Pret vanzare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Vincze Szilard »

sa stii ca te contrazic, neamtu chiar da mai mult pe filtre si becuri, si fi sigur ca la el nu o sa-i puna unu care sa-l tina o saptamana (bec de la cora-si eu am pus 2 dinalea si dupa care le-am schimbat cu 2 de 25roni (50 in total) si de 6 luni inca mai merg).
si sa stii ca o revizie in germania sau austria e mult mai scump decat 150 de ieuro cat e la noi.

a ca la noi ei isi permit sa puna filtre si alte chestii no name, asta e alta treaba, si aici avem si noi consumatorii o vina.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by quelloo »

chiar era un coleg p-aici care sta in Germania si cand a avut sansa a venit sa faca revizia in tara ca acolo e prea scump.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Adinuza
Posts: 4
Joined: 09 Nov 2012, 16:24
Auto:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Adinuza »

FBI are dreptate, autovitul e doar cu samsari care "masluiesc" masinile.
eu am dat 6300 pe un cee'd 2008, 1.4, 30 000 km de la un parc auto recuperate leasing. o poti verifica, masinile au carte service, ai toata increderea.... asa ca am preferat sa dau putin mai mult dar sa imi iau ceva bun.
gasesti acolo o gama mare de masini, chiar o sa merg cu un prieten pentru un sorento care arata minunat si in plus dau si garantie 6 luni!
cine e interesat: auto recuperate leasing legat, undeva in tei, la mobexpert pipera

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bogdan-alin »

aha sigur si marmota invelea ciocolata in staniol. garantia e fix pix varul meu a cumparat de la topcars pipera un a6 si a apucat ce e drept sa mearga cu el 2 saptamani ceea ce este destul de mult. si a crapat cutia, a fost cu garantia si au inceput sa ii arate tot felu de paragrafe din garantie si ca ei nu au nici o vina si alte kkturi care ii scapa pe ei de orice vina. masinile de acolo Majoritatea 99,9% adica nu toate sunt cu probleme.
in fine ceea ce vreau sa zic este: cum sa te bucuri la o garantie de 6 luni??......mie unu imi da de banuit, 6 luni e un kkt! dar deja dam in altele.....oricum stiu ca este criza si cauti sa faci reclama FREE
Sa fiu Ontopic eu masina nu o dau sub 6500E, daca iau bine daca nu iarasi bine, masina este super buna nu are probleme pot sa merg in continuare cu ea.

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by panzer »

kiaalba wrote: deci o vand pe asta cu 5000 si ceva, si mai pun inca 8000 si ceva de euro ca sa iau modelul nou, pe care sa il vand peste vreo3-4 ani la vreo 6 mii? :lol:
DA. Asta se intampla la fiecare masina. Ala din germania care ia un A4 2.0 TDI cu 35000 euro si o da cu 15000 euro dupa 3 ani si 100.000 km cat pierde? Ia fa un calcul ca % ca suma bruta? Cum vrei tu.

Si nu e fraier deloc. Asa e in tenis vorba cantecului.

Alternativa este sa faci precum canadienii: cumperi o Honda si o tzii 300.000 km.

Despre povestitul pe forumuri de problemele tale iata si reversul: de catva ori am spus ca 1.2 TSI este un motor varza si chiar aici pe forum s-au suparat cativa colegi pe mine ca este un motor super. Eu care am fost la service cu masina, am ramas cu ea in drum ce sa le mai spun?! Sa mearga si sa isi cumpere si ei unul.

In consecinta: web 2.0 este un mediu liber. Dar odata cu el vin si limitarile: cenzura este doar cea personala. La fel si incercarile de manipulare. Depinde de maturitatea fiecaruia si de abilitatile lui de a "cerne" informatia.

Cat despre autovit: mai bine o masina din DE cu 175000 km la bord decat una din autovit cu 50000km. Din toate punctele de vedere. Cine nu crede sa isi cumpere masina de la samsari. :mrgreen:

Adinuza
Posts: 4
Joined: 09 Nov 2012, 16:24
Auto:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Adinuza »

bogdan-alin wrote:aha sigur si marmota invelea ciocolata in staniol. garantia e fix pix varul meu a cumparat de la topcars pipera un a6 si a apucat ce e drept sa mearga cu el 2 saptamani ceea ce este destul de mult. si a crapat cutia, a fost cu garantia si au inceput sa ii arate tot felu de paragrafe din garantie si ca ei nu au nici o vina si alte kkturi care ii scapa pe ei de orice vina. masinile de acolo Majoritatea 99,9% adica nu toate sunt cu probleme.
in fine ceea ce vreau sa zic este: cum sa te bucuri la o garantie de 6 luni??......mie unu imi da de banuit, 6 luni e un kkt! dar deja dam in altele.....oricum stiu ca este criza si cauti sa faci reclama FREE
Sa fiu Ontopic eu masina nu o dau sub 6500E, daca iau bine daca nu iarasi bine, masina este super buna nu are probleme pot sa merg in continuare cu ea.
ceea ce tu poate nu stii este ca dealerii de acest fel sunt obligati prin lege sa dea o anume perioada de garantie, nu e fix pix.
eu m-am referit strict la diferenta intre un samsar si un dealer serios, adica vitanul si cei de la autorecuperateleasing, pentru ca am putut compara pana am cumparat.
masina mea avea garantie kia, stii bine 7 ani...mi-au aratat ca reviziile sunt la zi. acum daca voi ati avut ghinion, nu inseamna ca toti trebuie sa pateasca asa.
daca sa lauzi o colaborare buna inseamna reclama free?! foarte bine, eu am fost multumita de autorecuperateleasing si m-as duce din nou sa mai iau masini de la ei!

