Lista asteptare masina

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Boogie Man »

cioraneanuflorin wrote: 23 Jan 2019, 20:23 Am ridicat azi masina comanda data pe 21.09.ImageImageImageImageImage

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Felicitari! S-o stapanesti sanatos si te asteptam Duminica la intalnirea lunara sa ne-o prezinti :D .

root
Posts: 4
Joined: 24 Jan 2019, 10:13
Auto: Na
Location: Na

Re: Lista asteptare masina

Post by root »

Cuponul este valabil chiar daca masina este produsa in 2019? Stiu ca s-au schimbat conditiile, au redus emisiile
la 120gr/km.

Gavrochino
Posts: 4
Joined: 21 Sep 2016, 14:06
Auto: Logan

Re: Lista asteptare masina

Post by Gavrochino »

Se pare ca exista un document in care s-au schimbat conditiile. Si eu sunt interesat de achizitie cu programul Remat dar 2019. Totusi dintr-un ordin din septembrie s-ar intelege ca daca masuratorile sunt facute dupa standardul WLTP atunci limita NEDC(probabil NEDC 2.0) ar fi 140 g/km. Am atasat si documentul in acest sens.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

root
Posts: 4
Joined: 24 Jan 2019, 10:13
Auto: Na
Location: Na

Re: Lista asteptare masina

Post by root »

Numai ca aceste valori variaza pentru acelasi tip de motorizare in functie de nivelul de echipare, sincer nu gasesc date clare pentru valorile de emisie i.e pentru 1.4T-GDI ISG este fie 140, 141 fie 142 WLTP.

Gavrochino
Posts: 4
Joined: 21 Sep 2016, 14:06
Auto: Logan

Re: Lista asteptare masina

Post by Gavrochino »

Eu am gasit urmatorul document pe un forum kia din Italia. Acesta specifica emisiile CO2 dupa WLTP(pe documentul lor apare WLTC dar banuiesc ca e vreo prescurtare in limba italiana) pentru cutie manuala( Min:135, Max:146), pentru DCT(Min:137, Max:147)

root
Posts: 4
Joined: 24 Jan 2019, 10:13
Auto: Na
Location: Na

Re: Lista asteptare masina

Post by root »

@cioraneanuflorin - tu ai beneficiat de cupon avand in vedere ca ai comandat masina in Septembrie 2018 si ei au livrat-o in 2019? Sunt in situatie oarecum similara, comanda data in 2018 inca astept un semn de viata de la dealer, dar vreau neaparat sa folosesc voucherul.
Tare imi este teama ca o sa primesc o lamaie...

User avatar
cioraneanuflorin
Posts: 82
Joined: 07 Nov 2018, 21:35
Auto: Ceed3- 1.4 TGDI 7DCT
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by cioraneanuflorin »

Salut,
Da am beneficiat de tichet, dar la limita, mai erau 2 zile si expira (120 zile). Finalizarea validarii o face dealerul in momentul in care are VIN-ul.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

User avatar
stifler
Posts: 15
Joined: 26 Nov 2018, 03:46
Auto: Kia ceed 2019
Location: Targoviste

Re: Lista asteptare masina

Post by stifler »

Salut, azi am fost sunt de dealer sa imi comunice faptul ca masina comandata pe 29.11.2018 este fabricata si ca luni o sa-mi trimita factura cu restul de plata, urmand ca in decurs de 14 zile in functie de transportator sa ajunga masina in Romania.

P.S Stie cineva cand incepe programul rabla 2019 ? [-o<

bobalex18
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2019, 16:05
Auto: Audi
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by bobalex18 »

Rabla 2019? După ce se aprobă bugetul. 99% mașina predată trebuie să aibă itp

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by catt »

@cioraneanuflorin
S-o stapanesti sanatos !
Acum spune-ne, are android au ba ?
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Mozaku
Posts: 7
Joined: 15 Nov 2018, 17:56
Auto: Ceed
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Mozaku »

Frumoasa masina cioraneanuflorin,s-o stapanesti sanatos.s-a transformat pana la urma intr-un star 7dct?poti sa mi spui care a fost costul de achizitie?

User avatar
cioraneanuflorin
Posts: 82
Joined: 07 Nov 2018, 21:35
Auto: Ceed3- 1.4 TGDI 7DCT
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by cioraneanuflorin »

@catt
Multumesc frumos!
In afara de display de 5 inch toate au android auto si apple carplay. Deci are, se vede waze int-una din poze.

User avatar
cioraneanuflorin
Posts: 82
Joined: 07 Nov 2018, 21:35
Auto: Ceed3- 1.4 TGDI 7DCT
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by cioraneanuflorin »

@mozaku : Multumesc frumos!
Pentru ca a mea nu mai venea si pierdeam tiketul rabla, am luat-o pe asta care era cam singura din stoc care sa imi placa. (culoarea nu prea)
Asa ca in linii mari din manuala s-a facut automata, din best s-a facut star , din ~ 16000 s-au facut 19000 (asta cu ticket rabla) .
Una peste alta tot raul spre bine , incep sa apreciez usor usor DCT lor, iar masina este overall desavarsita.
PS: Trebuie sa ma duc in reprezentanta sa imi alinieze o usa ca nu este perfect in linie.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Lista asteptare masina

Post by Qalex21 »

@ cioraneanuflorin Felicitari pentru achizitie ! Si eu am observat ceva similar la una din usi la Ceed-ul III pe care l-am avut anul trecut. Iar usa soferului nu se inchidea intotdeauna din prima, lucruri pe care nu le-am patit la Ceed II.

Tie cum ti se inchid usile (sofer/pasager) ?

User avatar
cioraneanuflorin
Posts: 82
Joined: 07 Nov 2018, 21:35
Auto: Ceed3- 1.4 TGDI 7DCT
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by cioraneanuflorin »

Qalex21 wrote:@ cioraneanuflorin Felicitari pentru achizitie ! Si eu am observat ceva similar la una din usi la Ceed-ul III pe care l-am avut anul trecut. Iar usa soferului nu se inchidea intotdeauna din prima, lucruri pe care nu le-am patit la Ceed II.

Tie cum ti se inchid usile (sofer/pasager) ?
Doar cea de la sofer se inchide mai greu adica trebuie sa pui putin mai mult efort.
Deasemeni tabla mi se pare foarte subtire in comparatie cu masinile mai vechi , flabeaza pe alocuri ( asa o fi la masinile noi sau doar la kia)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Post Reply

Return to “Generalităţi”