Sfat achizitie Kia ProCeed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by eugenflorinmanea »

Dupa parerea mea, la Proceed climatronicul e cam fssssssssss. Eu nu prea il folosesc pentru simplu motiv ca trebuie sa il fixez pe 15 grade ca sa fie ok in masina. Daca il fixez mai sus..(pe la 18 grade asa), mor de cald in masina (cu toate ca afara sunt cam 30 de grade, deci nu foarte cald).

Prefer sa il fixez manual si nu mai am probleme.
SAAB 9-5

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by scubli »

@eugenflorinmanea: Total de acord cu tine.
Eu unul nu mi-am comandat climatronic pe masina din cauza ca nu vedeam rostul banilor aruncati pe un moft (parerea mea). Mi se pare mult mai usor sa dau pe rece sau cald, depinde ce vreau.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by mdr_mirel »

salut.eu am comandat un pro ceed pe 15 septembrie tot la mit motors din baneasa si am dat un avans de 500 de euro .eu zic sa te duci sa dai comanda ca si asa dureaza foarte mult pana cand vine masina aproximativ doua luni.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Ogy »

Si eu care stiam de 3... #-o

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

@mdr_mirel,daca te referi la mine,eu deja am dat comanda ieri :) ,si sa inteleg baieti ca am facut o treaba buna ca mi-am ales canapele incalzite,decat clima?eu habar nu am cum merg,au trepte de reglaj ceva,cum vi se par?
OT:cine a mai comandat ieri un Proceed best,dar negru,ca era din Prahova si configura ca ultima comanda,probabil il primim amandoi o data :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by scubli »

@Minu: Din punctul meu de vedere ai facut o alegere foarte buna, scaune incalzite in detrimentul climatronicului.
E foarte comoda clima normala. Are 3 rotite, una pt. aer rece <-> cald, una pt. zona pe care vrei sa sufle aer si una pt. intensitate + butoanele pt. AC, recirculare si incalzire/dezaburire oglinzi/luneta.

L.E: A nu se intelege gresit, clima au toate. Doar ca din standard este clima normala, iar cealalta varianta este climatronicul unde setezi cate grade sa fie in masina in loc de aer rece <-> cald.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Am priceput,acum poate ma lamureste cineva si cu canapele incalzite,cum sunt,dpdv al confortului.Si inca o intrebare si cred ca am terminat,dealer-ul mi-a zis ca imi ofera alarma sau senzori de parcare,la alegere.Alarca este Piranha(cred ca am scris bine ),ce parere aveti de ea,cica ar costa 8 mil,se merita sa o aleg,sau sa montez senzori?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by scubli »

@Minu: Incalzirea este in scaunele din fata, controlabila de pe consola centrala, daca bine stiu sunt 3 trepte.
Ca si confort, scaunele incalzite isi merita toti banii. Iarna sau cand e frig afara te asezi pe scaun si se incalzeste in 2 minute, nu mai ai de asteptat pana se incalzeste motorul ca sa bage masina caldura. Nu am pe cee'd aceasta optiune, dar am condus masini cu scaune incalzite iarna si este raiul pe pamant :D

Cat tine de alarma si senzori, sunt convins ca te vor ajuta alti colegi. Eu unul sunt total impotriva alarmei si a senzorilor de parcare asa ca nu te pot sfatui in niciun fel.
Numai bine.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by mdr_mirel »

salut minu.pana la urma cat ai dat avans?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

1500 Ron :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Post Reply

Return to “Generalităţi”