Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

mariusa
Posts: 12
Joined: 12 Jun 2020, 17:12
Auto: XCeed
Location: Bucuresti

Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by mariusa »

Salut,

Am mers cu un amic care are si recomanda Michelin CrossClimate, all season. Pe langa faptul ca nu mai trebuie schimbate & depozitate, ar mai fi un argument bun faptul ca temperaturile au inceput sa fie peste 7g destul de des (climate change). Adica, in decembrie poate ajunge la 0g si da o ninsoare, apoi peste 7g pana in februarie, apoi iar o luna zapada si 0g, apoi iar 10g...

Voi ce recomandati?

Am gasit o singura nota de la @bprodan , care contrazice ce spunea amicul meu:
Anul trecut am trecut la Michelin CrossClimate, all season. Fata de anvelopele anterioare (Dunlop Sport BluResponse, de vara) distanta de franare a crescut substantial. In timp mi-am adaptat stilul la unul mai prudent, dar in prima luna de vreo 4 ori era sa lovesc alte masini in spate. Dunlop-urile au tinut doar vreo 3 ani jumate, dar masina se oprea instant.

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by alexx22 »

Daca te intereseaza siguranta alegi doua seturi, vara/iarna. Daca te intereseaza sa nu schimbi anvelopele vara/iarna, alegi all season. Nici un all season nu o sa bata o anvelopa specifica de sezon. Nu trebuie sa te gandesti doar la temp de 0-7 grade, in RO av si +39 de grade si mai mult.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by ionutp »

Eu nu cred ca merita All Season. Vara sunt mai slabe ca niste cauciucuri normale de vara si iarna sunt mai slabe ca niste cauciucuri normale de iarna.
Cauciucurile joaca un rol important cand e vorba de siguranta si din punctul meu de vedere nu aici ar trebui facute economii. Adica decat Michelin All Season eu cred ca mai degraba doua seturi vara-iarna de ceva mai putin premium.
Cat despre depozitare, daca la un hotel de anvelope e scump, atunci la cineva la casa, la parinti de exemplu, oriunde.
Sunt foarte utile si acele cross-climate, dar nu pentru vremea din Romania. De la -20C la 40C...
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

mariusa
Posts: 12
Joined: 12 Jun 2020, 17:12
Auto: XCeed
Location: Bucuresti

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by mariusa »

Multumesc! Intr-adevar, testele lor sunt pe la 10g, nu la 40g.

Laurm
Posts: 73
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by Laurm »

Crossclimate plus as vrea sa iau și eu, am un prieten care a pus pe o Skoda Octavia Tour si in iarna ce a trecut a putut sa urce un deal acoperit cu zăpadă bătătorita, înghețată, iar eu cu Megane 2 (mașinile tot diesel, același an, aceeași putere) cu Dunlop Winter response nu am reușit. Era a treia iarnă la mine cu aceste cauciucuri, iar la el la Crossclimate avea cam 60000 km parcurși cu ele. E cineva interesat de Michelin primacy 3, 225 45 r17, 0km, de pe Ceed?

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by quelloo »

eu zic ca merita pentru cine merge mai mult urban la viteze mai mici si nu foarte sportiv.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by Nesta3 »

Octavia Tour nu era 4x4?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by bprodan »

@mariusa: nu prea imi e clar de ce il contrazic pe amicul tau, sunt de acord ca temperaturile cresc tot mai mult inclusiv iarna si practic in Bucuresti zapada ai 3 zile pe an. Plus ca avem un nivel decent de curatare a drumurilor, daca nu te duci la munte aproape ca nu mergi pe zapada.
Mare parte comparati capacitatile pentru mersul pe iarna; Desi inainte am avut niste Michelin Winter care si-au facut treaba foarte bine, pt Crossclimate nu pot compara pt ca nu le-am testat iarna, practic nu am iesit din Bucuresti. Practic eu le-am folosit mai mult pt a fi acoperit din pdv legal.
Aceste anvelope Crossclimate erau marketate ca si cauciucuri de vara cu capabilitati de iarna (diferit fata de un all seazon obisnuit, care teoretic ar fi un cauciuc de iarna care rezista si la temperaturi de vara). Ce pot sa iti e ca distanta ede franare e mult mai proasta in comparatie cu niste caucuciucuri de vara la temepraturi de 25grade+. Nu le pot compara cu niste cauciucuri proaste de vara, nu am avut pe acea masina.
Mai au o calitate - nu s-au uzat decat foarte putin in cei 3 ani cat am avut masina cu ele.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by bondalicir »

