu prea sunt de acord cu astea cu perii :(
Eu stau pe Borsa- salutari :)
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”