Lista asteptare masina

Flaffy7
Posts: 19
Joined: 08 Mar 2022, 19:48
Auto: Waiting for my Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Flaffy7 »

Psvkia, de unde știi ca au început sa apăra notificări ca se anulează ? Sunt curios cât de oficial poate fi :(. Referitor la 6 luni întârziere pe lângă cele 6 de producție, sunt complet de acord sa întârzie dacă își plătesc penalitățile și oferă mașina exact cum am comandat-o, încă n-am casat mașina și am norocul ca sora-mea își face pomana cu mine și mi-a lăsat mașina ei, deci as putea aștepta. Din câte am înțeles, sunt colegi sătui de așteptare și pe buna dreptate, mai stam puțin sa vedem cum evoluează lucrurile și facem grupul de whatsapp
Minule, e 0.1% / zi din ce suma ai plătit. Plătești mașina integral (rabla se pune ca avans, din câte am înțeles) și după e 0.1% din valoarea mașinii, tu le trimiți bănuții, ii informezi ca i-ai trimis (sa eliberez factura) și aia e. Ziceai ca trebuiau sa te sune săptămâna asta, poți încerca sa-i suni tu pe ei, sa speram ca nu sunt ocupați cu telefoane sa anuleze comenzile.
Alexs, eu, din câte știu, nu se poate schimba un contract din mers, după cum bate vântul. Trebuie făcut act adițional / anexa la contract in care se stipulează clar ce și unde se modifica și trebuie semnat de ambele părți. Referitor la anularea contractului, văd ca avem contracte la fel, asta e super - anularea ma refeream in sensul următor : secțiunea 10. Forța majora și cazul fortuit, articolul 10.5 “in cazul apariției unui caz de forța majora sau a unui caz fortuit […] cumpărătorul poate solicita restituirea sumei achitate vânzătorului sau livrarea unui alt autovehicul in condițiile ART. 2.7, in termenul convenit de părți”. Din câte înțeleg, se da restart la perioada de așteptare.
Art. 2.7 spune așa: “[…] cumpărătorul își da acordul sa accepte in locul autovehiculului nepreluat, in executarea contractului un alt autovehicul de aceeași marca, de același tip, aceeași valoare cu cel care nu a fost achitat integral sau preluat de cumpărător”. Aici intervin problemele noastre, dealerii, cel mai probabil, vor spune ca o coaja de manuala fără dotări are acum aceeași valoare cu aceeași mașina dotata și cu DCT. Personal, as fi gata sa accept o alta varianta, dar cu prețuri ajustate (ex.: un Ceed GT acum ar fi in jur de 27600 euro, fără dotări )

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by alexs »

Pare ca o sa cam iau parte la grupul ala de whatsapp tinand cont ca nu-mi place nici o varianta alternativa...
multumesc de lamuriri

Q. Daca am achizionat tichetul rabla prin dealer, as putea macar sa intru in posesia lui pentru a il folosi sa cumpar o masina din alta parte?

Flaffy7
Posts: 19
Joined: 08 Mar 2022, 19:48
Auto: Waiting for my Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Flaffy7 »

N-ai pentru ce, oricine citește sa țină cont ca nu sunt avocat, am cât de cât habar si nu suport sa fiu “ars la bani” [-X
După cum spuneam și înainte, oricine considera ca e păgubit de anularea comenzii poate intra pe grup și stabilim un avocat cu care sa luam legătura.
Din fericire, încă nu a venit nimeni pe forum sa ne spună ca i s-a anulat comanda, dar trebuie sa fim pregătiți și solidari

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by alexs »

Daca am achizionat tichetul rabla prin dealer, as putea macar sa intru in posesia lui pentru a il folosi sa cumpar o masina din alta parte?

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Pai nu se pot modifica pt. ca contractul e facut intre cumparator ( noi ) si importator/dealer. Noi nu avem contract cu fabrica.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Flaffy7, vezi pe grupul Xceed de pe Facebook despre notificarea cu posibilitatea anularii comenzilor unilateral de catre producator. Plus ca deja este cineva pe grup caruia dealerul i-a spus acelasi lucru si i-a oferit o manuala in schimbul DCT.

