Lista asteptare masina

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Lista asteptare masina

Post by JETSKY »

Din punct de vedere al vanzarilor Kia in Romania este pe locul 13 ca volum (cca 1800 masini) in primele 8 luni ale anului 2019 si reprezinta 0.55% din Kia Europa. Este evident ca nu avem prioritate ca tara, dar acest aspect ar trebui clar prezentat de catre orice dealer si in felul acesta sa isi respecte clientul. Spre exemplu Kia Bulgaria specifica termenul intre 30 si 150 zile (practic pana la 5 luni), dar macar ai o referinta. Cei care doresc sa cumpere ar trebui sa citeasca ce se scrie pe aici, iar daca isi doresc masina, sa isi asume un termen de pana la 5 luni, dar in care sa ii acopere orice risc de a pierde, soecificat in contract (ex Rabla, si alte beneficii)

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Va multumesc pentru feedback. Am lucrat in industria auto, am fost si fleet manager si am avut Opel, Mazda si VW. Procedura de gestionare a comenzilor este varza fata de orice alta marcă pe care am avut o iar procesul de comunicare către client este inexistent. Nu sunt genul de client care trimite mail la fiecare 2 zile sa afle unde e comanda, dar deja platesc rata la credit si Kia Romauto se foloseste de avansul meu de 2 luni si eu mi am vândut masina deoarece mi s a confirmat că dacă plasez comanda inainte de 28 august, masina intra in productie pe septembrie si livrare in Octombrie. Așteptarea mea era sa mi se explice clar ca cele 90 de zile sunt un termen nerealist si ca se poate ajunge usor la 120. Astfel făceam o alegere in cunostinta de cauza sau insistam pe masina de stoc. Nu vad legătura între cota de piata relativ redusă si lipsa totala de vizibilitate a comenzii. Orice producator ofera o data estimativ de fabricatie. Ea se poate modifica însă la Kia vorbim de o lipsa totala de transparență. Dacă dădeam de voi inainte sa plasez comanda si vedeam ce termene sunt, insistam pe masini de stoc sau ma reorientam. sper încă sa o vad la mijlocul lui noiembrie, dar din ceea ce vad, slabe sanse. Repet întrebarea. A reușit cineva sa si ia avansul înapoi? Gracias

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Lista asteptare masina

Post by JETSKY »

Ceea ce spui este adevarat si consider practica dealer-ului total neprofesionista. Mai citeste clauzele din contract si vezi care sunt conditiile. In mod normal daca una dintre parti nu isi respecta obligatiile, cel pagubit trebuie compensat. Daca in contractul tau identifici clauze in favoarea ta pentru situatia pe care ai prezentat-o, atunci dai inainte.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Le am tot citit si nimic nu e in favoarea mea din pacate. Si cand am dat comanda doream sa modific 3 clauze, sa adaug termen maxim de livrare cu data limita însă, vrăjit de iluzia ca o comanda cu avans platit până la 28 august imi asigura o dată de producție in septembrie, am mers pe contractul standard. Clauza cheie este ca MIT imi poate modifica intervalul de livrare cu notificare prealabilă de 2 saptamani. Deci pot prelungi cele 21 de zile lucrătoare de la data intrării în producție până la primăvară.. De asemenea, lună de producție nu inseamna prima zi a lunii. Deci masina mea poate intra in producție pe 8 octombrie sau pe 29 octombrie. Adăugăm cele 21 de zile lucrătoare și cel putin o saptamana până transportatorul umple un tren sau trailer pt mai multe destinații si ajungem in Decembrie. Eu sunt foarte încântat de masina, dar sau ca modul asta de a trata clientii este profund dezamăgitor.

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Cosmin D wrote: 08 Oct 2019, 14:26 Le am tot citit si nimic nu e in favoarea mea din pacate. Si cand am dat comanda doream sa modific 3 clauze, sa adaug termen maxim de livrare cu data limita însă, vrăjit de iluzia ca o comanda cu avans platit până la 28 august imi asigura o dată de producție in septembrie, am mers pe contractul standard. Clauza cheie este ca MIT imi poate modifica intervalul de livrare cu notificare prealabilă de 2 saptamani. Deci pot prelungi cele 21 de zile lucrătoare de la data intrării în producție până la primăvară.. De asemenea, lună de producție nu inseamna prima zi a lunii. Deci masina mea poate intra in producție pe 8 octombrie sau pe 29 octombrie. Adăugăm cele 21 de zile lucrătoare și cel putin o saptamana până transportatorul umple un tren sau trailer pt mai multe destinații si ajungem in Decembrie. Eu sunt foarte încântat de masina, dar sau ca modul asta de a trata clientii este profund dezamăgitor.
Sunt in aceeasi situatie ca tine insa din pacate am comandat masina pe 19 IULIE si am achitat-o integral. La fel am fost si eu mintit ca se va comanda pe 5 august si ca se va produce in luna septembrie. Pe contract era mentionata luna de comanda Septembrie. Cand l-am intrebat pe consultantul de vanzari de ce scrie septembrie si nu august mi-a explicat ca este vorba despre luna de productie ca in septembrie se produce.
Nu am nicio veste. Cel mai probabil nu s-a produs masina :)

