Lista asteptare masina

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Daca le spuneai ca o cumperi, iti comunicau ca dureaza 2-3 luni :lol: :lol:
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
pce-
Posts: 4
Joined: 29 Oct 2021, 16:11
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Arad

Re: Lista asteptare masina

Post by pce- »

Salut, comanda data pe 25 noiembrie cu termen de livrare pentru sfarsitul lui februarie, inca nu stiu nimic si nici reprezentanta.
***Kia CEED GT MY23 (Black Pearl)

tszj
Posts: 1
Joined: 10 Feb 2022, 21:19
Auto: Kia XCeed
Location: Cluj

Re: Lista asteptare masina

Post by tszj »

Eu am dat comanda in mijlocul lui Septembrie 2021, Style +, 1.5, cutie automata, comandat in Cluj. Încă nici o veste cand se fabrică si din ce cauza întârzie:( Deja nu mai am chef nici sa sun la reprezentantă ca ei habar nu au ce se întâmplă. Au estimat ca vine cel târziu pe 15 Decembrie 2021, trebuia sa intre in producție pe 1 Noiembrie.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Asta pare un nivel chiar mai echipat ca a ta cred, comanda plasata tot in septembrie si o are din decembrie iar tu nu ai nici macar serie de sasiu.Sincer nu inteleg cum plaseaza ei comenzile catre producator ca par lipsite de logica.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

A incercat cineva să modifice configurația, după ce a dat comandă? Ceva adăugat extra. Reprezentantul de la dealer mi-a zis că nu e o idee buna și că e greu de făcut, dar nu mi-a zis 100% că ar întârzia și mai mult sau nu intrarea mașinii în producție.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Lista asteptare masina

Post by yso »

natarau wrote: 12 Feb 2022, 22:38
Merge fara probleme daca nu au apucat sa trimita comanda la fabrica. Ei strang mai multe comenzi si le trimit la fabrica 1 data pe luna, sau chiar la 2 luni daca nu sunt destule.
Daca a fost deja trimisa comanda la fabrica se poate anula dar o iei de la capat cu asteptarea.
Dar daca fabrica a inregistrat-o deja si ai data de fabricare nu mai merge.

Eu am modificat configuratia la cateva zile de cand am platit avansul.

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

Comanda e data de la finalul lui decembrie, la fabrica cică a ajuns, dar nu există niciun semn de la fabrică înapoi deocamdată.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Revin cu update.Desi au trecut aproape 4 luni de la comanda masinii, timp in care nu am primit absolut nicio informatie de la dealer, azi primesc sec pe adresa de mail un document in format .pdf in care mi se aduce la cunostinta ca se prelungeste termenul de livrare, fara vreun motiv, fara a se comunice cu cat, fara nicio informatie, asta in contextul in care am sunat dealerul chiar si saptamana trecuta si mi-a spun la telefon "te sun eu/revin eu".Inteleg ca trecem printr-o perioada dificila din cauza crizei de semiconductori in industria auto, insa nu e normal ca asta sa afecteze comunicarea si informarea clientilor, nu cred ca e greu sa il informezi "luna asta am primit comenzile plasate in iunie-iulie-etc, cred ca o sa vina si a ta peste 2-3-4-etc luni".Lor le era ca depaseau termenul de 90 de zile lucratoare si urmau sa plateasca despagubiri clientilor de 0.1% si nu sa ii informze...
Nota 0 cu indulgenta pentru Mit Motors, daca as putea sa dau timpul inapoi as plasa comanda la alt dealer... [-X
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by zaboss »

Care dealer o plasează la MIT :)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Nu e vorba de care cum unde o plaseaza, e vorba de comunicare, in aceste 4 luni nu am fost contactat deloc de dealer sa imi comunice informatii despre masina iar de cate ori am incercat sa iau legatura cu dealerul mi s-a promis ca revine el, lucru pe care nu l-a mai facut, iar dupa toata aceste luni vii si imi trimiti un pdf pe mail fara explicatii asa cum ar fi normal.Culmea ca si eu lucrez in vanzari, mai exact administraz o firma care se ocupa cu asta, insa nu asa imi tratez clientii.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Minu wrote: 24 Feb 2022, 22:21 Nu e vorba de care cum unde o plaseaza, e vorba de comunicare, in aceste 4 luni nu am fost contactat deloc de dealer sa imi comunice informatii despre masina iar de cate ori am incercat sa iau legatura cu dealerul mi s-a promis ca revine el, lucru pe care nu l-a mai facut, iar dupa toata aceste luni vii si imi trimiti un pdf pe mail fara explicatii asa cum ar fi normal.Culmea ca si eu lucrez in vanzari, mai exact administraz o firma care se ocupa cu asta, insa nu asa imi tratez clientii.
:x
Aceleasi probleme le am si eu .... de 5 luni, numai abureli si "nu stim"... :^o

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

natarau wrote: 12 Feb 2022, 22:38 A incercat cineva să modifice configurația, după ce a dat comandă? Ceva adăugat extra. Reprezentantul de la dealer mi-a zis că nu e o idee buna și că e greu de făcut, dar nu mi-a zis 100% că ar întârzia și mai mult sau nu intrarea mașinii în producție.
Mi-au cerut sa scot optionale ca sa se incadreze in termenul de livrare din contract ... ca cica sa nu dureze 6 luni ... si acum in luna a 5-a imi pare rau ca le-am scos ca se pare ca tot aia era .... #-o

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

tszj wrote: 10 Feb 2022, 21:25 Eu am dat comanda in mijlocul lui Septembrie 2021, Style +, 1.5, cutie automata, comandat in Cluj. Încă nici o veste cand se fabrică si din ce cauza întârzie:( Deja nu mai am chef nici sa sun la reprezentantă ca ei habar nu au ce se întâmplă. Au estimat ca vine cel târziu pe 15 Decembrie 2021, trebuia sa intre in producție pe 1 Noiembrie.
Aceeasi situatie la mine, comanda la Iasi in septembrie 2021, avans platit si de atunci ... te poarta de la Ana la Caiafa ... :cry:

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by vyalli »

Salut,
Am dat comanda pe 20.02 de o kia proceed GT-LINE 1.5 si mi-a spus ca intra in fabricatie cu 01.04, pe 15.04 sa sun la dealer sa rezolvam cu rabla si ca livrarea ar fii undeva la sfarstiul lui Iulie.

A mai comandat cineva proceed 2022? Sunt curios ce termene v-a dat de livrare

Multumesc

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

vyalli wrote: 28 Feb 2022, 12:29 Salut,
Am dat comanda pe 20.02 de o kia proceed GT-LINE 1.5 si mi-a spus ca intra in fabricatie cu 01.04, pe 15.04 sa sun la dealer sa rezolvam cu rabla si ca livrarea ar fii undeva la sfarstiul lui Iulie.

A mai comandat cineva proceed 2022? Sunt curios ce termene v-a dat de livrare

Multumesc
Deci tot 3 luni dau de la productie la livrare .... ieri am vazut pe Facebook primul termen de livrare oficial de 6 luni ... se pare ca unii dealeri au inceput sa fie "corecti", altii tot cu gogosi arunca ....

Post Reply

Return to “Generalităţi”