[Sfat achizitie] Cee'd 1.4 LX sau EX?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

[Sfat achizitie] Cee'd 1.4 LX sau EX?

Post by razvan2002 »

Domnelor si domnilor,

In urma vizitei la SIAB s-a rezolvat problema ... ceed ramane, restul sunt descalificati. Mai ramane intrebarea care dintre ele???

Avem asa LX (1.4 GSL) - 9887 euro si EX Clasic (1.4 GSL) - 11794 euro
Cu dotarile:
Exterior
Teava de esapament – incorporata in bara spate X X
Jante si anvelope - 195/65 R15H (Otel 5.5J) 26 X
Capac roata - din plastic X X
Producator anvelope - Michelin X X
Roata de rezerva de dimensiuni reduse X X
Grila radiator cromata (2 bare cromate) X X
Bara de protectie in culoarea caroseriei X X
Carlig remorcare X X
Oglinzi exterioare tip convex, reglaj electronic, incalzire, vedere panorama 104 X
Oglinzi exterioare in culoarea exterioara caroseriei p-104 X
Aparatoare noroi X X
Antena pe plafon (400mm) X X
Proiectoare ceata 65 X
Lampi de ceata - spate X X
Manere exterioare usi in culoarea neagra X
Manere exterioare usi in culoarea caroseriei ??(15) X
Spalator luneta intermitent X X
Interior
Maner rotund T.G.S - corp P.V.C moale + capac acrilic cu inel din metal finisat ??(25) X
Ceas digital, calendar, temperatura exterioara X X
Computer de bord - distanta, consum de combustibil, viteza, timp, sistem avertizare usi deschise X X
Parbriz - geam cu tenta (fara banda de protectie) X X
Geam usa spate si luneta cu tenta X X
Luneta incalzita X X
Tapiterie - integral stofa X X
Tetiere active scaune fata; suport lombar cu maneta; scaun sofer reglabil pe inaltime 78 X
Buzunare pe spatele scaunelor din fata ??(25) X
Centuri fata cu pretensionare si limitare in functie de volum X X
Centuri spate cu prindere in 3 puncte pentru 3 ocupanti X X
Fascia centrala, maner schimbator viteza tip metalizat X X
Comutator audio, Comutator HVAC, Ventilatie aer vopsite argintiu X X
Consola centrala tip DLX (2 compartimente de stocare;cotiere + suport pahare spate (tip retractabil) 26 X
Suport pahare consola centrala fata X X
Priza X X
Parasolar cu suport de acte (sofer) si oglinda cu carcasa retractabila X X
Agatatoare plasa bagaje ??(15) X
Torpedou cu amortizor si iluminare fara incuietoare X X
Lampa lectura la parasolar 20 X
Lumina de avertizare nivel scazut de lichid spalator de parbriz ??(25) X
Spatiu depozitare sub podea portbagaj 33 X
Scrumiera + bricheta cu iluminare 13 X
Confort si siguranta
Sistem de sistare a combustibilului in caz de coliziune X X
Suspensie fata – amortizoare gaz si suspensie McPherson X X
Suspensie spate – amortizoare gaz si suspensie multilink X X
E.B.D - (Distributie electrica a fortei de franare)(include ABS) X X
Directie asistata mecanic X X
Coloana de directie cu reglaje in inaltime si adancime X X
Airbag frontal sofer X X
Airbag frontal pasager cu posibilitatea de dezactivare X X
Airbag-uri laterale si tip cortina X X
RDS Radio + CDP + MP3 (2-DIN) X X
Comenzi audio pe volan X X
Dispozitiv USB 2.0 + AUX 72 X
Boxe usi fata spate X X
Difuzoare pentru frecvente inalte - fata p-104 X
Dispozitiv reglare faruri X X
Cheie de contact cu telecomanda si deschidere la distanta (2 butoane, lama interioara) 78 X
Imobilizator X X
Inchidere centralizata X X
Senzor inchidere automata usa in functie de viteza X X
Senzor deschidere usa in caz de impact X X
Geamuri electrice fata X
Geamuri electrice fata + sistem siguranta p-104 X
Conductor caldura spate ??(50) X
Aer conditionat manual (include spatiu refrigerare in torpedou) 520 X

Simbolistica este:
X - dotare standard
numar - pret optional
??() - nu este optional estimare pret
p-104 - pachet

Adunand obtionalele avem 1190 euro. Diferenta intre masini ca si pret este de 1907.
Intrebare mea este cum se justifica cei 717 euro?
Trei diferente le intuiesc: manere in culoarea caroseriei, senzor nivel lichid spalator si daca nu ma insel sistemul de reglare a intesintatii luminii de bord.
Mai este ceva?

PS. Sper sa fi fost cat de cat clar :(

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Nu era mai bine sa faci un tabel in excel si pe urma sa-l postezi pe site? Sincer, eu nu am reusit sa urmaresc tot ce ai scris tu. E drept ca sunt si foarte obosit ca sunt dupa un drum de vreo 600 de km.
In mare, inteleg ca tu compari un Cee'd 1,4 configurat de tine cu unul in varianta de echipare EX si intrebi daca merita sa dai diferenta de 717 euro pe un EX?