User avatar
bzc313
Posts: 48
Joined: 13 Aug 2019, 21:44
Auto: CEED CD 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by bzc313 »

Am primit masina după fix 50 zile. KIA CEED 1.4 Gsl Active Best plus cateva optionale.
Mulțumit de colaborarea cu Mit Motors și implicit cu Narcis, pe care il felicit pentru profesionalism.
Dupa primii kilometri m-a felicit singur pentru alegerea facuta. =D>
DSC_0441-01.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The power to surprise.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Bhall- Imi pare rau sa aud asta dar sunt convins ca vine curând. Ai prins si lună august, perioadă cand volumul se producție este redus din cauza concediilor. :roll: sa tinem legatura poate reusim sa rezolvam cumva. Eu spre finalul lui Octombrie ma duc peste ei. E imposibil să nu ai o data estimativa de producție.
Bzc313 - felicitări =D> e reconfortant sa vezi si exemple pozitive. Sa te bucuri de masina. Eu sunt convins ca am facut o alegere foarte bună ca am testat cam toate modelele relevante si vin de pe Golf deci standardele sunt ridicate. Problema e ca as vrea si eu sa o am anul asta :D

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

O stii si tu pe asta cu volumul redus din cauza concediilor? A ajuns si la mine "placa" asta dar era asimilata cu luna iulie, nu cu luna august :)) . Eu cred ca o sa ajunga masina in perioada 15 - 25 noiembrie :) nu am sperante sa ajunga mai devreme :) .

Una peste alta se pare ca reprezentanta KIA in Romania este un fel de preput pentru KIA EU daca datele prezentate de JetSky sunt reale. Am fost distribuitor pentru o marca importanta in lume ( alt domeniu ) si stiu ce inseamna sa reprezinti o tara din vestul Europei. Prioritate 0

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Lista asteptare masina

Post by JETSKY »

Datele sunt reale. Cele pe Romania sunt de la APIA si cele pe Europa sunt de pe un site care contoarizeaza vanzarile pe marci la nivel european si global.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

@ Bhall. Eu din ce stiu de la soția mea care gestionează toate comenzile unui importator de la noi (nu Kia), importatorul lanseaza comenzi si fabrica le repartizează pe lunide productie. In iulie, august din cauza capacității reduse si sau a priorității acordate altor piețe sau restricțiilor de producție pe anumite motorizare sau transmisii, producătorul poate muta volumele pe o alta lună de producție. Teoretic si fair ar fi ca dealerul sa ne contacteze, sa ne informeze despre modificare si noi sa acceptăm sau nu noul termen de livrare. Realitate este, din ce inteleg, ca multi vânzători se tem se piardă vânzarea si atunci nu informează clientul oferind diferite scuze. Am auzit cazuri in care vânzătorul a spus, pai la 6 luni termen de livrare pierd clientul. Ii zic 4 5 inițial si apoi mai trag de timp. Însă, cum am spus anterior, nu vad cum un importator nu poate sa stie o data estimativa de intrare în producție. Data poate fluctua, dar fabrica trebuie sa dea informatia. De asemenea, dealerul are posibilitatea sa solicite prioritizarea unei comenzi în detrimentul alteia. Stiu căzuri unde cumpărătorul nu a acceptat noul termen de livrare ca urmare a realocarii producției pe o alta lună si a cerut si primit avansul înapoi. Tu ai primit acea notificare oficială ca se amână termenul de livrare cu 2 săptămâni inaintea expirării termenului inițial? Eu inca sunt chill, dar cand vad ce întârzieri sunt pe aici, nu sunt deloc optimist

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Nu am primit nicio notificare. Pe 30 oct se implinesc cele 60 zile calendaristice incepand cu luna de comanda septembrie ( scrise in contract ) . Am citit contractul tot aseara si prelungirea termenului de livrare ( cu pana la 8 saptamani calendaristice ) pentru comenzile de masini care trebuie produse se poate intampla doar in anumite conditii ( sunt mentionate imediat sub aceasta clauza ). Dupa cum ai vazut la primul motiv de prelungire, trebuie ca ei (MIT) sa primeasca o instiintare oficiala din partea fabricii in care sa justifice OBIECTIV motivul pentru care nu s-a produs modelul tau.
Mai precis nu este de ajuns ca MIT sa-mi spuna telefonic ca nu se poate face livrarea pe 30 oct din motiv ca s-a intarziat fabricarea din X motiv ( imputabil fabricii ). Mit trebuie sa-mi prezinte o rezolutie oficiala din partea fabricii in care este specificat motivul pentru care masina din comanda nu s-a fabricat la timp.
Restul motivelor de prelungire la fel trebuie intarite de documente oficiale .

