Consum kia cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by Vincze Szilard »

interesant cum ai scos consum de 4.4 eu sub 5 nu am reusit nici in ruptu capului pana acuma.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Consum kia cee'd

Post by Mihai-Alexandru »

4.4 % a fost " record " pe traseul de 55 km cunoscand fiecare curba , clima folosita rar/ deloc .
Acelasi traseu la intoarcere imi ia 5 % existand o sg panta ma intreb daca asta influenteaza consumul .
Dar daca tu ai obtinut 5 % cu SW si 109 CP inseamna ca ma crezi ca am avut 4.4 cu HB si 90 CP :D

Interesant este ca nu am mers " la consum " in sensul ca nu m-am uitat pe CB decat la final, alteori am incercat sa merg cat de constant si sub 100 km/ h si am avut cca 4.6 % .

Acestea ar fi consumurile ideale dar in general nu ma iau dupa asta pentru ca totusi e o masina de 1.3 T si un motor de 1.4 ; totusi se poate obtine lejer consumul din manual , eu sunt surprins de oras unde rar sare de 7 - 7.5 indif de traseu si ora .

Numai bine,
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by Vincze Szilard »

in afara la mine e undeva intre 5-6 si in oras intre 8-9 fara clima
daca pui si clima atunci mai pulsez 1 litru la fiecare
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Consum kia cee'd

Post by TeoB »

Dupa un drum Radauti-Iasi-Radauti pot sa va spun ca la dus am scos un consum de 4.8% , 2 persoane in masina , destul de gol drumul, viteza medie era de 71km/h. Mentionez ca din cand in cand am scos A/C de la climatronic.
La intoarcere am avut un consum de 5.4% fiind si mai incarcat si am mers cu A/C activat tot drumul, erau 32 grade afara.
Eu sunt foarte multumit de consumul acestei masini. In oras am in jur de 7-7,3%. Iarna consumul creste pana pe la 8-8,5% in oras.
Pneuri pe 17''.

Model: 1.6 DSL 90CP HB
Bravo @Mihai-Alexandru, o sa incerc si eu intr-o zi sa stabilesc un record. :)
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by Vincze Szilard »

da teo dar tu esti cu motorina, eu cu benzina
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Consum kia cee'd

Post by TeoB »

Am mai citit odata si am observat ca era 1.4 pe benzina.
Scuze ca nu am vazut :)
Am un prieten cu 1.4 si are consum cam la fel ca al tau. Banuiesc ca e normal pentru toate 1.4 pe benzina.
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Consum kia cee'd

Post by bubumisu »

Vincze Szilard wrote:in afara la mine e undeva intre 5-6 si in oras intre 8-9 fara clima
daca pui si clima atunci mai pulsez 1 litru la fiecare
La varianta ta de echipare poate e valabil, la mine sub 6,2 % extraurban(un fel de extraurban, pentru ca mai sunt si localitati rurale unde mergi cu 60/ora) in conditii normale (sofer+pasager si ceva bagaje) e imposibil, chiar si daca merg "mosnegeste".In oras, daca nu am semafoare si trafic aglomerat ajung si eu la 8,5%.
Daca merg numai cu 60 Km/ora si inghet dreptul pe acceleratie, pe traseu fara rampe, pot sa scot si 4,7 % (toate valorile sunt fara AC sau clima, ma rog), dar nu se pune :mrgreen:

PS: O singura data am scos 5,8 % (60 km/ora in localitati si 100-110 km/ora in afara), fara sa o menajez, dar batea tare vantul din spate-dreapta :wink: .La intoarcere am scos in aceleasi conditii 7% #-o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by Bonzai2 »

Minimul de consum pe care l-am scos eu a fost pe ruta Bucuresti-Brasov-Bucuresti de 5,9. Simteam cum imbatranesc la volan :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by alex79 »

Traseu: Bacau-Comanesti-Acatari-Balauseri-Ungheni-Campia Turzii-Turda-Campeni-Arieseni-Trasee Arieseni-Baile Felix-Oradea-Gilau-Autostrada A3-Praid-Gheorgheni-Cheile Bicazului-Piatra Neamt- Bacau. Distanta totala 1209km. Consum mediu 6%. La dus ful de bagaje 2 persoane. La intors bagaje mai moderat 2 persoane. AC folosit 70%. Mers lejer de vacanta, nu raliu, dar nici mosnegeste. Masina a facut fata cu brio. Dupa drumul asta parca si motorul merge mai bine. :) . S-a mai incarcat si bateria.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum kia cee'd

Post by igorr »

kTL wrote:@igorr: nu stiu si nu vreau sa spun nimic cu asta insa nu stiu de cat timp ne insotesti pe drumurile patriei si mai ales de cat timp conduci benzinare :) singura problema sesizabila nu se poate gasi decat la tine si anume la stilul de condus.. la benzinare in general trebuie sa ai un picior finut pentru a scoate un consum onorabil.. altfel lucrurile o iau razna.