Pe EX s-ar putea sa ai si geamuri electrice pe spate. ....dar nu sunt sigur ca a trecut ceva timp de cand faceam si eu astfel de comparatii.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ideea e ca pe LX nu poti pune aceleasi optionale ca si pe EX. Asta ar fi singurul motiv pentru care ar exsita diferenta aia de pret. De ex pe LX nu poti pune climatronic, trapa, geamuri electrice spate, tapiserie piele, geamuri spate fumurii, jante 17", senzor parcare, oglinzi pliabile electric :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

acel conductor caldura spate l-ai pus 50 euro ??
gresesti

nu sunt doar niste gaurele in cotiera ... ci sunt sub scaune, si sistemul cred ca ar costa mai mult de 50 euro fabrica ca sa-l pune acolo si sa modifice instalatia, nu mai zic de pretul care ar trebui sa il aiba la vanzare. ce e drept, aceasta 'optionala' nu figureaza in lista, dar nu cred ca e doar 50 euro in nici un caz.

oricum dreptatea e de partea ta, nu se justifica aceasta diferenta maaaare intre lx si ex.

spor la alegere.

Dane
Posts: 19
Joined: 25 Aug 2007, 19:17
Auto:
Location: Sibiu

Post by Dane »

Si manerele in culoarea caroseriei!
Am avut aceeasi dilema (dar la 1,6 dsl) si am ales versiunea de baza + optionale; depinde de ce dotari iti doresti.
Cee'd LX Base 1,6 CRDI HP Piston Gray/rainbow blue, ESP, Jante tip A, scaun sofer reglabil+tetiere active, scaune incalzite, proiectoare ceata, volan, franade mana, schimbator imbracate in piele etc.
comanda-17 sept., sosita-13 dec.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Guri de ventilatie in spate oricum sunt si pe BAse. Sunt sub scaunele din fata si sunt foarte eficiente.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Excel am ... dar nu am stiut cum sa-l pun aici ... ma mai documentez.
Geamurile electrice spate sunt optionale si pe EX (am acasa ofertele sa mai verific odata ... dar sunt aproape sigur)
Cu conductele de caldura in spate nu comentez ca nu stiu ...dar la cum ii cunosc pe constructori calapodu e acelasi ... nu se modifica nimic ... doar se mai adauga ... nu o mai lungesc.

PS. Cel mai interesant e ca au EX si EX clasic cu dif de 46 euro intre ele adica fix cat costa cele 2 optionale ... asta e super tare.

Mai studiez mai analizez.
In postul de mai sus sunt strict diferentele ... ce mai vreau eu in plus e alta poveste. Ideea e ca daca pui aproape toate optionalele pe LX (fara navigatie si trapa, dar cu senzori de parcare si presiune etc etc) mai adaugi maxim 2166 euro fara tva ... deci un pic mai mult decat un EX ... dar cu ESP jante si alte alea.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Conductorul caldura spate este standard la fostul LX Base ... si banuiesc ca si la LX - LX Best
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Are cineva idee cum arata bordul cu CD playerul optional. Cel cu magazia de CD-uri? Am intrebat si la dealeri cat si la SIAB si nimeni habar n-are. A vazut cineva? Stie cineva ceva?

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Din cate am inteles este acelasi cu cel cu navigatie (cel de pe aproape toate masinile de prezentare) si magazia ar fi separat. Cel putin asta mi-a spus dealerul, deci nu stiu daca putem pune baza pe asta! :shock:
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

cmg_george

Post by cmg_george »

Si eu am avut ceva dubi intre LX base si EX ... si EX nu se prea scotea decat daca ai fi vrut una din optionalele care nu se pot pune pe LX dar se poate pune pe EX... Eu tineam la climatronic... si pe langa diferenta de 700-800 euro intre versiuni si climatronicul.. deja urca prea mult pretul. Parerea mea, daca nu iti trebuie nici una din optiunile de pe EX...ramai la LX

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

ce nevoie ai de o magazie de cd-uri cand usb-ul isi face datoria cu brio? Oricum cee'd mi s-a parut convenabil mai ales la varianta de baza, indiferent ca e diesel sau benzina, fiindca daca se adauga multe optionale pretul se apropie de al altor candidate.
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

@Ciolin - Tin sa te contrazic la faza cu "apropierea ca pret de altele cand pui optionale", fiindca nu e chiar asa, poate se apropie de concurenta fara optionale. Eu, de exemplu, am facut o comparatie cu Golf V, iar pretul intr-adevar a iesit acelasi (aceleasi optionale, aproape acelasi motor, cu precizarea ca la VW e generatie veche), dar trebuie sa spun ca la Ceed era DDP 15700 si la Golf era CIP 15400 ...
Comentarii?

Bahtalo!!!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

@Ciolin - Nu-mi trebuie, pur si simplu estetic. Din cate stiam eu arata ca sistemul de navigatie, si confera un aer mai hi-tech interiorului, atat.
@DaDiRo - Mi se pare destul de ciudat ce spui. Nu te contrazic, dar ai luat in calcul si chestii de genu jante, vopsea metalizata, 6 airbaguri etc? Intrebarea este daca ai dus la extrema dorinta de a fi identice masinile sau nu? Pentru ca 100 euro cu 100 euro se aduna si tind sa cred ca e mai mare diferenta si in favoarea Golfului.

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

@Razvan - Da, dom'le, am completat pe Golf ca sa il aduc la aceleasi dotari cu Ceed-ul pe care mi l-am comandat, dar existau mici diferente atat la una cat si la alta, care am considerat ca se compenseaza: oglinzi retractabile el care nu sunt la Golf cu clima Bi-zonala, care nu e la Ceed, si cred ca mai erau cateva nimicuri, dar tot pe acolo. Sincer am configurat Golful cu tot ce imi oferea Ceed si nu avea el (precizez ca am plecat de la trendline), dar nu cu exagerari sau numai ca sa imi iasa mai scump, fiindca am facut asta numai pentru sufletelul meu, nu ca sa fac reclama Ceed-ului.

Bahtalo!

PS: Daca vrei, iti trimit configuratia Ceed-ului pe care il astept si incerci tu pe configuratorul de la VW sa vezi ce iese!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

Post Reply

Return to “Generalităţi”