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bogdan-alin »

daca tu te bucuri la o garantie de 6 luni este problema ta, fiecare face ce vrea cu banii lui.
eu am zis din punctul meu de vedere, pentru mine o garantie de 6 luni nu inseamna nimic.
si toti de aici stim ca sunt foarte multe care nu se inlocuiesc obligatoriu pe garantie, se repara dar deja intram in alta discutie.
in Romania este foarte greu sa gasesti masini bune. si aia care vand masini recuperate leasing pana le dau le chelesc de tot ce pot jante, stergatoare etc.
dar repet fiecare face ce vrea cu banii lui si isi cumpara de unde vrea el. decat sa cumpar o masina despre care nu stiu nimic si sa o iau asa la ghici mai bine merg in continuare cu a mea daca nu imi permit alta noua.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Ogy »

@Adinutza nu te mai osteni, nu facem seo pe cuvinte cheie sau altele de genu...
SE SCHIMBA AXUL DIN CASETA! O piesa de vreo 15-20 cm lungime cu un pret de 700-1200 lei (pe garantie binenteles).

Adinuza
Posts: 4
Joined: 09 Nov 2012, 16:24
Auto:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Adinuza »

bogdan-alin wrote:daca tu te bucuri la o garantie de 6 luni este problema ta, fiecare face ce vrea cu banii lui.
eu am zis din punctul meu de vedere, pentru mine o garantie de 6 luni nu inseamna nimic.
si toti de aici stim ca sunt foarte multe care nu se inlocuiesc obligatoriu pe garantie, se repara dar deja intram in alta discutie.
in Romania este foarte greu sa gasesti masini bune. si aia care vand masini recuperate leasing pana le dau le chelesc de tot ce pot jante, stergatoare etc.
dar repet fiecare face ce vrea cu banii lui si isi cumpara de unde vrea el. decat sa cumpar o masina despre care nu stiu nimic si sa o iau asa la ghici mai bine merg in continuare cu a mea daca nu imi permit alta noua.
Mda, la ce gandire ai si preconceptii despre dealeri, pe care posibil sa i le fi transmis si prietenului tau/varul...cel cu A6... normal ca patiti ghinioane cu masinile. Si la carcotasi sunteti in urma unui post pe un forum, cine sa va vanda voua o masina buna?! Luati de la reprezentanta si gata.

PS: la garantie, pt ca am vb frumos si i-am rugat sa gaseasca o solutie mi-au schimbat grila A/C care nu se facea pe garantie... asa ca.. succes cu masinile voastre!
Eu am terminat cu forumul asta, multumesc de primire...

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by bogdan-alin »

ai terminat cu forumul pentru ca este cineva care nu este de acord cu tine sau ai intrat sa faci reclama si dupa ai terminat?
cat despre tine ce sa zic...se vede ca esti o persoana foarte "cizelata" si ai o gandire foarte "logica"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Ogy »

cat va asteptati sa mai luati pe masina?
Toti banii, dar nu o dau! :)

User avatar
valiro
Posts: 84
Joined: 25 Sep 2007, 14:22
Auto: ------a fost Kia Cee'd 1,4
Location: Umeå, S
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by valiro »

Salutare!
in Suedia mi-au oferit unii 65.000 SEK(cca 7.500 euro). "Unii" astia este o firma raspandita prin nordul Suediei(mai multe detalii pe privat), chiar nu am actiuni la ei...
au fost....2x Cee'd, 1.4, machine silver
Volvo XC70 II D5 AWD, 2008

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by moguai »

eu sunt cam decis sa o vand prin ianuarie-februarie cel tarziu si sper la un 5500 eur.
1.4 best, dec 2007, 52k km, eu zic ca e impecabila.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by Ajax26 »

valiro wrote:Salutare!
in Suedia mi-au oferit unii 65.000 SEK(cca 7.500 euro). "Unii" astia este o firma raspandita prin nordul Suediei(mai multe detalii pe privat), chiar nu am actiuni la ei...
Concluzia : Suedezii apreciaza mai mult marca KIA decat romanii :) - ma rog cred ca si nivelul de trai fiind mult mai ridicat si preturile preturiel sunt mai mari
Ar trebui sa precizezi si firma - cred ca e de interes- poate se orienteaza forumistii si isi vand masnile prin tari straine
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by cmihai »

eu am fost posesor de ceed...am dat masina nu pentru probleme ci din cauza spatiului (era hatchbck)...daca stiam ca apare sw la momentul cand am cumparat-o (mai 2007) as fi asteptat sa iau sw....pretul luat pe masina anul trecut a fost de 6500 de euro....per total am fost foarte multumit de masina....ca apar si carcotasi ,astia sunt peste tot indiferent de forum.....daca mi-as permite la mometul actual asa ceva mi-as lua http://humster3d.com/2012/03/21/kia-ceed-sw-2013/ .....fata de primul model a evoluat foarte mult...am vazut asta si cand a aprut fl....s-a remediat cam tot ceea ce era defect ca sa zic asa la vechea generatie...plus s-au mai pus cateva dotari in standard....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Post Reply

Return to “Generalităţi”