Chiar nu ma grabesc. Din punctul meu de vedere clauzele din contract apara clientul.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Tine ma si pe mine la curent si iti urez sa vina cat mai repede mașinuța

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Pana astăzi comanda mea data pe 11.07 era in aer, deci șanse minime pentru rabla.
Am fost la MIT motors la o discuție cu dealerul în care mi-am exprimat nemulțumirea referitoare la toate aspectele ce țin de modul in care își tratează clienții. Ulterior am cerut sa mi se prezinte toate ceed’urile și xceed’urile de pe stoc pentru a ma reorienta. Mi-a atras atenția un star+optionale de aproximativ 6500€ (adică un gt line cum cerusem eu, dar cu ceva mai multe opțiuni). Am reușit sa renegociez și de la un discount de 580€ inițial am ajuns la 1000€, prețul final fiind de 20960 cu tot rabla (preț de catalog undeva la 24.000)
Ideea este ca nemaifiind in grafic cu rabla pe comanda inițială, preț 20.500, am ajuns la o mașina mai bine echipata la prețul de 21.000.
Fata de gt lineul comandat de mine asta are trapa, keyless, sistem sonorizare jbl, încărcare wireless și multe alte mărunțișuri. Singurul lucru de care îmi pare rău este clusterul de 12.3 pe care nu o sa îl mai am.
Per total cred ca am făcut afacere buna și reușesc sa ridic și mașina in maxim 2 săptămâni.
Mult succes celor care încă așteaptă mașina

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Lista asteptare masina

Post by JETSKY »

Pentru a mai indulci asteptarea celor care vor un CEED va pun la dispozitie statistica vanzarilor pana in luna august 2019 inclusiv, pe Europa la Kia, Hyundai, Dacia si Ford.
KIA.JPG
HYUNDAI.JPG
DACIA.JPG
FORD.JPG
Pe Europa CEED se misca bine la vanzari. Pozitia Kia nu este la fel de grozava la niivelul Romaniei. Mai jos statistica pentru vanzarile pe 2019 pana in luna august si septembrie pentru cele patru marci.
Date RO.JPG
.
Kia vinde la noi cam 250 masini pe luna din toata gama. Asa ca atunci cand se plang ca muncesc din greu nu ii credeti.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Interesante statistici. Thanks for sharing =D>
Azi am avut o discuție mai dura cu dealerul Mit Motors pentru că risc sa pierd tichetul si nu mi se oferă soluții. Concluziile au fost dezamăgitoare si vi le shareuiesc
1. Mașinile cu luna de producție 10 2019, cum e și a mea sunt in aer. Nu s au fabricat si vezi Doamne însuși domnul patron a escalat situatia la fabrica dar cel mai optimist termen de producție este 15 noiembrie 2019. Plus 2 săptămâni pe transport vama. Un scenariu optimist ma duce in Decembrie, cam la mijlocul lunii.
2. Am cerut soluții în același buget sau mai mic oferind eu, clientul maximă flexibilitate la dotări, culori etc. Mi s a propus un Xceed de 27 k (cu "reducere" 24) si un PRO CEED LA 28 K. Am considerat ca sunt luat la mișto. Nu exista ceed Star sau GT Line pe stoc cu 1.4 turbo. Refuz sa cred asta. Curtea era plină de mașini unele sac acolo din august de cand am dat comanda si sunt automate 1.4. Vad ca pentru unii s au gasit solutii. Adeezah, tu ai comandat un manual ?
3. Am adus în discuție returnarea avansului invocând depășirea gravă a termenului de livrare si faptul ca mi se produce un prejudiciu prin pierderea tichetului Remat. Nu am vazut o disponibilitate clară ca importatorul sa suporte diferența de discount pentru a compensa cei 6500 de ron aferenti tichetului.
Marți voi solicita o discuție cu directorul de vânzări si voi solicita o masina in buget cu livrare imediată sau rezilierea contractului si returnarea banilor platiti inclusiv pe tichetuk Remat.
O dezamăgire totală acest dealer si modul in care marcă asta comunica cu clientii. Mi s a spus că din cauza faptului că au production line ramp up pe Xceed in octombrie s a ales praful de previziunea de comenzi. Mi se pare o scuza penibila. Marți revin pt p discuție pentru că se pare ca atunci vine estimarea de producție pentru mașinile care ni au mai fost produse in Octombrie. De tot rahatul

Post Reply

Return to “Generalităţi”