Cata benzina ati bagat maxim in rezervor?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Cata benzina ati bagat maxim in rezervor?

Post by alexandruu »

1)stiu ca rezervorul este de 53 litri, dar cu toate ca am mers des pe rosu cand mai aveam sub 50km de parcurs , nu am reusit sa bag peste 47. stiti ca daca tot apasati la pompa mai intra cativa litri, adica mai dati cateva clikuri . e un lucru rau ? poate dauna masinii?
2)si am mai observat ca indiferent cat de multa benzina bag si indiferent de consumul mediu dp bord dupa ce fac plinul nu imi afiseaza mai mult de 600-610km de parcurs. in functie de ce calculeaza el kilometri astia ? si cu consum mediu de 7.5 si cu consum mediu de 10, arata cam aceiasi distanta pe care o pot parcurge.
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by Skyppy »

e am "indesat" 55 l . iar cand am intrat in peco mergeam pe vapori de benzina ....

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by rayman »

dupa mers in afara localitatii imi afiseaza peste 700, insa daca fac plinul in oras tot cam 600km... si ma tine cam 400 :))

Cred ca calculeaza in functie de consumul mediu din CB; sau viteza medie?
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by LeCCa »

nu dauneaza deloc sa bagi peste, la firma facem asta all za time, mai ales la ford mondeo, unde daca nu insisti bine de tot
(mai intra chiar si 7-8 litri in plus), te trezesti cu acul cazut si clientul maraie ca nu e plin rezervorul.... evident clientul care maraie e si taxat la venire pt ca intotdeauna la mondeo vin cu acul cazut :lol: pe unii ii iertam pe altii nu. in fine, off topic.
eu eram pe rosu , cazusem bine sub 50 de km, deci nu imi mai afisa, si am reusit sa bag 48 de litri , cu insistente de la 45.
Cb'ul modifica distanta de parcurs non stop, daca esti in oras, ai alimentat si ai 600 de km, o sa-ti scada repede, ai iesit din oras cu 550, vei vedea cum stationeaza multa vreme si uneori chiar urca cu cativa km. deci eu cred ca e vorba de consumul mediu.

off topic again: e tare hyundai accent pe motorina la faza cu plinul, acul sta sus si nu coboara decat dupa vreo 100km parcursi :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by Razvan_G »

Au intrat 57 si un pic de litri in Cee'd. Benzina era Effix de 95 de la Rompetrol. Chitanta mi-e martor!!((228 RON) Nici mie nu mi-a venit sa cred. Tocmai ce plecam in Praga. :mrgreen: Mentionez ca aveam deja vreo 40 de km facuti numai urban de cand eram pe "orange", am vrut sa fie cat mai gol. Nu eu am facut eu plinul, ci un anagajat al benzinariei, care mi-a pus (incet, vreo 3-4 minute) pana s-a ridicat supapa de la capacelul de siguranta. O vedeam la suprafat si am si atins cu degetul. Deci se poate face full ca la Dacii, pana stropeste. :D Eu cred ca intra 60 l umpluti ochi.
(altii spun ca te mai fura la pompa cand bagi asa cu picatura)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by bumblebee »

Nu te fura, asa sunt pomepele, nu pot masura foarte accurate cantitati gen 1-2 l.
La unele si scrie 'cantitatea minima 2l'

Cat mai poti alimenta din moment ce pistolul pompei a sarit pt prima oara?
Kia Cee'd 1.4 best

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by aeon »

bagat 58 litri daca e sa socotesc rezervorul ca fiind gol....(pt cei ce nu inteleg 5 l in plus fata de momentul in care s-a oprit pompa si cred ca mai mergea dar nu am vrut sa ajung cu benzina in buza alimentarii)
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by moonwalk »

am bagat si 60...stiu ca pare imposibil....si mie mi-a parut din moment ce mai aveam o liniutza cand am alimentat...am bagat pana cand era plin ochi...chiar m-am speriat pt ca tot apasam putin cate putin pe pistol si nu mi-am dat seama ca am dat putin pe afara benzina :P
Vroiam sa vad cat merge pt ca mi-a spus cineva ca a bagat peste 65 si m-a facut curios....
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by quelloo »

am reusit sa bag 54 de litri in conditiile in care mai puteam face in jur de 190 de km :( cred ca se fura in rpostie la pompa. Parearea mea)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by LeCCa »

si asta e adevarat :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by quelloo »

pe de alta parte, cu plinul facut ochi am reusit sa merg Bucuresti - baile tusnad si abia scazu-se o linie la rezervor.
pana la final, cu plinul facut (OMV - premum diesel) am facut 900 km si am aveam 90 de facut pana la golire (o performanta zic eu)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by LeCCa »

bine, lauda-te ca ai diesel... =P~ :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

nici
Posts: 47
Joined: 24 Aug 2009, 17:24
Auto:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by nici »

De ce toata lumea scrie "a-ti"? O vad pe toate forumurile. Cred ca o sa ajunga sa fie introdus in vocabular asa cum sunt "niciun", "nicio"... :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Best

white_spirit
Posts: 62
Joined: 17 Aug 2009, 09:03
Auto:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by white_spirit »

off topic: in cazul asta "a-ti" este incorect folosit, trebuia fara cratima. in schimb de anul trecut (dinainte sa moara pruteanu) s-a decis ca singurele variante corecte sunt "niciun", "nicio" (google it)
Kia Pro_cee'd 1,6 GSL Style, cassa white
Comanda 1 iunie - livrata 25 septembrie
Poze

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Cata benzina a-ti bagat maxim in rezervor?

Post by alexandruu »

Asa este, am scris gresit, eram adormit la 4 am :oops:
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

Post Reply

Return to “Generalităţi”