ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Forum cu de toate despre Kia cee'd
quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by quelloo »

kTL wrote:in a5a la 3000 ai fix 100km/h.. totusi, consumul cel mai mic in a5a (inafara localitatii) il scoti la 95.. si oscileaza in functie de drum intre 5.2-5.8.. in rest, pe DN in localitati cu a5a la 80 scot 5.1-5.6 iar daca as merge perfect legal, adica 70, sta undeva la 3,9-4,4.
Referitor la treptele mai mici, e nu imposibil, dar enervant sa mergi cu fiecare in 3000.. :)
Pe DN e mai speciala chestia... ca poti sa mergi la fel si la dus si la intors si odata ai consum de 5.1 si la intoarcere poti sa ai 2.8-3.0 la acelasi stil

in diagrama de cuplu esti si la relanti :P numai ca nu e mult... (asta se aplica mai mult la diesel cand tre sa mergi de unde ai cuplu maxim cand intra turbina.)
daca ai tine benzina la cuplu maxim (pe la 3500-3600 cat era) sigur o sa consume mai mult.
daca vrei sa consumi putin trebuie sa anticipezi traficul... sa folosesti frana de picior cat mai putin, sa urci in ture usor si sa folosesti frana de motor cat mai mult.
iar pentru cei cu ESP... => OFF si o sa mai scada putin...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by bubu »

acum o saptamana am scos pe autostrada 4,6 consum,dar in conditii speciale.am mers toata autostrada in spatele unui camion,la cam 3-4 m de el in treapta a 5-a cu 80 km/h.la intoarcere am avut 13 consumul :))

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by quelloo »

:))) si acum intrebarea evidenta... de ce ai facut asta? :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

danycxxx wrote:
danycxxx wrote:
  1. Sa fii tot timpul in diagrama de cuplu
  2. Nu pleca de pe loc foarte tare
  3. Nu depasi 110-120km in treapta 5 repectiv 6
  4. In localitati, in treapta 5, cu 70 km/h
  5. In afara localitatilor, in treapta 5, cu 95 km/h
  6. Sa anticipezi traficul
  7. Sa folosesti frana de picior cat mai putin
  8. Sa urci in ture usor
  9. Sa folosesti frana de motor cat mai mult
  10. Pentru cei cu ESP... => OFF si o sa mai scada putin
Facem abstractie de tipul de drum, nr, de pasageri, temperatura de afara, presiunea in pneuri. Ne axam doar pe consum, fara a produce stricaciuni motorului.

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by dox »

Cine vrea consum mai mic iarna, sa puna ulei 5w20 (asa cum a venit din fabrica), si 5w30 vara,...5w20 e mai putin vascos si se va face lubrifierea motorului mai bine la rece.
ODO: 100000km din 06.2008

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Foarte buna sugestia, dar implica costuri destul de mari inainte de fiecare sezon, care nu mai justifica consumul mai mic, sau poate doar pentru cei care fac schimbul de 2 ori pe an.

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by bubu »

quelloo wrote::))) si acum intrebarea evidenta... de ce ai facut asta? :p
fara motiv...nu ma grabeam sa ajung in bucuresti,plecasem cu noaptea-n cap,si aveam la dispozitie cam 4 ore sa ajung in bucuresti,plus ca nu eram singur,sa mor de plictiseala

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Mihai-Alexandru »

Ca sa ai consum cat de mic in 1-ul rand trebuie sa exploatezi masina ca si cum nu te-ar interesa acest aspect; mi s-a intamplat deseori sa alerg cu masina mai tare sau mai turat etc si un AVG mai mic decat cand am mers cu ochii atintiti pe CB .
Eu am shift indicator si da acesta cere schimbarea treptelor sub 3000 rpm , a V-a o cere pe la 66-67 km/h viteza la care nici intr-a IV-a nu atingi 3000 rpm ( sper sa anticipez bine )

Ca sa fiu mai in topic e important sa ai geometria rotilor facuta, revizie la timp, uleiul si combustibilul adecvat ....pentru ca stilul de condus influenteaza cel mai mult consumul.
Exclusiv urban nu ajung la 8 % la stilul meu de mers adica schimb dupa shift in oras ; una peste alta si eu sunt de parere precum alti colegi ca trebuie sa te bucuri de utilizarea masinii si nu sa faci eforturi deosebite sa scoti consum minim; eu unul stiu ca masina mea ia intre 7.5 - X % urban, intre 4.5- X% extra si mixt 6.5- X %, unde X reprezinta valori astronomice pe care eu unul nu le-am atins . Acum ca incep sa nu-i dau clima, reduc din greutate si adorm de plictiseala la volan mi-ar face un 0.5 % mai putin la un traseu mai lung....nu merita !
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Pot sa spun ca asta am patit si eu de cateva ori. Cand mergeam si eu fara sa ma intereseze consumul, am scos un consum mai mic. :D Cand ai timp, poti sa dai datele exacte care ti le indica Shift-ul?