Flaffy7
Posts: 19
Joined: 08 Mar 2022, 19:48
Auto: Waiting for my Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Flaffy7 »

Alexs, din păcate habar n-am să-ți spun cu tichetul rabla, văzusem ceva pe grupul Kia de pe Facebook.
Psvkia, urmează sa vorbesc și cu un jurist de pe Litigii cu contractul in fata și revin pe grup

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Problema e ca sunt contracte diferite cu conditii diferite iar unii cumparatori le au cu importatorul altii cu dealerii.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Am vazut pe grup Facebook ca contractele nu sunt la fel.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Alexs, din ce stiu, odata introdus in sistem , tichetul rabla e valabil doar pt masina contractata.

Soreno29
Posts: 1
Joined: 22 May 2022, 14:12
Auto: kia ceed
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Soreno29 »

Sunt in aceeasi situatie cu o gt line cu automată, comandată in februarie, inca mai sper să o primesc, dar iau in calcul orice actiune individuală sau colectivă pentru a obliga importatorul să- și respecte contractul. Cat de multe sa fie masinile de acest tip comandate in România și cat de mare sa fie paguba pentru importator? O fi mai mare decat prejudiciul.de imagine?

User avatar
pce-
Posts: 4
Joined: 29 Oct 2021, 16:11
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Arad

Re: Lista asteptare masina

Post by pce- »

Salut, joi am fost si eu la dealer pentru a cere niste informatii despre masina. Am un GT comandat din noiembrie(platit INTEGRAL), pana acum nimeni nu stie nimic. Dealear-ul zicea ca nu stie nimic despre anulare, Ungaria si Romania cica nu ar avea atatea masini ca si in Polonia de exemplu. Ei zic ca pana in August(ca din august trebuie sa vina modelul 2023 deja) onoreaza toate comenzile. P.S: Acum nu stiu ce sa zic si ce sa mai cred.
Cum am asteptat atatea luni, eu prefer sa mai astept 2-3 luni, dar sa stiu ca vine masina comandata. Nu sunt de acord cu nici-o alta configuratie, nici cu alta masina sau sa renunt la ce am vrut eu.
***Kia CEED GT MY23 (Black Pearl)

andreipoplaceanu
Posts: 3
Joined: 22 May 2022, 17:58
Auto: Kia Rio II 1.5CRDi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by andreipoplaceanu »

Salut! Sunt vechi posesor de Kia - am un Rio 2 1.5CRDi de vreo 17 ani, masinuta cu care m-am inteles foarte bine si care m-a convins sa merg in continuare pe mana brandului. Asadar, am comandat un CEED GT in februarie anul asta.
Pana acum n-am intrat pe forum, dar citind topicul si situatia actuala cu intarzierile m-a determinat sa scriu acest mesaj si sa ma alatur listei.
Daca imi ofera altceva “echivalent” nu voi accepta, imi iau jucariile si ma duc in alta parte.
Nici eu n-am vreo veste de la dealer in privinta datei de productie/livrare, acum o saptamana i-am trimis actele pentru rabla ca sa prind programul, din cate am inteles.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

". Dealear-ul zicea ca nu stie nimic despre anulare, Ungaria si Romania cica nu ar avea atatea masini ca si in Polonia de exemplu. Ei zic ca pana in August(ca din august trebuie sa vina modelul 2023 deja) onoreaza toate comenzile"

Sa ai gura aurita .... noua ne-a spus ...intai martie, apoi iunie, tie ti-a spus august .... aici e .... inselaciunea ... lista de productie pt. Ceed / Xceed de Mai are doar manuale ! si tot asa ne vor muta prin anularea comenzilor pe variante noi, care nu au absolut nimic nou, doar pretul mai mare .... si pt. alea mai stam din nou la "coada" inca 6+6 luni .... si se repeta ciclul .... NO WAY....

