Lista asteptare masina

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by crististn »

Gata, dupa 5 luni lungi azi am ridicat masina, comandata pe 19 februarie, fabricata pe 26 iunie, ridicata pe 25 iulie. Masina in cauza este un Ceed GT cutie manuala, pe langa optiunile de GT am mai pus faruri LED, incalzire in scaune si volan, navigatie de 8 inch si alte mici maruntisuri (optiuni de sub 100 de EUR/optiune). Am si facut 100 de km azi sa ma obisnuiesc cu ea, ca si prime impresii sta foarte bine pe drum si este surprinzator de comfortabila pentru jante pe 18 si suspensie mai sport, sunetul de modul sport face toti banii desi la drum lung cred ca o sa inceapa sa fie cam mult, oricum nu-i problema ca in modul normal este o placere sa mergi cu ea.

Un lucru pe care nu il stiam e ca se poate pune kick-down si la cutia manuala, prima oara cand am dus piciorul la podea (pt o periada scurta ca este in "rodaj") am crezut ca mi-a intrat covorasul sub pedala :lol: , dar masina imediat si-a schimbat mersul si mi-am dat seama ca e vorba de kick-down. Sunt foarte multumit si isi merita toti banii, pacat de modul cum KIA isi trateaza clientii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Coroama Daniel »

Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara evenimente

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Nesta3 »

Lasa-i pe baietii aia de la reprezentanta, ca ei sunt ultima veriga slaba din lantul asta al livrarilor intarziate.Si nu e doar la Kia, e peste tot treaba asta.Important e ca ai super masina. =D>
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by crististn »

Multumesc baieti, da @Nesta3 dupa niste discutii cu baietii de la dealer mi-am dat seama ca unii dintre ei incearca.. problema e ca o lipsa foarte mare de comunicare. De exempul am un prieten si-a dat comanda de un nissan qashqai pe 10 mai, acum o luna i-au zis ca pe 23 iulie masina e la reprezentana si azi l-au sunat ca maine poate sa isi ridice masina, pe 26. Asa da, un exemplu ca se poate. Nu mai conteaza cine e de vina, din frustrare am inceput sa arat cu degetul dar in cele din urma ma bucur ca a ajuns masina la mine.

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Lista asteptare masina

Post by Sau Nu »

Felicitări pentru achiziție, la cât mai mulți km fara probleme.
Nu ai încărunțit cu așteptarea asta?
Foarte mult 5 luni. Și eu sunt in stand by sper sa nu dureze atât.

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Lista asteptare masina

Post by Sau Nu »

Apropo, culoarea e deluxe white?

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by crististn »

Multumesc frumos, da cam mult 5 luni, sincer ma asteptam sa treaca peste termen. Da culoarea e deluxe white, un alb perlat :lol: am luat-o mai mult cu frica de zgarieturi si praf.

ceedkia
Posts: 12
Joined: 04 Apr 2019, 15:59
Auto: ceed tgdi my19
Location: Popesti

Re: Lista asteptare masina

Post by ceedkia »

@crististn : Și nu ți-au oferit nimic pentru așteptarea îndelungată? Un discount ceva? Apropo, cât mai trebuia să treacă ca să expire termenul?Tu ce ai avut trecut în contract ca termene de livrare si fabricare? Întreb pentru că trec printr-o situație similară.

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Lista asteptare masina

Post by Sau Nu »

Salutare
Azi am vorbit cu consilierul in vanzari de la dealerul Premium Cars din Cluj Napoca, in urma discutiei avute au reiesit urmatoarele:
-se prelungeste data/luna de fabricare a masinii (ceed sw 1.4 tgdi best+optionale) din iulie in august (data aproximativa de fabricare 16 august) din cauza numarului mare de comenzi preluate
-conform contract data aproximativa de livrare era 20 august acum spre sfarsitul lunii august
-ar putea aparea intarzieri in livrarea autoturismelor din cauza celor de la Lagermax, motivul, nu se asteptau sa fie atat de multe livrari si le lipsesc soferi/camioane
Data comenzii a fost 24 mai 2019; achitat avansul in 27 mai 2019.
Voi baieti ce noutati aveti ?

Tombi200
Posts: 5
Joined: 06 Jul 2019, 01:23
Auto: Kia Ceed, 1.0 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Tombi200 »

Momentan nici o veste. Comanda si avans platit pe 24 mai pentru un ceed 1.0 T-GDI Best + Optionale

geo.mircea
Posts: 43
Joined: 08 Jun 2019, 08:53
Auto: Kia ceed 1.4 tgdi star
Location: Reşiţa

Re: Lista asteptare masina

Post by geo.mircea »

Deci ma pot considera norocos, data comandă 14 aprilie, luna de comandă iunie, termen de livrare 30 iulie, livrată în data de 17 iulie.

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Lista asteptare masina

Post by Sau Nu »

@geo.mircea Categoric

ceedkia
Posts: 12
Joined: 04 Apr 2019, 15:59
Auto: ceed tgdi my19
Location: Popesti

Re: Lista asteptare masina

Post by ceedkia »

Apropo ce scrie în contract la cei care încă așteaptă mașina? Dupa cate luni/săptămâni se aplică penalități?

geo.mircea
Posts: 43
Joined: 08 Jun 2019, 08:53
Auto: Kia ceed 1.4 tgdi star
Location: Reşiţa

Re: Lista asteptare masina

Post by geo.mircea »

Penalităţi pentru ce, sau cui?

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by crististn »

@ceedkia mi-au dat un an asistenta rutiera, pachet legislativ alarma si covorase, practic acele 8 saptamani in plus fata de temenul estimat nu se mai iau in considerare daca masina a fost fabricata, la mine termenul maxim era 27 iulie dar deja primisem veste ca masina a fost fabricata de pe 26 iunie.

Post Reply

Return to “Generalităţi”