Lista asteptare masina

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Lista asteptare masina

Post by Sau Nu »

Mulțumesc, la fel și ție.

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Cei cu comenzi plasate in Iulie, aveți vreo veste ?
L-am sunat ieri pe dealer și a zis ca nu știe nimic și ne auzim după 20 Septembrie.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Lista asteptare masina

Post by Dr.Agosh »

Comanda plasata in 26 Iulie...nici un semn inca :(

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by ciorelu »

Comanda data pe 19 iulie, nici o veste...in shimb am fost sunat azi de dealer rugandu-ma sa fac rost de inca un certificat fiscal (am luat-o prin programul Rabla) tinand cont ca are termen de valabilitate de 30 de zile parca sau ceva de genul...

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Comanda+avans 25 iulie. Contactat astazi pe reprezentantul MIT Baneasa. Masina intra in productie in Octombrie. Initial mi-a spus ca se plaseaza comanda pe 5 august si ca in Septembrie intra in productie.

Andrei-OldSchool
Posts: 5
Joined: 28 May 2019, 00:15
Auto: Ceed SW in asteptare
Location: Sibiu

Re: Lista asteptare masina

Post by Andrei-OldSchool »

A venit si masina mea. Comanda data pe 06 mai 2019, masina livrata lunea aceasta pe 16.09.2019. Kia Ceed SW 1.4 GSL Best + optionale. Cele bune.

Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Coroama Daniel »

Felicitari pentru ea, exact ca a mea poatr difera culoarea, eu am cosmo blue, vrem si poze cand se poate

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk


Andrei-OldSchool
Posts: 5
Joined: 28 May 2019, 00:15
Auto: Ceed SW in asteptare
Location: Sibiu

Re: Lista asteptare masina

Post by Andrei-OldSchool »

Multumesc frumos. Tot Cosmo Blue :), voi pune si poze in curand. Mult succes celor care isi asteapta noua masina. Eu cel putin pot spune ca ma mai ajuta, ma bucura un pic, atunci cand urmaream topic-ul si vedeam ca incep sa vina cele comandate in aceeasi luna cu mine. Cele bune.

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Deja îmi pierd răbdarea cu dealerii. Fac promisiuni aiurea și dau termene nerealiste. Termen maxim de livrare 30 oct și nici pana astăzi nu au nici o veste. Mereu când îl sun pe dealer aceeași poveste cu “încă asteptam vesti de la fabrica”. Când am adus in discuție ce se întâmpla cu rabla dacă nu ajunge mi se spune ca cei de la Kia suporta suma către stat dar tichetul vedem, poate îl împărțim la doi.
Dacă știam strategia asta a lor cu promisiuni aiurea doar ca sa își poată ei atinge targeturile de comenzi, nu ma mai inhamam cu cei de la Kia.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Lista asteptare masina

Post by Dr.Agosh »

Deci KIA iti acopera discountul pe care l-ai avea prin rabla daca ratezi programul, iar dealerul iti returneaza 50% din contravaloarea sumei platite sa-ti faca rost de tichet? Am inteles bine scenariul?

geo.mircea
Posts: 43
Joined: 08 Jun 2019, 08:53
Auto: Kia ceed 1.4 tgdi star
Location: Reşiţa

Re: Lista asteptare masina

Post by geo.mircea »

Asa făceam și eu pe la începutul lui iulie, nicio veste, renunțasem la ideea de a primi mașina la termen adică în 31 iulie și dintr-o dată mă sună pe 17 iulie sa îmi zică ca a venit mașina

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Dr.Agosh wrote: 04 Oct 2019, 12:51 Deci KIA iti acopera discountul pe care l-ai avea prin rabla daca ratezi programul, iar dealerul iti returneaza 50% din contravaloarea sumei platite sa-ti faca rost de tichet? Am inteles bine scenariul?
Nu îmi acoperă discountul. Atunci când te înscrii in program statul îți rezerva niște bani. Dacă nu te mai folosesti de acei bani pana la termenul stabilit al programului (in cazul de fata 15 Noiembrie) cineva trebuie sa dea acei bani la stat. Cel puțin așa am înțeles eu. Iar cei de la Kia suporta acea valoare.
Partea a doua este așa cum ai dedus tu.
geo.mircea wrote: 04 Oct 2019, 13:23 Asa făceam și eu pe la începutul lui iulie, nicio veste, renunțasem la ideea de a primi mașina la termen adică în 31 iulie și dintr-o dată mă sună pe 17 iulie sa îmi zică ca a venit mașina
Sper sa fie la fel și in cazul meu.
Pe ce data ai plasat comanda ?

