De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by zaboss »

Poate nu i-ar strica o investiţie într-un manual de gramatică... A limbii române, desigur, că s-a lămurit cu asiaticele, şi am un dubiu că germană poate.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

hashe_marius wrote:am facut greseala sa cumpar kia ceed si m-am lovit numai de probleme, rugineste mai ceva ca daciile berline, comsuma de rupe in afara orasului la viteze medii de 100km/h, in oras sta binisor cu consumu, scartie toata parca e caruta,garantia e inutila, cand te duci la service primesti acelasi raspuns " nu e acoperit de garantie contin cauciuc sau plastic", imi pare rau ca nu mi-am luat logan 1.4 mpi modelu 2009, are o cunostinta de a mea din 2009 si nici vorba de rugina sau de "greieri prin masina"si cosumu e cu 1.5 litri mai mic la aceeasi viteza in afara orasului,deci parerea mea e ca merita un logan in favoarea unei kia ceed, consum mai mic, pret mai mic, si duce peste 300000km motoru fara probleme, sper sa o vand mai repede si sa imi iau una germana, ca m-am convins cu asiaticiile astea
eu am si logan,tata defapt,si ceed,eu.

vorbesti in necunostinta de cauza iar comparatia cu loganul este inutila... nu poti compara un macar cu un cal :) eu in afara orasului la viteza medie de 100 km fac pariu ca nu imi sare consumul de 6 l/100 km,daca sare ti-o dau tie :)
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

iulianezs wrote:
hashe_marius wrote:am facut greseala sa cumpar kia ceed si m-am lovit numai de probleme, rugineste mai ceva ca daciile berline, comsuma de rupe in afara orasului la viteze medii de 100km/h, in oras sta binisor cu consumu, scartie toata parca e caruta,garantia e inutila, cand te duci la service primesti acelasi raspuns " nu e acoperit de garantie contin cauciuc sau plastic", imi pare rau ca nu mi-am luat logan 1.4 mpi modelu 2009, are o cunostinta de a mea din 2009 si nici vorba de rugina sau de "greieri prin masina"si cosumu e cu 1.5 litri mai mic la aceeasi viteza in afara orasului,deci parerea mea e ca merita un logan in favoarea unei kia ceed, consum mai mic, pret mai mic, si duce peste 300000km motoru fara probleme, sper sa o vand mai repede si sa imi iau una germana, ca m-am convins cu asiaticiile astea
eu am si logan,tata defapt,si ceed,eu.

vorbesti in necunostinta de cauza iar comparatia cu loganul este inutila... nu poti compara un magar cu un cal :) eu in afara orasului la viteza medie de 100 km fac pariu ca nu imi sare consumul de 6 l/100 km,daca sare ti-o dau tie :)
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

adevaru este ca daca te urci din vechea dacie in kia ceed ti se pare o masina super dar daca ajungi sa conduci mai multe masini, o sa-ti dai seama de teapa pe care ai luat-o dupa achizitionarea unei kia ceed, probleme aparute la masina: shimbat consola centrala din cauza butonului de volum care nu mai raspundea la nici o comanda, lumina de la butonul de actionare oglinzi a cedat, oglinda de la parbriz a trebuit schimbata deoarece scoatea un zgomot ciudat cand motoru ajungea la turatia de 2500/min, am schimbat bucsele antirului din cauza zgomotului de sub masina dar fara folos, raspunsul celor de la reprezentanta fiind"credem ca s-ar putea sa fie de la flansa telescop care are o bucsa care din pacate nu e pe garantie si trebuie sa platiti manopera si piesa" nu mai vorbim de rugina la chederele usilor din spate si mai nou de la haion, acesta din urma a fost "remediata"pe garantie, s-a dat cu vopsea peste rugina, burduf planetara dreapta se umezeste ,cei de la service spun ca pot rula cu el asa dar ar fi indicat sa-l schimb dar din pacate nu e pe garantie fiind din cauciuc si pretul cu tot cu manopera fiind de 430 RON(pt un burduf) si astea doar in 3 ani de la achizitie,scuze posesorilor de kia ceed dar aceasta e parerea mea personala despre kia ceed "kia ceed<dacia logan" nu ma refer la confort sau stabilitate ci doar la fiabilitate

