Pret vanzare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by panzer »

Depinde de cum isi apreciaza ei masinile in general.

Irlanda (Republic nu cea de Nord) de exemplu apreciaza orice marca mai scump la seccond pentru ca si noi au o taxa de 25% flat peste TVA la orice masina noua.

User avatar
valiro
Posts: 84
Joined: 25 Sep 2007, 14:22
Auto: ------a fost Kia Cee'd 1,4
Location: Umeå, S
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by valiro »

Ajax26 wrote:
valiro wrote:Salutare!
in Suedia mi-au oferit unii 65.000 SEK(cca 7.500 euro). "Unii" astia este o firma raspandita prin nordul Suediei(mai multe detalii pe privat), chiar nu am actiuni la ei...
Concluzia : Suedezii apreciaza mai mult marca KIA decat romanii :) - ma rog cred ca si nivelul de trai fiind mult mai ridicat si preturile preturiel sunt mai mari
Ar trebui sa precizezi si firma - cred ca e de interes- poate se orienteaza forumistii si isi vand masnile prin tari straine

este vorba de Bilbolaget.com, filiala din Vilhelmina

Respect!
au fost....2x Cee'd, 1.4, machine silver
Volvo XC70 II D5 AWD, 2008

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by panzer »

moguai wrote:eu sunt cam decis sa o vand prin ianuarie-februarie cel tarziu si sper la un 5500 eur.
1.4 best, dec 2007, 52k km, eu zic ca e impecabila.
Asta este si intrebarea mea: care este pretul corect?

De vreo 2 saptamani ma uit constant pe autovit la 2 masini: Ceed si Civic. E posibil sa am nevoie de o masina in plus in curand.
Din anunturi CEED-urile variaza intre 5000 si 7000. Majoritatea sunt 2007-2008. Numarul de km este mai putin important in anunt.

Spre surprinderea mea pana la si la Ceed piata este facuta tot de samsari. Am sunat la 2 anunturi si m-am prins din voce ca nu sunt proprietarii masinilor. Apoi am dat pe google nr de telefon din anunt. Daca mai aparea cu inca o masina sau doua, n-am mai sunat.
Primul proprietar chiar nu conteaza: ei sunt primul proprietar in romania, corect gramatical.

Pacat ca oamenii care activeaza pe un forum pe durata proprietatii masinii nu se obosesc sa spuna si cu cat au dat-o la final.

Cat sa aiba masina in original, daca la samsar apare cu 45000 km si la 6000euro? Cu cat a vandut proprietarul masina? Sa fi avut 120000 km si sa o fi dat-o cu 5000?

Din pacate in urma experientelor in ultimul timp de pe autovit ma uit din ce in ce mai atent la un Logan nou, decat la un ceed second, desi am Ceed si vreau sa il mai tin 100.000km.

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bubu »

eu la 140000 km si cu pagina de la garantii plina cu piese schimbate...ce sa mai sper ca iau?oferta...doar azi pana la ora 22-22 o dau cu 1000 E :D

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by panzer »

@bubu - tu o dai unui samsar care ii "reface" cartea de service, ii da un polish, si o vinde la 5500 cu 52000km.
parca vad anuntul "primul proprietar, deosebita, tuning, o dau ca mai am una si asta sta in garaj"! :mrgreen:

Fara gluma - mai nou si proprietarii umbla la km - la fiecare revizie in loc sa adauge 20000 km la diesel, dau km inapoi si trec numai 7-8000. Pregatesc masina de vanzare pe toata durata exploatarii ei.

De curiozitate: cataloagele de preturi Eurotax Schwake (cred ca mai nou se numesc Eurotax Glass) pentru un ceed de 4 ani si 5000 km dau un pret de 6200 euro (pt varianta LX).
Are cineva access la un astfel de catalog sa ne dea o lista de preturi mai detaliata? (cam toate companiile de asigurari le folosesc).

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Ajax26 »

Faptul ca ai piese schimbate pe garantie are trebui sa fie un lucru bun. Inseamna ca nu mai pica prea curand :)
Cataloagele se folosesc pentru a determina Valoarea de nou a masinii, dupa care fiecare companie isi aplica propria grila de uzura.
Si pe mine ma bate gandul sa-mi schimb masina - un pret corect pentru ea zic eu ca ar fi cam 5.500 EURO desi e mai dotata ca un best
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bubu »

eu mai degraba consider ca masina are multe defecte cand vad o pagina plina cu ce s-a schimbat pe garantie in 5 ani.revenind la subiect...desi am bagat mai mult de 3000 E in masina...nu ma astept sa iau mai mult de 6000 E...asta in cel mai optimist scenariu...

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by ceedro »

