Performante motor 1.4

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Performante motor 1.4

Post by PYFMAN »

bossake wrote:
Am avut "placerea" sa ma intrec cu multi cu mentalitatea asta..mai ales de la vag.. leon si golf5 de 1.6 sau 1.9 tdi care nu le venea sa creada ca pierdeau fara drept de apel in fata unui LOGAN..

Diferenta strict intre loganul meu 1.6 16v si ceed 1.4 e naibii de mare, si ma distantez in toate treptele, chiar si in a4a, treapta pe care masina mea e cam moarta datorita cutiei etajate "pentru consum".
Despre motorul de 1.4 ce sa zic, in primul rand trebuie sa tinem seama ca e cel mai slab motor din gama. .
[/quote]

Hai sa fiu rautacios .......

1. cum pisici din noi toti astia cu ceed de 1.4 ........ nu prea ne-au depasit cei cu logan ... fie el si de 1.6 16v,
oare doar o singura persoana a descoperit ce puternica e masina asta - loganul,
2. in baza principiului - si cioara-si vede puiul vultur ..........tre sa recunosc ............
loganul se distanteaza la toate treptele,

ce sa mai comparam ???? masinile ???
pai aia ce se rastoarna la 65km/h e masina ?
sa ne comparam in ce?

mai bine ne spui de cate ori si timp de cate secunde ai mers cu viteza maxima constructiva a loganului ???
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by virusvex »

oricum loganul mai are si un atu ca e mai usoara (aprox 1100 ) si de aia o ia vantu :))
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by virusvex »

app de logan , m-a facut sa-mi aduc aminte de niste faze din zilele trecute cand am plecat cu un logan de la semafor , el cu scartz si eu lejer de la relanti si bag 1 - a 2-a ma apropii relativ repede de el si el banuiesc ca a skimbat a 3-a, ei ....skimb si eu a 3-a si a mea se duceeeeeeeee :))))) PRAFFFFFFFFFF . Eram amandoi singuri in masina :)))
sincer facusem acelsi test pe aceeasi lungime acu cateva luni cand aveam masina stock si stiu ca l-am luat greu cu a 3-a aproape de a 4-a cand ajunsesem deja la 140-150 parq . in oras


NU incercati asa ceva pe bulevardele aglomerate !!!!!
P.S.: era un prieten bun.Am condus si eu logan si intradevar are cuplul mai jos dar dupa ce treci de cuplu dai in gol pe bune :))
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by patton »

iar incepe o discutie tampa in care unii incearca sa demonstreze ca numarul 105 e mai mare ca 109, ca 90 CP + o caruta sunt mai mult ca ... etc.
loganul o fi masina buna din unele puncte de vedere dar nu mai incercati sa-i gasiti calitati acolo unde nu are. e mai puternica decat un tractor cand se discuta despre tractari, rivalizeaza cu orice masina sport cad se vb despre accelerare si viteza, dupa unii poate sa si zboare.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by bossake »

Topicul asta scrie mare acolo, PERFORMANTE MOTOR 1.4, asadar eu m-am referit strict la capitolul motorizare, ok?
In rest e evident ca ceed`ul are atuu-rile sale,si nu exista comparatie ca masina cu loganul, insa nu despre asta e vorba.
Daca cineva nu crede, sau crede ca vorbesc prostii cand zic ca 16v de pe logan spulbera 1.4 pe ceed..sunt dispus sa ne intalnim intr-o seara sa facem un test. sunt din bucuresti :)...
o sa incerc sa aduc si un logan de 1.6 8v sa vedeti ca e bot in bot cu ceed de 1.4..
accept 1.4 sau 1.6..ceed, proceed ce vreti voi :)

sau daca nu ma credeti pe mine, si nici test nu vreti credeti datele oficiale:
ceed 1.4 11.6s pana la 100;
ceed 1.6 10.8s pana la 100;
logan 16v 10.2s pana la 100;
logan 8v 11.5s pana la 100;
Nu caut sa ma cert cu nimeni dar vad ca voi sunteti cam toma necredinciosul...

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Performante motor 1.4

Post by Razvan_G »

care se baga? :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by rayman »

bossake:

N-am nicio problema cu tine sau cu Loganul, vreau doar sa explic lucrurile cum le-am inteles eu.

Fiindca vorbim de motoare, ignoram rapoartele cutiei si in final e vorba de raportul putere/greutate. Cu cat e mai mare, cu atat masina accelereaza mai bine, ok?
Logan 1.4: P/W=74.87 bhp/ton
Kia Ceed 1.4: P/W=84.72 bhp/ton

Logan 1.6: P/W=89.8 bhp/ton
Kia Ceed 1.6:P/W=95.01 bhp/ton

Datele sunt luate de pe carfolio.com.

Eu SINCER tind sa cred ca in linie dreapta, Loganul de 90 cp e cam ca Cee'd-ul de 1.4, deci iti dau dreptate aici.
ASTA nu inseamna ca MOAAMA ce motoare au pus astia de la Renault pe Loganele noastre! ci doar ca MOAAMA ce usor e Loganul! (sau ce greu e Cee'd-ul)

Loganul de 1.6 8v are 980 Kg, Ceed-ul 1300. Pune tu 3 oameni "sutari" in plus in Logan si vedem apoi ce mai poate motorul ala, masinile avand aceeasi greutate. Iti zic eu ce o sa se intample, bineinteles o sa se vada diferenta de cai intre cele doua motoare.

Asta e tot!

Eu m-as baga de curiozitate, doar ca voi fi plecat in perioada urmatoare. Am si eu un prieten bun cu logan de 90 cp dar care in mod constant declina toate ofertele mele de liniutze :) Ii e frica s'o tureze, mi-a marturisit intr-un final :) Ce sa'i mai zic?!...
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by costelo »

bossake, ma bag eu , sunt din Salajan, daca esti interesati vb pe PM
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Performante motor 1.4

Post by Nesta3 »

pai hai s facem o intalnire si sa ne dam...:D:D:D:..o locatie buna si ne ajunge pt concluzii...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by bossake »

eu sunt dispus cam oricand...
am vorbit cu costelo pe mess si a ramas pt week end cu el. daca poate cineva mai devreme de atunci dati un semn :)

eu personal as fi mai interesat de cineva cu 1.6 benzina sau 1.6 diesel 115cp... acolo e destul de stransa treaba :D

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Performante motor 1.4

Post by Razvan_G »

:)) Propun sa mai bagi si 8 saci de ciment in Logan si sa te dai apoi :lol:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by bossake »

de ce? ca e mai usoara decat ceed? pai la asta trebuia sa va ganditi inainte nu acum :)

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Radoo »

Sincer m-as mira ca loganul 1.4 8V sa fie bot in bot cu un cee'd 1.4. Si stiu de ce zic. Inainte am avut logan 1.4 8v 75 CP, si cand am luat ceed-ul la condus am simtit diferenta enorma de putere, cu toate ca cee'd-ul e mai greu. De loganul de 1.6 16v nu ma pronunt, ca nu am condus. In schimb de cel de 1.4 sustin ca nu are cum sa faca fata cee'd-ului de 1.4. Astept rezultatele cu interes.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Performante motor 1.4

Post by Razvan_G »

:lol: Pai da cum? Nu vorbim de puterea motorului in functie de gabarit? :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by dinu2007 »

Deja imi doresc mai mult sa imi vina masina sa ma "dau" cu tine, :P daca mai tine mult topicu asta o sa sar peste rodaj PDT_Armataz_02_07
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

Post Reply

Return to “Generalităţi”