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

fiecare cu parerea lui si cum are grija de masina lui ;)
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

Foarte multe chestii minore, din pacate s-au confirmat la mai multi, inclusiv la mine (rugina la chedere-deocamdata la mine in limite rezonabile de abia sesizabile si mai ales dupa un interior/exterior facut cu simt de raspundere, oglinda retrovizoare care nu mai stiu ce sa fac cu ea desi s-a fixat bine la o revizie, la butoane unitate radio-CD mai da rateuri si la mine, de exemplu cel de schimbat piesele dar isi revine repede, plus alte erori, dar deocamdata dupa aproape 4 ani de utilizare sunt erori care dispar imediat, probabil si de la stat prea mult in soare, au aparut cateva mici bule pe plansa bord, sesizabiel din anumite unghiuri, deci nu e mare scofala, suspensiile cam tari pentru drumurile patriei, bielete schimbate la fiecare revizie....si lista poate continua).

Dar daca e sa ma mai gandesc odata, tot nu mi-as lua Logan (si eu ma refer la masina noua), lund in calcul toate aspectele ce tin de achizitionarea unei masini. Si am condus si Logan, am condus si alte marci, si sunt masini mai de "firma" cu probleme mult mai grave si cu frecventa mai mare.

Idea e ca la achizitionarea unei masini trebuie sa ai si un pic de noroc, si vorba lui @iulianezs "fiecare cu parerea lui si cum are grija de masina lui ".
Am zis :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

hashe_marius wrote:adevaru este ca daca te urci din vechea dacie in kia ceed ti se pare o masina super dar daca ajungi sa conduci mai multe masini, o sa-ti dai seama de teapa pe care ai luat-o dupa achizitionarea unei kia ceed, probleme aparute la masina: shimbat consola centrala din cauza butonului de volum care nu mai raspundea la nici o comanda, lumina de la butonul de actionare oglinzi a cedat, oglinda de la parbriz a trebuit schimbata deoarece scoatea un zgomot ciudat cand motoru ajungea la turatia de 2500/min, am schimbat bucsele antirului din cauza zgomotului de sub masina dar fara folos, raspunsul celor de la reprezentanta fiind"credem ca s-ar putea sa fie de la flansa telescop care are o bucsa care din pacate nu e pe garantie si trebuie sa platiti manopera si piesa" nu mai vorbim de rugina la chederele usilor din spate si mai nou de la haion, acesta din urma a fost "remediata"pe garantie, s-a dat cu vopsea peste rugina, burduf planetara dreapta se umezeste ,cei de la service spun ca pot rula cu el asa dar ar fi indicat sa-l schimb dar din pacate nu e pe garantie fiind din cauciuc si pretul cu tot cu manopera fiind de 430 RON(pt un burduf) si astea doar in 3 ani de la achizitie,scuze posesorilor de kia ceed dar aceasta e parerea mea personala despre kia ceed "kia ceed<dacia logan" nu ma refer la confort sau stabilitate ci doar la fiabilitate
Auzi tu sigur ai Ceed da-ne si noua un VIN te rog, altfel propun Ban permanent pentru acest utilizator.

Ce treaba are consola centrala cu butonul de la volum??!!!
SAAB 9-5

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

Lamuriti-ma si pe mine daca voi v-ati lamurit de ce , din 1000 de posesori (cel putin - am dat un exemplu) vine unu singur la care toate se sparg , toate scartaie ... in 3 cuvinte - nu merge nimic ... de ce toate problemele la unu singur? explica-ti-mi si mie sa pricep si eu o data pt totdeauna... astia nu cumva is pusi sa faca reclama negativa? ca nu-mi explic frate ... pe forumu asta (de cand il urmaresc - dinainte sa am masina - deci vreo 4 ani) maxim 5 oameni au aparut cu probleme d-astea totale ... masina stricata de noua :)) si haideti sa ne uitam cati utilizatori are forumul si sa facem o medie de posesori de kia (nu numai cee`d) sa raportam asa ... infim, zic eu ...

