Lista asteptare masina

CristiXander
Posts: 19
Joined: 26 Jan 2020, 22:33
Auto: Proceed GT Line 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by CristiXander »

JohnB wrote: 29 May 2020, 11:34
CristiXander wrote: 29 May 2020, 11:30 Stie cineva daca putem face upgrade la cea de 10"?
Eu credeam ca masina o sa vina cu RCD cel vechi...
Acum ca am aflat cum arata .... deci foarte urat.
Daca afli că se poate sa-mi zici și mie. Cred că așa vor veni toate comandate anul asta, după poate putem să facem ceva. Deși cred că vor cere o grămadă de bani pe rahatul ăla de tableta. Nu înteleg de ce au făcut mutarea asta cei de la Kia. Incerc sa sun la dealer sa vad ce zice. Ar trebui sa întrebăm mai mulți, s-ar putea sa dea mai multe raspunsuri.

Cand merg sa ridic masina o sa intreb ce s-a intamplat.
Masina pe care am facut test drive avea navigatia veche, la ei pe site aceasta navigatie e ascunsa la pozele de interior de la ceed ultima poza.Eu am trait cu impresia pana acum ca aceea o sa fie navigatia.Cand am dat comanda, aceasta navigatie noua nici nu era posibil sa o vezi la ei in showroom.
Stiu ca in acest moment nu se mai poate face nimic, dar e totusi aiurea.O sa intreb daca se poate schimba cu cea de 10" si ce costuri implica.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by bondalicir »

in loc sa va stresati atat nu mai bine asteptati sa vedeti cum este in realitate? poate are hardware imbunatatit... in general evolueaza lucrurile... modificarile se fac in bine... la partea cu aspectul nu ma pronunt ca e chestie subiectiva, insa as zice mai intai sa le butonati si apoi sa trageti concluziile si sa va suparati ca nu aveti modelul precedent... drumuri bune!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by SIA »

bondalicir wrote: 29 May 2020, 14:53 in loc sa va stresati atat nu mai bine asteptati sa vedeti cum este in realitate? poate are hardware imbunatatit... in general evolueaza lucrurile... modificarile se fac in bine... la partea cu aspectul nu ma pronunt ca e chestie subiectiva, insa as zice mai intai sa le butonati si apoi sa trageti concluziile si sa va suparati ca nu aveti modelul precedent... drumuri bune!

Total de acord, dar fiecare face cum considera.

Laurm
Posts: 73
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Lista asteptare masina

Post by Laurm »

Asta inseamna reducere la costuri de productie. Piesa cu grila de aer care inglobeaza tableta e aceeasi pentru 5, 8 si 10 inch.

cobianudb
Posts: 19
Joined: 18 Dec 2018, 18:43
Auto: Kia ceed I FL
Location: RO

Re: Lista asteptare masina

Post by cobianudb »

Ceea ce am văzut cu toții pe mașinile de test erau, de fapt, sisteme de navigație vor 8 inch. Pe MYCeed 2020, Sistemele de navigație au fost înlocuite ce cele de 10 inch. Tableta de 8, ce echioeaza acum mașinile, sunt simple sisteme de media care au, printre altele, și posibilitatea accesării smartphoneului prin Android Auto. A fost un aspect cunoscut încă de la lansarea modelului sub denumirea asta.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk


JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

cobianudb wrote: 29 May 2020, 21:42 Ceea ce am văzut cu toții pe mașinile de test erau, de fapt, sisteme de navigație vor 8 inch. Pe MYCeed 2020, Sistemele de navigație au fost înlocuite ce cele de 10 inch. Tableta de 8, ce echioeaza acum mașinile, sunt simple sisteme de media care au, printre altele, și posibilitatea accesării smartphoneului prin Android Auto. A fost un aspect cunoscut încă de la lansarea modelului sub denumirea asta.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk
Din ce am văzut funcțiile de bază (audio, navigație, android auto, Apple carplay, etc) de pe cea de 10 inch sunt și pe cea de 8 inch, mă rog, așa erau. Nu știu exact ce avea în plus aia de 10 inch. Nu știu nici cum sunt versiunile noi (mă refer la funcționalitati dar pare același soft de pe cea veche de 8 inch). Am întrebat dealerul și nu știe prea multe detalii dar mi-a zis că arată mai bine decât în poza. Acum sa vedem o vom primi la comanda și cum o fi in realitate că din poze pare urâtă.
SIA wrote: 29 May 2020, 15:33 Total de acord, dar fiecare face cum considera.
Ție ți se pare deranjant noul design? Daca nu, poate nu e așa urâtă cum pare in poze. Legat de cum se mișcă ce părere ai?