Anul trecut pe 19 septembrie mi-am luat ceed din ianuarie 2008 1.4 best,61300km cu 7000 de euro. Pana acum,am in bord 63460km. Multumit de masina,insa troncanitul acela din volan tot persista in fundal pe denivelari,e foarte rigida,nu e pentru drumurile noastre, asa cum mi-au spus si cei de la reprezentanta.Fostul proprietar,inginer arhitect,foarte meticulos,mi-a dat facturi cu tot ce a facut,cartea la zi,mereu reviziile in decembrie facute,cu o luna mai devreme. Si-a luat ulterior,noul ceed,motiv mentionat si la cumpararea de la reprezentanta,in prezenta persoanei ce ne-a pus in legatura.
De cand am luat-o am investit,asa:
1.curatarea interiorului cu vapori-250lei
2.huse la comanda-360lei.
3.senzori parcare-350lei.
4.cauciucuri noi de iarna blizzak bridgestone-1100lei.
5.scut metalic(este foarte joasa,ma uitam deunazi in parcare,langa ea fiind parcate in stanga un logan,iar in dreapta un golf 5,zici ca e masina sport)-330 lei.
6.folii geamuri(acum 2 zile)-350 lei.
Revizia consumabile:430 lei.
Pe garantie:
-amortizoare spate
-bielete spate
-bieleta fata dreapta
- caseta de directie,bucsaraie la ea
Pe casco:
bara fata
far dreapta+grilele(pe cele vechi le am in perfecta stare,de intereseaza si doreste careva,am poze postate pe bazar)
Cat sa cer,de m-as decide maine sa o scot la vanzare? 6500,da sa cer...:-)
Inainte am avut un opel astra 1.7 cdti 2007,semipiele,senzori ploaie si lumini,climatronic,jante aliaj pe 17,imi lipseste confortul oferit in comparatie cu ceed-ul,mai ales la trecerea peste sinele de tramvai ori tren. Pe turatii.ro ,moderatorul isi vinde ceed-ul sau,(ca dotari e ca aceasta fosta astra a mea), cere 8700 din 2008, unii l-au blamat,eu l-am incurajat sa tina la bani,insa in Romania nu se tine cont decat de an si km.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bogdan-alin »

sunt o gramada de factori de luat in calcul atunci cand pui masina la vanzare. de ex. daca esti obligat sa o vinzi ok inteleg sa lasi la pret dar daca stii ca masina este buna , o ai de noua, ai intretinut-o cum trebuie nu vad de ce sa o dai pe nimic. mai bine te folosesti de ea in continuare decat sa o dai cu 6000e. sa fim seriosi ce cumperi mai bun cu 6000e? este doar parerea mea. am mai zis-o decat sa o dau la nici jumatate de pret mai bine merg cu ea pana o duc la remat

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by eugenflorinmanea »

La masinile pana in 6 ani pierzi cel mai mult cand o vinzi si asa ca nu prea are rost decat daca ai crescut asa mult salarial incat pierderea nu mai e o problema sau au aparut copii (in cazul meu Proceed :) ) si nu ai loc unde sa pui carutu' :)

Masinutele noastre sunt inca foarte bune si cred ca la 90% din posesori e doar un moft in a vinde masina si a incerca si altceva (bine...exceptand pe cei care au probleme financiare- Doamne fereste! nu doresc nimanui).
Eu zic ca daca nu aveti bani de una noua sa va ganditi de 10 ori inainte de a face pasul asta- cel putin ceed ul il aveti de nou stiti masina cu bune si rele, de bine de rau mai are 1 an 2 garantie la motor...Cine stie peste ce dati la un SH! Moda cu vandutul masinii de moft a cam trecut odata cu criza... o masina SH trebuie cautata si in...teava de esapament inainte sa o cumperi ca un motiv ptr care proprietarul o vinde exista.
Dc va deranjeaza ca dati cam multi bani pe benzina odata cu preturile exorbitante de la pompa- faceti ca mine puneti-o pe gpl si mai trageti de ea 3-4 ani fara probleme.
Plus ca la o masina noua...inca nu a aparut acea revolutie tehnologica ce te face sa zici : Da domne tre sa o dau neaparat ca a mea e depasita tehnologic. Un xenon pe care dai 1,000 eur si un motor turbo care de fapt nu e cu mult mai puternic decat aspiratul de 109 cai/ 126 cai nu fac diferenta asa mare ca in cazul televizoarelor de ex unde intr adevar odata cu aparitia LCD urilor chiar a fost o revolutie vs tv urile cu tub.
Cand hibridele vor depasi bolile copilariei si vor fi la un pret acceptabil da- atunci o vand. Dar pana atunci... chiar nu vad de ce.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by quelloo »

hibride? :))) never... poate full electric sau mai bine... hidrogen...

ontopic: am aproape 100000 km si n-as da masina nici pe 12000 (la 13000 as sta ceva pe ganduri dar 50-50, doar la 15000 m-as desparti de ea :) )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by panzer »

Tehnologic nu a aparut nimic nou intr-adevar. Doar ca masinile cresc. Vezi noua Skoda Octavia vs vechea. Dar se si scumpesc. La fiecare generatie se mai adauga inca 1500 -2000 euro. Si consumurile se egalizeaza: benzina scad, diesel cresc odata ce norma euro creste si din ce in ce mai multe benzinare primesc cutii cu 6 viteze.

Teoretic masina ar tb schimbata cand incepe sa coste mult intretinerea, defecte dese si costisitoare, decat rata la una noua. Nu prea e cazul Ceed-urilor noastre inca.

Exista si deprecierea morala. Altfel sunt convins ca Cielo-ul pe care l-am vandut in 2007 la 25000 km mai mergea si azi bine merci. Ar fi facut un pic peste 110.000km acum. Pe gaz fiind euro 2 inca merita la pretul combustibilului. Dar sincer, cati ar mai merge azi dupa 4-5 ani de ceed cu un Cielo Standard AC? (adica sa dea la manivela la geam).

@quelloo: cat a costat 2.0DLS-ul acela nou de mai vrei 15.000 euro la 100.000 km? :mrgreen: Glumesc.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by quelloo »

pretul de lista la masina mea era aproximativ 19000 :)
nu am dat atat pe ea .. dar atat era :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bubu »


User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Ogy »

Daca nu a confundat eps cu esp cere cat trebuie. varianta respectiva pleaca cu 1000e mai mult decat best (cheala-base pana la best iese cu diferenta aia).

Post Reply

Return to “Generalităţi”