So ,pretenashi cu "laudele" - lasati-o mai moale cu CRITICILE ca s-ar putea sa nu va creada nimeni :))
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

Tu nu te-ai prins ca nu e decat un frustrat care si-a luat si el Logan Ambiance si acum crede ca l-a apucat de Dumnezeu de picior?

Apropo intr-adevar- mare problema la becul de la butonul de reglat oglinzi.
E problema generala la Kia Ceed cu becul ala...pentru simplu motiv ca NU EXISTA!
SAAB 9-5

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by DjFuN »

Ce face invidia din om... Eu sunt foarte multumit de masina mea!!! La pret/calitate/dotari este ceea mai buna de pe piataa!!! Gurile rele sa stea acasa, sa numai comenteze fara rost... userii adevarati care intradevar detin un cee'd stiu ce masina au achizitionat, si majoritatea sunt foarte multumiti de masinilor lor, mai sunt si perfectionisti care poate sunt putin dezamagiti...dar ceed'-u este o masina foarte laudata si apreciata de multa lume. Asa ca @hashe_marius ramai te rog la Logan-ul tau si lasa-ne pe noi in durerea noastra cu ceed-ul nostru defect, troncanind sau cum vrei tu sa ii zici... Dute si canta la alta masa fara suparare.
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

prima masina: dacia solenza noua fab 2005 ian, am dat-o dupa 29000km fara nici o problema unui coleg de munca, acum are 123000km si nu a avut probleme cu ea, a doua masina vw passat model 1998 motor AFN de 110cp, un motor remarcabil am tinut-o 4 ani si jumate aproape 95000km in care nu am schimbat decat debimetru de aer si burdufurile de la capetele de planetara,dupa care am avut ford focus2 fab aprilie 2005 motor de 109cp tdci telescop schimbat si debimetru de aer in 2 ani si jumate, kia ceed 1.6 gsl de 122cp o am din ianuarie 2012, am cumparat-o de la reprezentanta din C-TA cu 56000km in bord, acum are 61000 km si in astea 3 luni si jumatate de cand o am, am mers la service mai des decat toate masinile pe care le-am avut, mentionez ca kia ceed am luat-o dupa ce am studiat piata si mi s-a parut cea mai buna alegere dar se pare ca m-am inselat, logan nu am ci doar am condus cateva de 1.4 MPI si cel de 1.6MPI cu gpl pe el pana am cumparat kia ceed si intr-adevar nu se compara cu kia dar e mult mai fiabil , doar ca m-am saturat, la kia ceed dupa fiecare drum prin tara apare cate ceva, poate sunt eu mai ghinionist dar se pare ca nu sunt singurul dupa ce am navigat putin pe forum, nu am vrut sa ofensez nici un posesor de kia dar mie unu asa mi s-a intamplat in cele 3 luni de cand am achizitionat o kia ceed"ghinionu meu", sper sa nu mai aiba parte nimeni de asa ceva

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

pt eugenflorinmanea VIN U5YFF24229L146573 si "multumesc de intelegere" asa e in Romania

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

Scuze m-a luat un pic gura pe dinainte.
Dar tu cam ridici semne de intrebare.
1. Consum cu 1.5 l mai mare? Pai in primul rand compari mere cu pere...1.4 logan 75 cai cu 1.6 kia 122 cai. Si tu ai mers cu un logan 1.4 la drum intins? Stii ca tre sa bagi turbo- adica sa opresti AC ul- ca sa poti depasi un tir?
In calitate de posesor atat Logan 1.4 cat si kia 126 cai iti spun ca la 100 la ora diferenta e maxim 300 ml.

2. Ce treaba are consola centrala cu butonul de volum?

3. Buton luminat de cotrol oglinzi? La mine varianta City nu exista asa ceva! Ce varianta de echipare ai?

Era un programel de verificat VIN ul. Stie cineva pe unde e?
SAAB 9-5

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by DjFuN »

http://vincarhistory.com/order.php din pacate vin-ul care zice el nu pare sa apara pe site....nu stiu poate nu-i bun site-ul...
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

http://vinsearch.globalserviceway.com/S ... 229L146573

se pare ca masina ta (daca o fi a ta) a avut niste bube.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”