Lista asteptare masina

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

skemosu wrote: 21 Feb 2023, 19:25 Comanda data la sfarsit de octombrie 2022.
Termen initial estimat: Martie 2023.
Al doilea termen (amanare) : Mai 2023
Ceed Star 1.5 T-GDI manual cu ceva optionale(aprox. 26 k euro fara rabla)

Sa vedem.... ca incep sa am indoieli si cu al doilea termen. :)
Dar daca nu se livreaza nici atunci, cred ca ma retrag din afacere, ca oricum nu e nici ieftin :D ... Si caut ceva de la altii din stoc. Sau pur si simplu nu mai iau nimic deocamdata....
Ciudat rau faptul ca ti s-a amanat si masina cu manuala. La genul tau de masina nu ai gasit nimic pe stoc ? Stiu ca au mai adus unele reprezentante. Ceva e ciudat la tine, fiindca in Bucuresti s-au livrat cum am zis vreo 5 GT-uri, un XCeed si cateva proceed-uri GT toate cu 7DCT, masini amanate cu scuza ca erau cu 7DCT. Eu am inteles la mine amanarea ca este GT si e full fara 2 optiuni doar, si am zis treaca de la mine daca tot am vrut masina la comanda imi asum.. Parerea mea este sa mai intrebi dealeri daca au ceva totusi asemanator pe stoc.

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Lista asteptare masina

Post by skemosu »

Poate cele livrate au fost comandate cu mai mult timp in urma... Poate am vreo optiune pt care nu au stoc? Radar pt sistemul de franare automata, display? S-o fi terminat vopseaua in culoarea pe care o vreau? 😄 Cine stie...oricum...ma indoiesc ca au stocuri decente pe undeva.

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

skemosu wrote: 22 Feb 2023, 23:08 Poate cele livrate au fost comandate cu mai mult timp in urma... Poate am vreo optiune pt care nu au stoc? Radar pt sistemul de franare automata, display? S-o fi terminat vopseaua in culoarea pe care o vreau? 😄 Cine stie...oricum...ma indoiesc ca au stocuri decente pe undeva.
Hai ca m-am incurcat in ani. Am crezut ca ai data de comanda Octombrie 2021 si nu intelegeam cum naiba nu ai primit masina. Am vazut acum defapt ca tu aveai Octombrie 2022.
Deci da, posibil sa dureze cat a zis sau sa te mai amane, deoarece suntem foarte multi restanti din 2022, cum am zis, cei din 2021 inteleg ca au primit majoritatea masinile, dar toti cu masinile anulate din 2021 si 2022 am refacut comenzile in Iunie-Iulie 2022 cu promisiunea de prioritizare a comenzilor in functie de data comenzii - cu o perioada de livrare initiala August 2022-Decembrie 2022 cu posibilitatea de prelungire cu pana la 6 luni.

Scuze de confuzie.. vezi ca pe Autovit sunt foarte multe masini noi, dar cu echiparea Best si mai e un Proceed de la Autonet parca, dar care cred ca iti depaseste bugetul, care este destul de dotat.

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0BERT0 »

Salutare!
Acum 2 zile a disparut de la configurare XCeed MY23 (dar si altele) . Azi a aparut ...MY24. Nimic nou ...doar pretul marit .🤦😆

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Lista asteptare masina

Post by skemosu »

E clar... parca vad ca iar se repeta povestea :-D
Anuleaza comenzile vechi...sau le scumpesc pe cele deja lansate.
Daca ma si amana si mai si scumpesc, e "afacere de afacere" ...

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

R0BERT0 wrote: 23 Feb 2023, 23:31 Salutare!
Acum 2 zile a disparut de la configurare XCeed MY23 (dar si altele) . Azi a aparut ...MY24. Nimic nou ...doar pretul marit .🤦😆
Da, am observat asta ieri si am intrat azi si MY24 e cu 600 de euro mai mult la varianta Ceed GT. Eu sper totusi sa nu mi se amane a 2 a oara si sper doar sa le livreze pe toate din 2022 pana in Mai 2023, asa ar fi frumos.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Lista asteptare masina

Post by nicusors »

La ceva vreme dupa Ceed a urmat si Sportage... oare ce a fi???

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Noi avem comanda facuta in iunie 2022 pt 1.5 7dct GT Line MY23. Ultimul update de la MIT Baneasa este aprilie-mai 2023.

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

Am intrebat ieri dealer-ul si mi-a confirmat ca s-a dat comunicat de la fabrica ca MY23 se fabrica maxim pana in luna Iunie. Din ce am inteles se va lua in ordinea datei initiale de comanda. Presupun ca masinile ce nu se produc pana in Iunie, se vor anula iar contractele si se va reface pe MY24. Eu sper totusi cu data de Ianuarie 2022 sa nu mi se mai amane inca odata.. :))
El parea optimist ca se produc masini fata de anul trecut cand nu prea s-au produs deloc.

We will see. Ce mai sunt 2-3 luni la 1 an de asteptare :))

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0BERT0 »

Dar ce mari update uri au facut de iau schimbat codul ?...Nu gasesc pe nicaieri ...decat la pret am vazut ca au umblat.

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

Nu exista niciun update intre MY22-MY23 si MY24, decat pretul. Stiu ca la MY23 fata de MY22 au mai bagat un SCC inclus care inainte era optional si costa vreo 400 de euro. Dar cresterea din MY22 vs MY23 a fost de aproape 2 k EURO, acum vad ca este de 600 Euro intre MY23 si MY24, sincer nu am analizat daca au mai bagat vreo optiune in plus de banii astia.
Pur si simplu ei iau mai multe comenzi decat poate fabrica sa produca datorita blocajelor din piata si ce nu apuca sa le produca le baga pe noua linie de productie (MY-XX) unde maresc si preturile, sa tina pasul cu inflatia de peste an.
Frumos ar fi din partea fabricii sa trimita un numar efectiv de masini care pot fi fabrica intr-un interval de 1 an de zile, impartit de Kia Europa in toate tarile, in functie de cerere.
Suntem prea mici pentru astea, asa ca ori asteptam sa se fabrice ori ne indreptam catre Germania, unde acolo au stoc frumos de GT-uri si tot ce vrem, dar nu mai beneficiem de reduceri extra + RABLA, care la noi nu sunt deloc de neglijat..

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Au confirmat cei de la MIT Baneasa ca pana in iunie se vor da toate restantele din 2021 si 2022. Asa cum zicea si cineva mai sus. Asteptam cu sufletul la gura :))

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0BERT0 »

Ma tenteaza si pe mine un XCeed (manuala). Întrebarea este....cam la ce termen de livrare sa ma astept ...1 an ?

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by DCC08 »

La manuala mult mai puțin decât la automata. Și din câte știu exista și pe stoc manuale.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

R0bert
Posts: 33
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Salutare! Cateva info referitoare la tichetul rabla , va rog.
- Eu am o batranica si ma gandeam sa cumpar un tichet de pe net ....Ar fi mai ok sa apelez la dealer? Habar nu am cum functioneaza treaba.
- Pe de alta parte...daca se lungeste comanda...nu as vrea sa stau fara masina. Sa fie ambele tichete sau sa vad ce zice dealerul si poate o dau pe a mea? Sau...poate o dau dupa ce vine comanda si vand tichetul.
Dati mi o idee.

Post Reply

Return to “Generalităţi”