urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply

cat de des urcati peste borduri, pentru a o parca?

niciodata
8
15%
rar
24
44%
frecvent
11
20%
de cele mai multe ori
0
No votes
numai peste borduri din lipsa de locuri de parcare
12
22%
 
Total votes: 55

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by bubumisu »

De vreun an jumate de cand am jucarie noua tot caut si n-am gasit un subiect legat de "problema"asta. Banuiesc ca nu exista posesor de masina care sa nu fi parcat macar odata pe trotuar, peste borduri pe spatii verzi (fara verdeata, adica hartoape,etc) :D .
Foarte multi "experti" mi-au spus ca nu se intampla nimic daca treci cu ea peste borduri, cu a 1-a, pentru ca daca treci cu grija si atentie nu are ce sa se intample cu sistemul de suspensii (nu mai detaliez parti componente, nu conteaza care intra in discutie)
Deci, are vreun efect (pe termen indelungat) trecutul peste borduri la suspensii, sau nu se intampla nimic?
PS: eu personal o tin mai mult parcata, am 1,2 km pana la servici, sunt mai mult sofer de week-end, dar uneori, nu gasesc loc de parcare si o parchez (ca si alti cativa destui) pe spatii verzi care de fapt e teren viran :D )

ceed sw, 1,4 GSL, 109 CP, destul de naravasa, varianta City
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by aeon »

rar ... pt ca nu imi face placere sa ma catar pe borduri, decat daca nu am incotro
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by dulaul »

O parchez foarte rar peste borduri. Stiu pe cineva care isi parca zilnic Loganul intr-o parcare care avea bordura speciala dintr-aia tesita si dupa vreo doi ani a trebuit sa-si schimbe cateva lucruri de la roata dreapta deoarece numai cu acea parte intra in parcare. Acum nu cred ca e mare bai daca parchezi din cand in cand si mai caţeri masina peste cate o bordura.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by bubumisu »

@dulaul

problema e ca daca ies cu ea zilnic, nu am incotro, doar sa o las la distanta mai mare de bloc, dar e bine sa fie la vedere. ce sa zic, am tot evitat pana acuma, cand am luat-o, mergeam zilnic cu ea si cand ajungeam noaptea, bineinteles nu mai aveam unde decat sa o urc peste bordura. si trebuie sa intru ba cu dreapta, ba cu stanga, depinde unde nimeresc.
astept in continuare patanii (sau din auzite) daca pe termen lung intradevar dauneaza suspensiilor :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
PMC
Posts: 30
Joined: 30 Mar 2009, 23:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by PMC »

Daca te referi la a parca pe bordura (trotuar) doar cu 2 roti atunci nu este chiar bine pt suspensii, pe termen lung. Foarte multe masini sunt parcate pe trotuare (lateral) din lipsa de locuri de parcare corespunzatoare. Sunt convins ca proprietarii nu sunt cei mai fericiti, dar nu prea au de ales.
Sunt 2 situatii: a) cand urci bordura: oricat de incet ai urca, greutatea masinii si rezistenta oferita de inaltimea bordurii nu este deloc benefica pt: anvelope, jante, capete de bara..putin si ambreiajul etc.
-important este sa urci bordura cand mai incet, fara sa turezi la maxim (desi nu ai cum sa eviti astfel de situatii-urcari/coborari)
b) cand te parchezi lateral pe trotuar: aceeasi greutate a masinii preseaza suspensiile care sunt urcate pe trotuar, in timp acest lucru ducand la slabirea arcurilor si amortizoarelor
Cel mai indicat ar fi de evitat ambele situatii, daca sunt rare nu-i problema, dar daca se inampla zilnic nu este bine...efectele, totusi, se vor vedea in timp...
Proprietar de Pro Cee'd Black Pearl de care sunt mandru si incantat ;)
Manager Trupa de Dans SobiS (http://www.scoaladedanssobis.com)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by bubumisu »

multumesc, e un raspuns mai mult decat multumitor, asa ma gandeam si eu, desi dealer-ul de unde am luat-o mi-a spus ca daca urci incet nu are nimic, nu am lasat-o niciodata cu doua roti urcate, am urcat-o de tot pe aratura, dar rar, a stat si mult parcata dar pe loc de parcare.
si nu am urcat brusc (decat la inceput de cateva ori pana m-am invatat (am urcat daca imi aduc aminte de cateva ori si cu a 2-a, pana mi-am dat seama ca nu e bine :D )
acum evit sa parchez peste borduri, dar cand o fac (in situatii cand nu am unde) urc incet, nu turez, nu bruschez, nu stau prea mult pe ambreiaj :)
dar cel mai bine (azi am parcat-o in locul unui vecin mai in varsta) o sa fac in asa fel incat sa imi fac curaj sa parchez in locul vecinilor cu vechime in zona, chiar daca se vor supara (asta e, si eu mi-am gasit un loc si daca vin tarziu il gasesc ocupat mereu) :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by xp »

Le ocupi locul dar sa nu ai surprize ( zgaraieturi , loviri etc ) .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by bubumisu »

xp wrote:Le ocupi locul dar sa nu ai surprize ( zgaraieturi , loviri etc ) .
N-am de astia, sunt vecini din scara de la mine, e zona linistita, de fapt nu sunt locurile lor ca la urma urmei nu platesc taxa, dar asa ne-am obisnuit:vecinu de deasupra primu, eu al doilea si restu lumii. dar daca nu am loc si e liber primu, imi pare rau de vecinu. dar el nu se supara (oficial, ca neoficial il cam vad botos) :wink: si referitor la restu lumii care de abia asteapta sa parcheze al doilea in rand (de parca ar avea ceva special locu ala), cand ii vad ca au scos-o din parcare, imi si rezerv locu, s-au prins baietii ca o fac intentionat, dar avand in vedere ca sta mai mult in parcare in timpul saptamanii, isi dau seama ca vreau sa o protejez (mai avem si ghiaurii de scolari cu mingile, astia mici care vor sa vada cum se lasa urme pe masina cu ghearele pisicilor vagaboante, si exemplele pot continua :x
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
D@n
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2009, 13:23
Auto:
Location: Bucuresti-Militari

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by D@n »

zi de zi pe trotuar ,partea dreapta sus ...stanga jos..bordura are cam 8 cm (cam nasol dar alt loc nu prea gasesc)
Kia Cerato 1.5 CRDi

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: urcat pe borduri pentru parcare-neindicat?

Post by bubumisu »

Deci restu lumii nu prea urca pe trotuar? Adica de fapt nici nu prea am vazut multe ceed-uri ridicate pe borduri. :wink:
Inseamna ca proprietarii tin la jucariile lor 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”