Consum motor diesel Kia Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Bitza
Posts: 73
Joined: 13 May 2009, 10:29
Auto:
Location: Valcea

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by Bitza »

Am observat ca de cand cu venirea iernii a crescut serios consumul. Problema e ca motorul se incalzeste destul de greu - azi dimineata la -4 grade am mers vreo 12 km de exterior pana a ajuns la 90 grade motorul. Pana sa ajunga in temperatura optima nu scade sub 6.8 - 7 dupa care mers la fel constant se tine in 4.8 - 5.2. Sa vina primavara odata sa ma scot la consum, vara fiind nasol ca iti adauga un pic de consum aerul. :mrgreen:
Una peste alta sunt multumit de consum si masina.
1.6 DSL HP City, Machine Silver
Image

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by bogdan.citescu »

Dupa primii 1000km la mine consumul arata cam asa:
traseu Bucuresti(Crangasi)-Sinaia(Azuga): (mers pe DN1)
la dus consum 4,9%
la intors consum 3,9%
Pe autostrada consuma intre 5% si 6% (merg constant cu 130-140km/h)
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by AlinC. »

Consumul ala de 3.9% nu-l cred pana nu-l vad :)

Mie la un drum Iasi - Bucuresti (410 km) pe E65 imi ia ~7% la o medie orara de 95-100 km/h. 5.5% scot la mers mosnegeste, cu 80-90 km/h constant. In oras (iarna + drumuri f.f. proaste) consum 8.5-9.2%.

Nu pricep de unde scoateti voi valorile alea...
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by bogdan.citescu »

La intoarcere, in pante, am mers cu schimbatorul la punctul mort, iar pe dn1 am mers cu 70km/h sa nu prind radarele.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

asa e Alin.
pe Drumul de la bucuresti la munte si inapoi poti sa scoti consumuri d-astea pentru ca nu prea mai ai loc de radare.
io am fost ieri Bucuresti (Lujerului) - Predeal si inapoi cu consum mediu de 4.9.
am scos consumul asta in conditiile in care de la jumatatea drumului intre predeal si azuga am intrat in coloana si asa am mers pana la iesirea din busteni + nelipsita coloana dinainte de Comarnic (destul de mica de data asta - cam 5 km de bara la bara)
si am si motorul mai mare decat Bogdan.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by FLOPY »

Nu am diesel dar pot confirma si eu ca pe drumul de intoarcere de pe Valea Prahovei se pot scoate consumuri foarte mici ( dar totusi nu recomand coborarea pantelor cu schimbatorul la punctul mort pt.ca este periculos si economia de combustibil este infima deoarece la frana de motor ...bla, bla, bla...), in conditiile in care nu depasesti viteza legala. Eu am scos mai de mult cu benzinara mea intre Brasov si Campina un consum de 4.6% dupa care intre Campina si ploiesti am mers cu 140-160km/h si consumul a crescut pana la 5.2% si asa a ramas pana la Bucuresti.
Asa ca, daca am scos cu o benzinara sub 5%, cu un diesel poti scoate sub 4%.
Dar astea sunt consumuri in conditii speciale. Daca mergi in regim de autostrada nu prea cred ca scoti sub 6% ( strict pe portiunea de autostrada, unde nu o lasi sub 130km/h) nici cu un diesel.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by mitzux »

FLOPY wrote: Daca mergi in regim de autostrada nu prea cred ca scoti sub 6% ( strict pe portiunea de autostrada, unde nu o lasi sub 130km/h) nici cu un diesel.
in regim de 130-140kmh cu un SW CRDI scot 5,5-5,8 in conditii de mers fara bruscari, cu un carburant normal. La un drum tinand 160-170 consum mediu e cam de 6,2(indiferent vara sau iarna). Toate astea sunt rezultatele calculului consumului mediu facut in ~80000km de cand am masina(nu BC ci pe hartie de la plin la plin). Cu un benzinar 1,6 de 75cp din '97(megane) scoteam mergand cu 130-140 consumuri de 6,2-6,5(40000km). Cred ca depinde cel mai mult de fiecare sofer cat de mult se lasa "condus" de trafic si de ceilalti participanti la el.
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by FLOPY »

Metoda calcularii consumului plin-la-plin nu este relevanta pentru determinarea consumului obtinut pe o portiune stricta (de autostrada sau alt gen de drum). Pt. ca daca, de exemplu faci un drum Bucuresti-Craiova-Bucuresti, unde ai jumatate din drum autostrada si jumatate drum national (unde nu vei mai putea merge constant cu 140km/h) si faci plinul atat la plecare, cat si la sosire vei obtine consumul mediu pentru toata distanta, care sigur este mai mic decat consumul avut srict pe autoastrada. Asa pot si eu sa merg toata autostrada cu 160km/h (unde am consum de 10%) si dupa aceea sa merg restul de drum cu 80km/h (unde am consum de 5%) iar media sa-mi iasa 7.5% si sa spun dupa aceea ca am mers cu 160km/h si mi-a consumat 7.5%.
Ca ai scos cu Cee'd-ul diesel consum de 5.5-5.8% la 130-140km/h fac un efort si te mai cred (mai ales daca ai 6 trepte) dar cu benzinarul ala sub nici o forma nu ai cum sa scoti consum sub 7% la viteza aia. Nu scoatem noi cu Cee'd-urile, care au motoare de generatie noua.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by B06DAN »