Flaffy7
Posts: 19
Joined: 08 Mar 2022, 19:48
Auto: Waiting for my Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Flaffy7 »

Scuzați întârzierea, sper sa fie in regula dacă vin cu vesti bune. Situația sta in felul următor - in urma discuțiilor cu un prieten ce a lucrat ceva ani ca jurist pentru o firma de recuperări am înțeles următoarele lucruri: sunat și spus “am anulat comanda”, nu este obligatoriu o forma oficială de comunicare. Din câte am înțeles, este un bluff din partea dealerului sa vadă cine accepta opțiunea asta. Tipul mi-a spus ca situația s-ar desfășura așa: compania suna, clientul refuza, compania invita clientul la negocieri și ii face o oferta in scris, clientul refuza și cere ca dealerul sa-și îndeplinească obligațiile contractuale și abia apoi se ajunge la instanța de judecată. Din câte am înțeles, majoritatea companiilor fac chestia asta pentru a se “scoate”. Cine accepta sa primească avansul înapoi se retrage de buna voie, iar contextul se considera soluționat așa ca mare grija
Psvkia, contractele sunt diferite, eu am comanda la MIT și am văzut ca sunt standard la ei, cred ca fiecare dealer are contractul sau standard. Nu cred ca are cineva contract direct cu importatorul, din câte știu Kia romauto este importatorul Kia in România, are aceeași adresa ca și MIT motors, dar sunt doua entități diferite. Referitor la grupul de Facebook, am văzut ca mi-ai folosit exemplu acolo dacă scădeau prețurile ca nu primeam oferta mai buna, ți-am dat Like la comentariu și cerere (cred ca ar fi mai ușor sa ne organizam dacă avem mai multe platforme de comunicare la îndemână)
Soreno29, acțiune individuală nu prinde bine nimănui decât reprezentantei, ei au timp și au bani, dacă văd o comunitate unita unde ar știi ca risca sa piardă foarte mult probabil nu ar mai risca. Tipul menționat mai sus mi-a spus ca ei s-au oprit din acționat in instanța când procentul celor care contesta (pe o portița legală) s-a ridicat de la 1-2% la 10-15%. Câte masini s-au comandat doar importatorul știe, iar paguba pentru importator (si implicit surata MIT) ar fi minima ca nu au comision de plătit către importator precum celelalte Reprezentanțe, sa zicem undeva între 2000 si 5000 de euro paguba / mașina pentru dealer. Prejudiciul de imagine o buna parte din el e deja cauzat, acum ei ar trebui sa lucreze sa remedieze prejudiciul creat de anularea comenzilor in alte tari (eu unul mi-am luat panica cu anularea asta).
Pce-, Doamne ajuta sa fie cum ti-a spus, exact asta mi-au spus si mie in Martie (eu sunt si credul de fel), ca maxim pana in Septembrie vine mașina, probabil in August. Se pare ca băieții se bucura de bănuții tai si fabrica dct pentru alte modele. Sunt de acord cu tine referitor la așteptatul in plus, dar avem alți colegi cu situații mai sensibile ce au făcut sacrificii personale pentru mașinile promise, iar marca își bate joc de noi toți.
Andreipoplaceanu, as fi vrut sa fiu si eu așa deștept si sa fac la fel ca tine cu tichetul rabla, erau ceva vorbe pe grupul de Facebook ca, dacă expira tichetul, reprezentanta și-l asuma drept pierdere si au termen limitat să-ți aducă mașina (parca orice mașina). Abia in Septembrie mai prin fereastră :(. Vezi dacă-ți iei jucăriile si te duci in alta parte ca ieși pe minus destul de rău cu prețurile crescute si am auzit ca pana si la Dacia au întârziere destul de rău, cum consideri tu. Bine, din câte văd pe aici, trebuia sa ne luam toți Sportage si ne venea la timp.
Psvkia, nu ai clauza pe acolo pentru întârziere si ca le poți da timp suplimentar rezonabil sa-si îndeplinească contractul ?

Post Reply

Return to “Generalităţi”