[Sfat achizitie] Nelamuriri privind fiabilitatea la cee'd...

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Cerbu
Posts: 21
Joined: 22 Mar 2008, 18:03
Auto:

Re: Rechemare service! Carens Carnival Sportage productie 2006

Post by Cerbu »

Uitasem,


Am vazut la tv cum ca toyota ar fi avut probleme cu acceleratia cum ca un covoras ar fi blocat pedala si o persoana ar fi murit din cauza asta.Asta vi se pare o problema tehnica?
Tot la stiri am vazut si informatia sustinuta de voi mai sus "OPC-ul verifica masinile Kia Carens, Carnival si Sportage produse in 2006. Unele dintre acestea au probleme la lumina de frana."Ce parere aveti asta e problema tehnica?
Se poate face un egal intre covoras si lumina de frana?:D
Este Kia egala Toyotei? Nu prea cred

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Rechemare service! Carens Carnival Sportage productie 2006

Post by kriszta15 »

m-am lamurit din nou ca de ce nu ma uit la stiri... :(
de ce nu se lasa o propozitie pana la capat? :?

nici
Posts: 47
Joined: 24 Aug 2009, 17:24
Auto:

Re: Probleme rezolvate la FL ?!

Post by nici »

Ogy, cand am fost cu tine la MIT Baneasa mi-au schimbat amortizoarele cu altele noi dar tot H001. Sincer, sunt OK, inca putin mai dure ca cele vechi pt ca alea se mai lasase. Cu astea am doar 5 mii km, cu alea vechi aveam 18 mii. Acum astept iarna sa vad daca fac zgomot. Poate a fost un lot mai prost.
Kia Cee'd 1.4 GSL Best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate la FL ?!

Post by Ogy »

@nici, eu am fost cu tine (tu ai facut programarea pentru amandoi). Am mers ieri cu un cee'd city 1.6 gsl model 2009. Suspensia se simtea la fel, mai multe erau la fel. Diferente notabile sunt la ambreiaj si cutie unde in a mea chiar daca scartie ambreiajul (tija aia scartie exact ca o cioara) se simt mai bine la mine (mai inchegate). Testul l-am facut cu un coleg de forum pe limitatoare (zgomot-confort), curbe (stabilitate), demaraj (sa vad si eu diferentele). Colegul care a participat poate sa ne spuna si el parerea lui.

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: Probleme rezolvate la FL ?!

Post by callmevaly »

amortizoare, cutie, troncaneli...masina noua, masina veche...IERI AM DAT COMANDA, Pro ceed 1.6 DSL Style+opt...multa rabdare imi trebuie acum.... :!:
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate la FL ?!

Post by crispisu »

=D> =D> =D> super tare

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: Rechemare service! Carens Carnival Sportage productie 2006

Post by doringvd »

@cerbu- Si eu sunt fan "Asia Power" respectiv Honda,Toyota, Mazda, etc...si multi alti de altfel,
Sa nu uitam ca acum 25-30 de ani erau printre ultimi in clasament legat de fiabilitate si uite unde au ajuns...acum sunt cei mai buni din lume, bravo lor.Acum sper ca si cei de la Kia (asiatici fiind) sa urmeze macar drumul pe care l-au urmat ceilalti nu am pretentia sa fie cei mai buni.
Cea ce doream sa evidentiez ...toate masinilea au probleme , iar treaba cu Toyota? sa fim seriosi...am inteles ca presul care nu era din tabla a blocat pedala de acceleratie....dar frana nu era acoperita de covoras aici chiar nu pot sa-i dau dreptate reprezentantului Toyota!
Tot nu am inteles ce masina ai? culoare model poate un nr de imatriculare....faza cu 9000 de ceed-duri din 10000 sa fie defecte te vad mai mult posesor de golf III- cel mult IV din cate povestesti tu. Se vede ca te-ai uitat peste topicuri cu probleme insa nu ai avut rabdare sa citesti tot ce scrie acolo (fara suparare :wink: daca gresesc garantez sa te cinstesc cu un bax de bere) anonimatul asta ma baga la banuieli :lol:

numa bine,
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

javachris
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2008, 10:16
Auto:
Location: Craiova

Re: Rechemare service! Carens Carnival Sportage productie 2006

Post by javachris »

@Cerbu

Prietene incornorat, dar de ce ti-ai cumparat matale KIA daca esti fan convins alte marci? Tu esti ca babele de la piata, tzipa ca au mai auzit pe inca una tzipand. Eu zic s-o vinzi masina daca nu iti mai convine. Ia-tzi Logan ca am auzit ca e mult mai bun. Sau poate un Aveo care e si mai bun.
Cee'd 1.4 Best 109 BHP Machine Silver AKA. Sparky

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Probleme rezolvate la FL ?!

Post by Minu »

Bravo,de la ce dealer ai dat comanda? :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Cerbu
Posts: 21
Joined: 22 Mar 2008, 18:03
Auto:

Re: [Sfat achizitie] Nelamuriri privind fiabilitatea la cee'd...

Post by Cerbu »

Scuze pentru toti detinatorii de ceeduri nu am vrut sa para ca arunc cu noroi intr-un model al carui proprietar sunt, mai ales ca nu am nici un interes ca unii de pe forum care dupa ce spun cat de perfecta e masina isi pun salopeta si se duc sa mestereasca la cateva:D
Eu unu am spus si pe alte topicuri ce am observat la masina mea si de problemele minore sau nu, cu care m-am confruntat.Tot adevarat e ca inainte sa iau Kia m-am uitat si la Hyundai dar m-au speriat comentariile unor detinatori.Am vrut sa iau o masina care nu este facuta de concernul Dacia-Renault.Probabil daca prindeam ofertele de acum as fi luat alta masina, de fapt sunt 100% sigur:D
Scuze pentru perioada in care nu am mai urmarit topicul dar munca ma cam tine departe.
Apropo am un ceed-best 1.4, kompass blue cu un ABS mai "naravas",bubuie de cate ori are ocazia,luata de la IMG.

Post Reply

Return to “Generalităţi”