cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

lilusha wrote: Inca una si ma duc, ati auzit de vreun test la impact facut? si daca da, ce rez. a avut?
Masina nu a fost testata la EuroNCAP insa, pe la mai toate emisiunile au estimat ca va obtine cel putin 4**** daca nu chiar 5*****. Pe RIO am vazut ca au testat-o in acelasi an in care a fost lansata. Ceed, fiind destinata cu precadere pietei europene ma astept sa fie testata foarte curand.
Pana atunci nu putem decat sa speram ca se va comporta onorabil si ca va obtine cat mai multe ***** stelute.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

@Andrei Burcea Care e treaba cu usb-ul + aux la base? Este sau nu? Dealerul la care am fost a spus ca nu este.(sper sa se insele:))


Are careva niste poze cu, culori la masina. Poze facute de cineva nu prelucrate
Last edited by catalin2804 on 19 May 2007, 11:17, edited 1 time in total.

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Post by adimot »

Chiar pe pagina principala www.kiaromania.ro ca si dotari standard sunt trecute printre altele si dispozitiv USB 2.0 + aux. Dealerul la care am fost eu mi-a confirmat ca aceste dotari sunt pe varianta base.

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

In contiunare am sa incerc sa ajut pe cat de mult voi putea insa ceea ce atzi afirmat dumneavoastra este total eronat " Incerc sa-mi amintesc ca la un moment dat ati lansat o invitatie tuturor celor care discutau despre Cee'd sa apeleze la Dvs. pentru orice nelamurire si oamenii chiar asta au facut. Acum le reprosati ca nu pentru asta sunteti platit? Pacat ca sefii Dvs. nu va acorda bonusuri functie de nr. de precontracte comanda incheiate, e vina lor " ( Gerula).
Pentru mine este o placere sa va pot fi de folos, nu practic aceasta meserie numai pentru bani in primul rand o practic deoarece este un hobby.
In legatura cu faimoasa cheie eu v-am spus ceea ce am discutat cu colegul meu din departamentul de Car Control ( cel care se ocupa de centralizarea comenziilor si de trimiterea acestora mai departe).
Posibil sa grescesc eu insa nu cred acest lucru, in continuare am sa fac tot ceea ce depinde de mine pentru a va putea ajuta si lamuri problemele pe cat de mult pot.
Insa dupa parerea mea si nu vreau sa jignesc pe nimeni acuma foarte multi trimit posturi numia pentru a se afla in treaba.

Va multumesc!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Dintre cei care ati avut ocazia sa emrgeti cu Cee'd ... a fost vreunu atent daca indica si consumul instantaneu pe computerul de bord? La masina cu care am facut drive'test nu indica nimic la cel instantaneu, desi la restul arata

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

andrei0241 wrote:Dintre cei care ati avut ocazia sa emrgeti cu Cee'd ... a fost vreunu atent daca indica si consumul instantaneu pe computerul de bord? La masina cu care am facut drive'test nu indica nimic la cel instantaneu, desi la restul arata
Asta am observat si eu, dar se intampla numai daca masina avea o viteza foarte aporpiata de zero sau la semafor. In rest, indica un consum ft bun pentru oras: intre 6 si 7 (fara accelerari inutile).
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

lilusha
Posts: 24
Joined: 15 May 2007, 21:47
Auto:

Post by lilusha »

:) merci mult ptr raspunsile voastre (Sfinxule si andrei-ule). sunt foarte explicite ptr cineva care nu stie multe, sau mai nimic, dar ar fi chiar pacat sa nu impastasiti din cunostintele voastre daca tot le aveti. mai am o nelamurie: jantele .... ce caracteristica le face mai bune? ca din pctul meu de vedere (inainte sa vad ca e un subiect destul de dezbatut) aveau un rol pur estetic.

weekend placut!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@lilusha ... poate sunt eu de vina ... dar mi se pare ca nu ai formulat corect intrebarea. Sau cel putn nu ai dat destule informatii despre ce anume te interesa privitor la jante.

Banuiesc totusi ca te referi la deosebirea intre jantele normale de otel (carora li se zice de obicei jante de tabla) si cele din aliaj (carora li se mai zice jante de aluminiu ... desi aliajul e mult mai complex)
In acest caz ... in afara de rolul estetic, avantajul jantelor de aliaj este acela ca sunt mai usoare decat jantele pline de otel. Si aceasta greutate redusa ajuta amortizorul in a "urmari" cat mai eficient profilul drumului ... de a micsora cursele care sunt facute de acesta si in mod evident timpii pe care roata ii petrece in aer dupa denivelari mai mari. Din acest motiv s'ar fi observat ca e durata de viata a amortizoarelor este prelungita daca sunt folosite jante de aliaj, dar si siguranta este sporita datorita procentului mai mare de contact al rotii cu suprafata de rulare.
Atentie insa ... o jante de 17" din aliaj poate cantari la fel de mult sau si mai mult decat una de 15" din otel. Deci comparatia de greutate e valabila pentru acelasi tip de janta.