Din nou, pentru ca depinde cat de finut ai piciorul.. eu scot pe ruta Bucuresti-Ploiesti (DN1) un consum de 4.7%-5.1% in functie de conditiile de trafic.. Pe Ploiesti-Bucuresti (fiind usoara coborare la intoarcere si urcare la dus) scot un consum de 3.9-4.9% din nou in functie de conditiile de trafic. 3.9 am scos din Ploiesti Vest pana in parcare la Ikea in traficul orelor 6 dimineata.. si tot 1.4 benzinara am :P - 75-85 in localitati si 100-110 inafara.. mi se par niste limite decente.. :)
kTL- cam de 10 ani bat drumurile tarii si cu ceed-ul de 3 ani (ODO aprox. 45.000 km). Recunosc ca niciodata nu am fost obsedat de consum pentru simplul fapt ca-mi place sa nu incurc pe altii in trafic si pe de alta parte ”sa-mi fac mersul” fara a adormi la volan. 90% din timp conduc cam cu 10% mai mult decat viteza legala pe acel tronson ( e un risc asumat). Asta nu inseamna ca sunt grabit. Schimb in general intre 2600-3000 rot/min (in oras) si niciodata nu depasesc coloane etc. (Pt. FLOPY)- Nu sunt adeptul accelerarii si apoi franatului, ca dovada la kilometri de mai sus placutele nu au fost schimbate si arata foarte bine, iar de citit, citesc foarte bine traficul, rar mi-a fost dat sa nu anticipez bine. La mine mersul normal este: unde se poate da-i in goarna nu dormi, iar unde nu, stai cuminte. Insa nimic nu ma deranjeaza mai tare decat sa astept dupa unu care merge ”la consum” cu 60-70 pe drum national/european unde limita e 90/100, avand cardul de masini pe kilometri in spatele lui. Mai ales acolo unde nu se poate depasi gen Valea Prahovei de la Comarnic la Timisul de Jos sau pe portiuni intre Brasov - Sighisoara-Tg. Mures. In acest weekend am avut parte de 3 astfel de specimene pe traseul mai sus amintit. Ca experiment am incercat sa merg si la consum pe traseul Bucuresti - Brasov- Miercurea- Ciuc unde viteza medie nu a depasit 60 km/h dar tot nu am obtinut valorile pe care le spui tu. Mie imi e foarte greu sa cred ca ai scos 4% mergand cu 100/110, banuind ca si la mine ca la aceasta viteza afisata te aflai in treapta a 5-a cam pe la 2800-3000 rot/min. Eventual vinde-ne secretul tau, ca eu nu reusesc sa scot valorile tale nici daca as imbatrani la volan. De exemplu cum faci la plecarea de pe loc? cat iti ia in secunde sau rot/minut sa-i dai treapta II, apoi accelerezi incet ca sa-i dai a 3-a? Urcatul in ture pentru a trece intr-o treapta superioara il faci intr-un timp mai lung?
Altfel nu-mi explic...Presupunand ca amandoi schimbam corect vitezele (in functie de toti factorii: motor, trafic, starea drumului, teren etc.) inseamna ca singurul lucru care diferentiaza este in cat timp o facem. Mergand pe aceasta teorie si ce zicea FLOPY, inteleg ca piciorul finut se refera in special la timpul de accelerare pentru o treapta superioara. Gresesc cu ceva?
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum kia cee'd

Post by FLOPY »

Repet, nici eu nu sunt de acord cu consumul de 4% ( 3.9% ) la Cee'd-ul de 1.4, mai ales la viteze de peste 90 Km/h.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
radu dorian
Posts: 26
Joined: 09 Feb 2009, 20:01
Auto:
Location: constanta
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by radu dorian »

urmaresc de ceva timp topicul acesta si ma minunez la ce consum socateti voi eu sub 8,5 nu am scos niciodata in oras (constanta) acum de ex am 12 :lol: cred ca sant defect :lol:
Kia Ceed 1,4 GSL, ceva muzica si alte nimicuri

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by alex79 »

8.5 cred ca este un consum real vara in oras. Intre 10-12% iarna. Nu inteleg cum unii pot scoate 4% la 1.4 benzina. Tre sa ai un picior foarte finut.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Consum kia cee'd

Post by bubumisu »

Sau sa te dai mare dar de fapt sa scoti acel consum pe tronsoane in panta, unde instantul poate sa arate si 0%.
Inca o data declar ca am reusit pe un tronson drept 4,7 %(sper sa nu ma insele memoria, am mai postat dar n-am timp de rasfoit paginile) dar eram doar cu sotia, fara AC, nu adia vantul, soseaua libera si 60 km/ora in treapta a 4-a unde inca o data declar ca se pot scoate lejer consumuri sub 5% pe portiuni drepte dar nu se pune, consumul real trebuie raportat la viteza de croaziera de 90 - 100 km/ora, unde se spune ca motorul e facut sa consume cel mai putin, in conditii normale (sofer +pasager si ceva bagaje, fara AC) si in functie de echiparea masinii(la mine jantele pe 16 trag mult la consum #-o )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by Vincze Szilard »

daca eu scot intre 5 si 6 afara, dar apropiat de 5 sa zicem un 5,4-5,5 sunt multumit, e drept ca demult nu m-am mai luat sa scot consum mic, ca am ajuns la concluzia ca indiferent cum ma duc mare lucru nu castig, deci cand tre s-o calc o calc cand nu atunci nu. nici eu nu maduc cu 50 prin sate ca na, asa-i romanu si nu am alternative dar ma duc omeneste cum merge lumea (cum e traficu) in localitate e altceva treaba, intre 8-9% acuma iarna numai stiu car pererea mea e ca nu a trecut de 10, ca dupa ce se incalzeste mototu deja consuma normal atunci nu mai e socu automat, si iarna oricum masina trage mai bine ca aeru inspirat e mai rece, si cu cat DT este mai mare cu atat e randamentu mai bun, ca daca numainsel randamentu teoretic e 1-Tmic/Tmare; Tmare este constant, este temperatura din interiorul motorului, iar Tmic cu cat e mai mic cu atat raportu este mai mic si 1-raport este mai mare.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”