Adrian09
Posts: 22
Joined: 09 Dec 2019, 03:48
Auto: ceed
Location: Tulcea

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian09 »

Se pare ca nimeni nu ne poate spune inca daca aceasta tableta cu acea margine si butoane are aceleasi functionalitati ca si modelul vechi e 8" cu butoanele jos si aici ma refer la navigatie.

cobianudb
Posts: 19
Joined: 18 Dec 2018, 18:43
Auto: Kia ceed I FL
Location: RO

Re: Lista asteptare masina

Post by cobianudb »

Adrian09 wrote:Se pare ca nimeni nu ne poate spune inca daca aceasta tableta cu acea margine si butoane are aceleasi functionalitati ca si modelul vechi e 8" cu butoanele jos si aici ma refer la navigatie.
Tableta asta este fara navigație. În 2020, singura navigație pentru Ceed este cea opțională, de 10 inch

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk


Adrian09
Posts: 22
Joined: 09 Dec 2019, 03:48
Auto: ceed
Location: Tulcea

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian09 »

Da, o porcarie, dezamagire totala. Daca stiam optam pt cea de 10". Scria pe undeva chestia asta? Asa cum spunea si JohnB unul dintre motivele pentru care am ales masina a fost si aceasta tableta. Pana si cele mai ieftine chinezarii de 150 usd au navigatie.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Scrie destul de clar cand configurezi masina "Radio + RDS cu display de 8.0", adica fara navigatie (GPS), daca selectezi "Navigație 10.25" + RDS" din titlu reiese destul de clar ca e navigatie (adica are si GPS).
Sistemul audio vechi de 7" a fost inlocuit cu cel actual de 8" iar navigatia de 8" a fost inlocuita cu cea actuala de 10".
Practic, v-ati ales cu un display mai mare, de 8" (ceva superior) platind aceeasi bani ca cel vechi de 7", ceea ce e un mare plus, sincer, nu vad un este problema de a fi nemultumit. :wink:
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Adrian09
Posts: 22
Joined: 09 Dec 2019, 03:48
Auto: ceed
Location: Tulcea

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian09 »

Nemultumirea apare din faptul ca cele de 8" aveau navigatie iar la BEST Nu exista optiunea de 10" cu navigatie, sau cel putin nu o gasesc eu.

cobianudb
Posts: 19
Joined: 18 Dec 2018, 18:43
Auto: Kia ceed I FL
Location: RO

Re: Lista asteptare masina

Post by cobianudb »

Adrian09 wrote:Da, o porcarie, dezamagire totala. Daca stiam optam pt cea de 10". Scria pe undeva chestia asta? Asa cum spunea si JohnB unul dintre motivele pentru care am ales masina a fost si aceasta tableta. Pana si cele mai ieftine chinezarii de 150 usd au navigatie.
Da, era prevăzută pe site-ul KIA. Daca accesai sectiUnea DOTARI, ai fi văzut că vechile sisteme de navigatie, de 7 și 8 inchi nu mai sunt disponibile. Ai optat, practic, pentru un sistem audio cu Radio RDS de 8 inch.


Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk


User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Adrian09 wrote: 30 May 2020, 12:13 Nemultumirea apare din faptul ca cele de 8" aveau navigatie iar la BEST Nu exista optiunea de 10" cu navigatie, sau cel putin nu o gasesc eu.
Asta daca PLATEAI pentru navigatie, primeai display de 8", acum il primesti de 10" la ACELASI pret, deci nu vad unde este problema, ci din contra, bucuria.Tu ai optat pentru sistemul audio, care inainte avea 7" iar acum 8" si ai platit acelasi pret.
P.S.:Cred ca si inainte nu puteai pune Navigatie decat de la Star in sus, dar poate ma insel
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Adrian09
Posts: 22
Joined: 09 Dec 2019, 03:48
Auto: ceed
Location: Tulcea

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian09 »

cam astea au fost optiunile. nu gaseai nimic scris despre navigatie in mod special iar tabletele de 8" aveau navigatie. Comanda a fost data in decembrie. Baiul nu vine din navigatie ca aplicatie, pt ca si pe masina pe care o am nu o folosesc chiar daca o are, folosesc telefonul, dar multe optiuni nu au fost clare. Subiectul poate fi considerat incheiat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

Pe mine oricum nu mă interesa navigația. Ci doar sa se potrivească displayul in rama :D . Android auto cu waze și gmaps sunt peste orice navigație.

Post Reply

Return to “Generalităţi”