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Titi87 »

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Tot prin rabla am aplicat si sunt la la limita cu ddl programului. In cazul in care masina nu este livrata pana in 15 Nov nu trebuie sa dai nimic la Stat; problema e ca nu mai primesti cei 6500 lei, bani ce se scadeau din pretul masinii. In ideea asta eu am discutat cu dealerul in momentul in care am facut comanda si mi s-a zis ca suma respectiva o sa fie acoperita de Kia.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Salut si bine v-am gasit.
Dupa îndelungi teste cu Mazda 3, Toyota Corolla, Honda Civic și CEED, am lansat o comanda pentru un Ceed HB Gt Line 7dct 140 cp Orange Fusion cu opțiuni. Pret foarte bun negociat la sânge mult sub competitori si cu tichet Remat cea mai echilibrată masina in bugetul asta. Toate bune si frumoase pana am citit ce interval real de livrare e la masina asta. Eu am dat comanda cu un avans de 3500 euro pe 22 august. Luna de producție, octombrie. Mi s a spus că teoretic la finalul lui Octombrie vine si voi fi contactat cu vreo 3 săptămâni înainte să achit restul sumei. Suntem pe 8 octombrie si masina nu a intrat în producție. Cică nu exista estimare de producție (soția mea lucreaza in logistica pe auto si asa ceva e imposibil). Deja vad ca, realist, masina nu poate ajunge inainte de jumătatea lui noiembrie. Asta in cel mai bun caz. Contractul asa cum ati spus e clar in favoarea lor. Evident nu vreau sa pierd avansul. Va rog sa ma ajutati cu păreri privind o solutie practica
1. Masina de inlocuire de la Mit.
2. Masina alternativa din stoc, dotată mai bine, dar cu discount care sa acopere diferența pt ca nu plătesc mai mult. Mentionez ca vânzătorul m a ghidat clar spre comanda desi curtea era plină de mașini de stoc. Unele sunt acolo de 2 luni si ceva
3 worst case scenario. Dacă masina nu e in producție la începutul lui noiembrie as vrea sa negociem sa imi returneze avansul. Sunt si dispus să achit o taxa administrativă de max 200 euro doar sa mi pot lua altceva
Eram chiar încântat de alegerea mea, dar nu mi se pare acceptabil acest haos la procesarea comenzilor. Am discutat cu cineva si am inteles ca la fabrica au prioritate configurațiile standard si comenzile pt piețele occidentale. Nu ar fi primul producator unde se intampla asta însă eu nu doresc să accept situația. E clar ca voi pierde rabla însă așteptarea mea e ca Mit sa acopere integral discountul aferent. Sfaturi, păreri despre soluțiile de mai sus..?experiente similare etc. Va multumesc anticipat

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Titi87 »

Salut. Eu am dat comanda pe 19 August si mi s-a zis ca termenul de livrare este mijloc de Nov, dar ca pot sa apara si intarzieri... in Timisoara. Nu stiu cum ti-au dat tie termen de livrarea Oct, ma gandesc ca e ceva standard. Legat de tichetul remat, am discutat la momentul respectiv cu dealerul si mi-a zis ca daca masina nu este livrata pana la 15 Nov o sa suporte Kia cei 6500 lei. Daca tot ai asteptat atat cred a e pacat sa dai inapoi; mai ales ca nu-ti iei o masina in fiecare zi. Personal as incerca sa negociez ca ei sa acopere tichetul daca livrarea nu se face in termen util pt rabla sau sa-ti dea ceva accesorii care sa se apropie de suma respectiva.

Post Reply

Return to “Generalităţi”