O alta diferenta la care banuiesc ca te puteai referi e diferenta intre 15" - 16" - 17" etc. In afara de aspect ... ideea este ca o data cu cresterea marimii jantei in circumferinta, creste si latimea cauciucului care o echipeaza. Si latime mai mare a acestuia inseamna stabilitate mai mare. Insa cu cat janta este mai mare, inaltimea cauciucului trebuie sa fie mai mica, pentru a se pastra aceeasi circumferinta totala a ansamblului janta+cauciuc. Iar in situatiile in care cauciucul este foarte jos (talon mic), amortizarea imperfectiunilor drumului va fi mai slaba => confort mai scazut ... riscurile de a atinge janta in vreo groapa cresc. Singurele avantaje ale unpr jante mari si cauciucuri cu talon f mic ar fi aspectul imbunatatit si stabilitatea mai mare, care insa in general e resimtita doar cand masina e condusa un pic mai sportiv

TrapJaw
Posts: 11
Joined: 19 May 2007, 23:51
Auto:
Location: Craiova

Post by TrapJaw »

Salutare tuturor
Am citit azi articolul din Autoshow, pare interesanta si reusita masina insa mor de ciuda ca nu testeaza nimeni modelul de 1.4, pe majoritatea dintre noi cam de asta ne tin curelele. Quatrorote nu am mai gasit la niciun chiosc de ziare.

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

despre livrarea masinii

Post by sorin_bluewave »

comandat...de fapt dat avans 1000 eur...dar nu mi s-a oferit decat chitanta si factura pentru suma depusa si o foaie reprezentand comanda...nicidecum vreun contract....in fine
e un 14 benzina cu cateva optionale.....ce m ar interesa este (eu am comandat-o la mit motors in bucuresti) daca as avea sansa sa o am la inceputul lui august?...poate afla cineva mai concret cum e cu termenele de livrare
dealerul zicea ceva de inceputul lui septembrie...sf lui august...pe voi va vad cam optimisti...:)
Ce mi se pare inadmisibil (din partea dealerilor)
e sa te apuci sa vinzi o masina FARA sa se stie la cati km se vor face reviziile, sa nu poti explica concret la ce ANUME se acorda garantia si mai ales LA CE NU SE ACORDA....sa nu ai habar de mai nimic in ceea ce priveste optionalele...(si eu m am fript comandand doar cheia de 78)....sincer....subtire prestatie...(mentionez ca am discutat cu 3 dealeri diferiti face to face)!
Ma gandesc cu groaza la prima revizie....daca si mecanicii vor fi asa.....cred ca am sa astept sa faca altii primii 10mii sau 15 (desi eu cred ca se vor face la 10 000)....si sa faca revizie.
sa auzim doar de bine...poate intre timp mai apar clarificari
apropo de culoare eu am optat fara sa o vad pentru argintiu.....
sper sa nu fiu nevoit sa trec prea des pe la spalatorie.... :)
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

Din ce am vazut ca a explicat domnul Burcea sau ceilalti care au avut ocazia sa faca drive-test si au vorbit si cu un dealer competent:
revizia e la 15k la benzina si 20k la diesel. Garantia e de 5 ani din bara in bara, plus inca 2 ani la trenul de rulare. (prin comparatie, la acelasi pret gasesti o compacta doar renault megane cu garantie 2 ani, dar 20.000 km la trenul de rulare doar).
Termenul de livrare: nu conteaza cand faci tu comanda, daca e in intervalul 1-24 ale fiecarei luni. Data de 25 e data cand se trimit comenzile lunii respective, iar timpul de asteptare estimativ ar fi de 2 luni. Daca faci dupa data de 25 a lunii, astepti pana luna urmatoare pe 25 ca sa ai comanda trimisa. Deci tu pe la sf lui iulie ar trebui sa o ai..insa mai realist ar fi august. Asta daca am inteles bine...iar daca e asa, inca mai ai timp cred sa adaugi alte optionale pe comanda, in cazul in care vrei, care merg pe base: gen jante aliaj, proiectoare, cotiera etc...

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Pentru cei care au platit avansul la Ceed, as vrea si eu cateva detalii despre contract.
Ma intereseaza daca se face contract de vanzare cumparare sau precontract de rezervare.
Unde se achita avansul ? (la dealer sau la banca)
Pe contract este mentionata data de livrare ?
Este mentionat in contract care sunt consecintele in cazul in care masina nu este livrata la termen ?
Scrie undeva in contract ce include varianta Base (aer conditionat, geamuri electrice, oglinzi electrice, etc)
La cursul euro al carei banci se plateste avansul ?
Multumesc anticipat

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

multumesc pentru raspuns.
Ideea ar fi cam asa....am dat comanda ...vineri (deci pana in 24)...acum nu stiu daca se mai poate modifica ...ma gandesc seriosa i adaug scaune incalzite ...e pachetul ce include si stergatoarele anti gheata , claxon dual si volanul in piele plus schimbator cromat ..ar fi vb de vreo 200 eur, cotiera o am pentru ca mi s a parut utila la mai ales ca nu am comandat magazie de cd uri si acolo incap cu brio....m ar interesa ce parere aveti voi despre scaunele incalzite mai ales....cu treaba cu livrarea daca as avea o pe la inceputul lui august( pe 7 am bilet la mare)...ar fi perfect....
Sper sa fi facut o alegere buna pentru ca oricum...asa cum spunea Cezar :Alea eacta est....nu mai pot da inapoi.....
Cu salutari pentru toti viitorii posesori de ceed!:)
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

era sa uit...
eu nu am facut un contract ferm...ci o rezervare....
am platit 1000 eur in lei la cursul zilei de vineri....si pe ea scrie doar ceed 1 4 base plus optionale.....
o sa iasa shou mare daca in base nu va avea tiot ce scrie acum pe site ca are aceasta varianta......
merg cu ei la opc....!...sper sa nu fie cazul si sa fie oameni seriosi...
mi e ciuda ca nu m am uitat in cartea auto care era in torpedou poate mi dadeam seama si de revizii....
luni am sa vad daca mai pot completa optionalele ....pana acum am ajuns la 12 650 aprox.....:)
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

la ce bun cd-urile daca tot ai mufa usb ?

Post Reply

Return to “Generalităţi”