FLOPY wrote:Nu am diesel dar pot confirma si eu ca pe drumul de intoarcere de pe Valea Prahovei se pot scoate consumuri foarte mici ( dar totusi nu recomand coborarea pantelor cu schimbatorul la punctul mort pt.ca este periculos si economia de combustibil este infima deoarece la frana de motor ...bla, bla, bla...), in conditiile in care nu depasesti viteza legala. Eu am scos mai de mult cu benzinara mea intre Brasov si Campina un consum de 4.6% dupa care intre Campina si ploiesti am mers cu 140-160km/h si consumul a crescut pana la 5.2% si asa a ramas pana la Bucuresti.
Asa ca, daca am scos cu o benzinara sub 5%, cu un diesel poti scoate sub 4%.
Dar astea sunt consumuri in conditii speciale. Daca mergi in regim de autostrada nu prea cred ca scoti sub 6% ( strict pe portiunea de autostrada, unde nu o lasi sub 130km/h) nici cu un diesel.
Nu numai ca mersul cu schimbatorul la punctul neutru nu e recomandat de siguranta circulatiei, ba chiar e contraindicat si din punct de vedere al consumullui.
La coborarea unei panta cu schimbatorul in "0", motorul continua sa consume carburant conform situatiei de relanti (deci consuma). Varianta ar fi economica daca motorul ar fi oprit, dar atunci adio servodirectie si servofrana si bine ati venit la spital sau cimitir.
Daca la coborare se foloseste frana de moror, calculatorul de injectie inchide complet intrarea carburantului, asa ca avem consum 0 litri/100km.

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by mitzux »

FLOPY wrote:Metoda calcularii consumului plin-la-plin nu este relevanta pentru determinarea consumului obtinut pe o portiune stricta (de autostrada sau alt gen de drum). Pt. ca daca, de exemplu faci un drum Bucuresti-Craiova-Bucuresti, unde ai jumatate din drum autostrada si jumatate drum national (unde nu vei mai putea merge constant cu 140km/h) si faci plinul atat la plecare, cat si la sosire vei obtine consumul mediu pentru toata distanta, care sigur este mai mic decat consumul avut srict pe autoastrada. Asa pot si eu sa merg toata autostrada cu 160km/h (unde am consum de 10%) si dupa aceea sa merg restul de drum cu 80km/h (unde am consum de 5%) iar media sa-mi iasa 7.5% si sa spun dupa aceea ca am mers cu 160km/h si mi-a consumat 7.5%..Ca ai scos cu Cee'd-ul diesel consum de 5.5-5.8% la 130-140km/h fac un efort si te mai cred (mai ales daca ai 6 trepte)
Salut FLOPY,
si de acord cu tine legat de ceea ce ai spus, cu mica paranteza ca eu am facut cam 8 luni naveta saptamanala Nürnberg-Dresden si retur (2x330 km din care 320 autostrada) cu masina asta, si am avut ocazia sa calculez consumul de autostrada. Nu vreau sa tematizez dar asta e consumul meu de autostrada la viteza normala. Am mers si numai "blana" distanta asta si am avut alt consum(~8-9%). De altfel o sursa buna pentru a verifica cum "stai" tu cu consumul fata de altii e : http://www.spritmonitor.de. Sincer mi e egal daca ma crezi sau nu, e alegerea ta. Si nu, nu am 6 trepte masina fiind din 2007.
FLOPY wrote:dar cu benzinarul ala sub nici o forma nu ai cum sa scoti consum sub 7% la viteza aia. Nu scoatem noi cu Cee'd-urile, care au motoare de generatie noua.
La fel am facut consumul si la megane cu care am facut aceiasi naveta timp de 10 luni. Pentru confirmare poti sa vezi tot http://www.spritmonitor.de
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by bondalicir »

Cred ca am mai scris pe aici treaba asta: pitesti-bucuresti pe autostrada cu pilotul pe 140 s-a decuplat foarte putin , si 4persoane in masina am scos 6%. Consumul a fost resetat chiar la intrarea pe autostrada. Am 6 trepte...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by NemeSys »

Acum, doar oras, treapta 1-2, rar a 3-a am ajuns la 7.5l cu premium diesel. :shock:

Ps. Trasee scurte, motorul nu ajunge sa se incalzeazca cum trebuie. A, si nu merg subturat..

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by 2xwhite »

Intre Craciun si Revelion am facut ~ 2400km pe traseul Bucuresti-Pitesti-Cluj-Oradea-Debrecen-Budapesta-Viena si retur cu un consum mediu pe CB de 7,0 %. Masina a fost plina - 4 persoane + bagaje cat cuprinde, cauciucuri de iarna de 205/55/16, si conditii de iarna in toate zilele, temperaturi negative nonstop. La ducere, intre Debrecen si Budapesta, pe autostrada, am mers vreo ora in spatele a doua utilaje de deszapezire care ocupau ambele benzi, cu maximum 50 km/h. In rest, pe autostrazi numai 130-150 km/h(cu exceptia sectoarelor cu ceata unde se reducea viteza si pana la 80km/h).
La intoarcere, intre Budapesta si Debrecen, noaptea, au fost -15 grade aproape toata autostrada, iar intre Debrecen si Bucuresti cea mai "calda" temperatura a fost -8 grade.
In conditiile date eu zic ca am avut un consum rezonabil.
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by AlinC. »

bogdan.citescu wrote:La intoarcere, in pante, am mers cu schimbatorul la punctul mort, iar pe dn1 am mers cu 70km/h sa nu prind radarele.
Nu am luat in calcul faptul ca mergi tot la vale din Prahova spre Bucuresti, mea culpa.
Cat priveste mersul in punctul mort, e mai riscant si mai costisitor decat mersul in frana de motor, caz in care CB indica consum 0.0. La relanti ai ~2,5%, daca nu gresesc.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by bondalicir »

gresesti. la relanti ai pana la 1%, cam 0,5-0,6%...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”