va recomand eu niste anvelope foarte bune allseason... nexen nblue 4 season... am testat si iarna si vara. sunt f f ok.... nu am f multi km nu stiu cat tin. sunt f bine cotate si in teste. puteti cauta si o sa va convingeti....
ce nu va recomand landsail all season... sunt practic periculoase nu am mai patit asa ceva cu nici o anvelopa... nu discutam numai de franare pe ud/uscat /zapada... sunt f instabile... daca faci testul elanului cred ca risti sa te rastorni... am avut landsail pe 17 si nu am mai patit asa cu nici o anvelopa... am bagat 2.5 in ele si daca incercai sa tragi de volan la 100 la ora senzatia era foarte foarte nasoala. le-am folosit 4000 km si am renuntat la ele... am trecut la nexen si sunt cu totul altceva
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Laurm
Posts: 73
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by Laurm »

Octavia Tour nu era 4x4.

User avatar
Icefinity
Posts: 20
Joined: 03 Jul 2020, 08:45
Auto: Kia Stonic
Location: București

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by Icefinity »

Eu am experiențe foarte plăcute cu anvelope all season.

Într-adevăr o anvelopă all season premium va fi mai slabă decât 2 anvelope premium specifice (una de vară și alta de iarnă).
Atunci când o să comparați o anvelopă all season premium vs 2 anvelope non premium specifice, puteți avea surprize.

Trebuie însă să înțtelegeți că nu există o anvelopă all season care să fie exceptională atât vara cât și iarna ci anvelope all season mai mult de iarnă sau mai mult de vară , fiecare cu plusuri și minusuri însă per total vă vor scoate din multe situații neplăcute oricare ar fi alegerea.

Dacă alegeți anvelope all season am ajuns la concluzia că este cea mai bună alegere pentru România o anvelopă all season mai de vară.
Ceva care să reziste la temperaturile de vară mai mulți km și care să vă ajute și la urcatul unui deal cu zăpadă când este nevoie.

Te scutește de uitatul la meteo de 10 ori pe zi sau de schimbatul anvelopelor de N ori pe an pentru că vrei să călătorești în diferite țări , să te duci pe data X la mare si sunt 25 grade+ iar 2 săptămâni mai târziu la munte și acolo a nins iar după iar la 25 grade+.

După ce am vorbit cu niște colegi de muncă și m-am documentat online câteva zile am ales Michelin Crossclimate+.
Este o anvelopă all season mai de vară și dacă aș fi vrut mai de iarnă aș fi luat Continental All Season Contact sau Goodyear Vector 4 Seasons.

Crossclimate-ul+ rezistă cu temperaturile din România și cu stilul meu non agresiv de condus cam 70.000 km.

Și un video interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=pe-gkTCOs7E

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Anvelope Michelin CrossClimate, all season?

Post by SIA »

Depinde ce drumuri faci. Daca iesi de 2 ori iarna din oras si atunci sunt 7 grade afara si e uscat sau nu mergi frecvent la munte (ski, etc..) poti merge si cu all season indiferent de marca. Daca mergi preponderent extraurban sau macar 50-50% atunci, pentru siguranta ta si a celor din masina e bine sa iei 2 seturi dedicate vara-iarna.

Post Reply

Return to “Generalităţi”