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Mihai-Alexandru »

A II-a mi-o cere ca nici nu apuc bine sa plec de pe loc, pe urma a III-a pe la vreo 30 km/h , a IV-a pe la 45-46 km/h si a V-a sub 70 km/h ; difera foarte putin in fct de anotimp de regula cand e rece si apa nu are 90 grade mi se pare ca nu imi cere chiar asa repede sa schimb .
Ciudat este ca masina nu mi-a cerut nici 1 sg data sa retrogradez vreo treapta ! cred ca si daca merg cu 55 km/h cu a V-a nu-mi apare pe bord sa schimb in IV .
Eu schimb cam cu 10 km/h mai sus decat imi cere, nu ma prea uit la shift dar iti sare in ochi ca e fix in dreptul km si il observi fara sa vrei .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Dennis »

@mihai-alexandru, ti se par normale aceste indicatii? ma mir ca nu au facut turometrul cu limita rosie la 2500 rpm...sa fim seriosi dar nici la Dacia 1310 nu schimbam asa vitezele...
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Mihai-Alexandru »

@ Dennis

Si eu am zis ca tendinta indicatorului este de a subtura motorul ceea ce eu nu fac . Daca schimb din II in III la 30 km/h cum ar scrie pe CB masina nu trage bine si am impresia ca aud spunandu-mi " hei ce faci ?! ma chinui ! " asa ca.....schimb dupa ureche . Mai este o situatie cand ma apropii de o curba sau o intersectie, in mod normal nu schimb viteza intr-una superioara pt a retrograda in cativa metri iar...si-atunci se intampla sa-mi arate shift-ul de ex. III dupa care IV daca cresc viteza si sar de 3500 rpm cam asa .
Am testat intr-o duminica singur in masina resetat CB fara AC mers numai regulamentar pe o distanta cunoscuta de 22 km am avut 4.5 % ceea ce numesc eu " mers la consum " iar la cateva zile dupa pe acelasi traseu impreuna cu tata in masina fara sa ma uit pe CB decat la destinatie deci mers normal fara a sta dupa consum am avut 4.1 % ...

Stiu pe cineva care are ISG pe Cee'd si are cu cca 0.3 L / 100 km mai putin in oras asta sa fim in topic de ECO :D
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

  1. Sa fii tot timpul in diagrama de cuplu
  2. Nu pleca de pe loc foarte tare
  3. Nu depasi 110-120km in treapta 5 repectiv 6
  4. In localitati, in treapta 5, cu 70 km/h
  5. In afara localitatilor, in treapta 5, cu 95 km/h
  6. Sa anticipezi traficul
  7. Sa folosesti frana de picior cat mai putin
  8. Sa urci in ture usor
  9. Sa folosesti frana de motor cat mai mult
  10. Pentru cei cu ESP... => OFF si o sa mai scada putin
  11. Shift Indicator: II, imediat dupa I (:D), III - 30 km/h, IV - 45 km/h, V - 70 km/h
Facem abstractie de tipul de drum, nr, de pasageri, temperatura de afara, presiunea in pneuri. Ne axam doar pe consum, fara a produce stricaciuni motorului.

P.s.: Unde pot gasi diagrama de cuplu?

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by kiaalba »

Mihai-Alexandru wrote:@ Dennis

Am testat intr-o duminica singur in masina resetat CB fara AC mers numai regulamentar pe o distanta cunoscuta de 22 km am avut 4.5 % ceea ce numesc eu " mers la consum " iar la cateva zile dupa pe acelasi traseu impreuna cu tata in masina fara sa ma uit pe CB decat la destinatie deci mers normal fara a sta dupa consum am avut 4.1 % ...
daca mai dormeai un pic mai scadea.... :roll:

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by tzighy »

de la ce turatie in jos esti "subturat" si incepi sa superi motorul? :\

Post Reply

Return to “Generalităţi”