Lista asteptare masina

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Lista asteptare masina

Post by dorinelis »

Articolul acela este unul construit subiectiv si fara foarte multe detalii. Daca intri pe ford.ro si iti configurrezi un titanium wagon cu 2.0 automat si pui majoritatea optionalelor (adica varf de gama) nu treci in nici un caz de 30k euro. Este un articol ori platit ori scris de cineva care vrea sa scoata Kia in lumina print-o asa zisa analiza...obiectiva...care de fapt nu prea este. Daca te uiti e si o poza mai jos in care le compara si acolo a pus poza de la ST-Line. Ca sa faci o asemenea comparatie si sa fii pertinent si credibil..trebuia sa arate model+echipare+dotari. Degeaba arati un print-screen pus asa doar ca sa apara suma aia uriasa...ca pentru asta a fost facuta...sau photoshopata poza aceeaa. Nu vreau sa iau apararea la nici o marca, chiar daca am Ford, ba chiar recunosc, ca acest sistem de umflare a preturilor nu este neaparat cel mai sanatos, dar nu doar Ford practica asa ceva, putem sa ne uitam si la fratii de banca de la Hyundai. Pana la urma este alegerea fiecaruia ce isi cumpara, atata timp cat o masina o aduci in zona de pret pe care esti dispus sa dai si iti place masina ... detaliile astea cu politica dealerilor de a vinde ... chiar e putin relevanta. Faza cu mild hibrid este marketing pur iar garantia poti sa o iei de 5 ani la ford pentru vreo 200 E care in majoritatea timpului e la oferta adica la jumate. De asta zic...cand vrei sa fii obiectiv ar trebui prezentat un cadru mai larg.

Lasand la o parte articolul, care e un fake din punctul meu de vedere, ca si intreg acel site, cand iti iei o masina...o iei ca urmare a unor factori exclusiv subiectivi..dincolo de toate calculele teoretice si parateoretice. Asa ca daca te simti mai bine in ford si vrei sa dai mai multi bani...o sa dai...altfel o sa stai frustat X ani ca tu ai luat masina dupa calculul A x B = C...:))

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Lista asteptare masina

Post by quelloo »

a pus toate optionalele si ceva accesorii :) am facut eu acum si trece de 37000 dar vin si cu reducere vreo 2000 direct
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Lista asteptare masina

Post by dorinelis »

Si la Kia daca pui toate optionalele de pe varianta de top e peste 30k euro, iar cu reducerile scazi sub 30k euro. Atasat poza. Nu mi se pare corect la unii sa iti faci maximul de pret de pe site, apoi la celalalt sa prezinti un pret in care nu sunt incluse toate optionalele si care include din start reducerile (adica Kia). Dar cum e netul plin de conspiratii si fake news...nu ma surprinde nimic. Eu tin doar sa fim corecti, nu ma intereseaza ca e Kia, Ford,Bmw sau ce-o mai fi pe lumea asta. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Lista asteptare masina

Post by Cocostarc »

Si marmota invelea ciocolata in staniol ...
Google capitalist a tampit - o grav !!! 🙉

Zizutgdi
Posts: 1
Joined: 15 Oct 2020, 14:39
Auto: Kia Sportage Tgdi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Zizutgdi »

Salutare,

A mai primit cineva masina zilele acestea? Daca da, cand ati plasat comanda?
Cat se mai asteapta pentru livrarea unei masini?

animus
Posts: 9
Joined: 04 Dec 2020, 21:10
Auto: kia sportage
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by animus »

semnat in noiembrie, asteptam cu sufletul la gura, probabil februarie va fi gata. Corect?

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by andrei1271984 »

corect, la fel si eu :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

viovasile
Posts: 11
Joined: 13 Mar 2021, 13:32
Auto: Kia Ceed 1.5, 160 CP
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by viovasile »

Salutare..am făcut și eu o comanda de un kia Ceed 1.5 T-GDI, 160 CP, blue flame..am făcut o in 22.02.2021...am 60 zile de la 01.04.2021 să îmi ajungă...au zis că cel mai pb ar ajunge in aprilie mai spre sfârșit...acum vom vedea...

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by alexs »

@viovasile, ce % de reduceri ai obtinut si ce tichete de reducere se pot utiliza pentru acest motor (1.5 T-GDI)?

viovasile
Posts: 11
Joined: 13 Mar 2021, 13:32
Auto: Kia Ceed 1.5, 160 CP
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by viovasile »

@alexs...1500 euro dealer și tichetul rabla...

Itc266
Posts: 32
Joined: 27 Nov 2020, 22:13
Auto: Sportage 1.6 DSL 7DCT Hybrid
Location: România

Re: Lista asteptare masina

Post by Itc266 »

Comanda data pe 11.01.2021 pentru Sportage PE 1.6 DSL Hybrid Electric 7DCT HP 4x2 STYLE MY21.
Inca nu a întrat în producție.
Sportage Style 1.6 DSL 7DCT Hybrid

viovasile
Posts: 11
Joined: 13 Mar 2021, 13:32
Auto: Kia Ceed 1.5, 160 CP
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by viovasile »

@Itc266...probabil ai termen martie-aprilie...daca ai făcut comanda in ianuarie

Itc266
Posts: 32
Joined: 27 Nov 2020, 22:13
Auto: Sportage 1.6 DSL 7DCT Hybrid
Location: România

Re: Lista asteptare masina

Post by Itc266 »

IMG_20210326_183501.jpg
IMG_20210326_183432.jpg
De astăzi sunt proaspăt posesor de Kia Sportage (vezi mai sus). Am tot week-end-ul în față sa ma obișnuiesc cu "Negruța" :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage Style 1.6 DSL 7DCT Hybrid

viovasile
Posts: 11
Joined: 13 Mar 2021, 13:32
Auto: Kia Ceed 1.5, 160 CP
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by viovasile »

@itc266...sa o stăpânești sănătos...ți a venit repede având în vedere că pe 14 martie ziceai că nu intrase în producție

Itc266
Posts: 32
Joined: 27 Nov 2020, 22:13
Auto: Sportage 1.6 DSL 7DCT Hybrid
Location: România

Re: Lista asteptare masina

Post by Itc266 »

Mulțumesc mult! Sa aveți asteptare ușoară :D
Sportage Style 1.6 DSL 7DCT Hybrid

Post Reply

Return to “Generalităţi”