Kia Ceed 2018 Generatia III

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by dorinelis »

Deci daca imi cumpar o kia ceed si gasesc un plastic care sa bazaie ma duc la Adam si imi da el banii inapoi? :)) Cand vine vorba de Kia, Adam e ca acel corporatist care stie sa linga toti sefii, cel putin asta reiese din aceste filme, Kia masina perfecta...impecabila...extraordinara...mai ca zicea ca restul sunt toti prosti pe langa koreeni.
Anyway, eu sunt posesor de focus, am cochetat la un moment dat si cu kia ceed acum 2 ani, insa daca era sa ma iau dupa ce review a facut Adam la focus...trebuia sa fug de el, si uite ca ma felicit in fiecare zi pentru ce am ales. El a condus masina pe o vreme de 2 lei....si tot filmul s-a plans de consum de la un capat la altul. LA fel s-a plans de locul in spate. Daca ma uit pe filmulete, s-a pus in spate la kia exact cum statea si in focus...doar ca la focus a dat scaunul din fata pana la maxim in spate si statea sugrumat....la kia nu l-a dat la maxim ca sa nu arate el cat de inghesuit sta.
M-am uitat si eu la noul ceed si intr-adevar, e o masina frumoasa, destul de reusita as spune, nu am nimic cu asta...insa de mult timp m-am lamurit cu aceste review-uri la Adam....pai cum sa compari o masina cu care tu mergi iarna....la -5 grade....cu una cu care tu mergi vara la 25 grade....??? Cel mai important criteriu e consumul....daca nu-i convine consumul lui Adam...pac...ne cacam pe noi. Pai in 2018 sa ai autonomie de 500 km...chiar si la o automata...ca asa reiese din filmulet....Hyundai deja produce electrice care au 400 km autonomie...cam putin totusi pentru o compacta, chiar si cu 140 cp. Deci probabil daca mergi in sport o sa ai mai putin de 500 km autonomie...wow.

Ce vreau sa zic e ca omul e orice, numai obiectiv nu e si induce lumea in eroare. Cat despre Kia, imi place modelul nou...imi place ca o poti configura...imi place ca are grantie mare....insa astept si o varianta hibrida....ar fi interesanta. La ceed 2 pe care l-am testat directia si stabilitatea masinii nu mi-au placut, cel putin in comparatie cu focus. Poate s-a mai schimbat ceva la modelul nou. Intr-adevar varianta de 26 k euro e misto...insa cine da pana la urma acesti bani pe o kia in RO ? Ma intreb si eu....si revin...deci Kia a vandut bine in Ro Ceed 1 si Sportage....pentru ca au avut avantajul pretului. Ceed 2 s-a ridicat la pret si s-a vazut oarecum asta in vanzari.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Ogy »

Majoritatea si-a luat cee'd 1 si inca il conduce sau a trecut la alta clasa sau alta marca. De unde clienti mai multi pentru cee'd 2 (mie nu-mi place). Ma gandesc ca pana ajunge de programul rabla, de ce sa pierd bani?
Referitor la review (nu l-am urmarit) cred ca este facut special pentru cei care asteapta aceasta masina comandata si n-au ce sa faca in 4h.
De aceasi parere cu Adam sunt si niste nemti. Eu n-am condus-o deci chiar nu ma intereseaza. A mea In 10 ani a capatat doar un greiere si acela pozitionat in tetiera activa dreapta (fata pentru cei care cred ca se gasesc si pe spate in aceasta clasa) manifestat foarte rar. Da, cred ca nu o sa gasesti plastice care sa-ti bazaie. Decat din cauze naturale (caldura-frig). Si daca gasesti se rezolva pe garantie (vezi oglinda retrovizoare la ceed 1)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

Unii ling nemtoaicele, indiferent ca sunt niste puscarii confirmate, altii ling asiaticele.
Noul ceed are cel mai calitativ si frumos interior din gama.Nu stiu daca a exagerat la faza cu plasticul, dar oamenii au scos o masina excelenta la capitolul asta.Daxa urmaresti comenturile la video, toti zic:"20-25mii masina asta?e kia pana la urma".Pai da, dar e cea mai tare din clasa ei aproape la toate capitolele, din spusele multora inclusiv nemti.Romanul nostru nu o sa inteleaga niciodata ce inseamna competitie si ce inseama sa oferi calitate,fiabilitate, performante la pret redus.Am un coleg la munca cu un Golf 7 1.2TSI, care a fost jumulit la revizii(1800lei revizie +placute fata), 600 lei filtre la o revizie intermediara si acum se gandeste sa isi cumpere Passat.Asta e mentalitatea romanului, fuge de o masina cu 7 ani garantie, fiabilitate dovedita, calitativa, costuri reduse de intretinere si alege o masina dovedita a fi o teapa din toate punctele de vedere.
Referitor la Foocusul nou:e cea mai frumoasa din gama, dar cu cel mai urat interior, dar si cu cea mai buna oferta de pe piata.Zilele trecute la vulcanizare, era un tip care isi cumparase Focusul, motor 1.5 turbo, cutie manuala, echipare Titanium+ optiuni(faruri led, pachet incalzire iarna etc) cu 17200 euro de la aproape 25mii.E un pret imbatabil.
Dar: scaune mai proaste ca la ceed 2, tableta aia si mare si prost pozitionata, comenzi clima puse ca la Logan, aproape de podea .In schimb, spatiu interior mai mare ca la ceed.
Daca vrei sa iti cumperi o masina, te duci si testezi de la diferiti producatori si pui in balanta toate avantajele si dezavantajele.Nu te iei dupa ce spune Adam sau altii.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Ce nu poti sa testezi din pacate la dealer este fiablitatea. Eu pana acum am avut numai povesti horror cu Ford Focus de la cunostinte, de pe net si inclusiv cu unul pe care l-am primit de la firma de nou (model vechiut cei drept, acum multi ani). Poate s-au mai schimbat lucrurile la modelele noi dar toate astea pe mine m-au facut sa evit marca complet.

Neaparat sa faceti test drive cand cumparati o masina. Si incercati mergeti cu o masina exact in configuratia motor/cutie pe care vreti sa o luati. Eu m-am ars ne-facand asta.

Focus sta foarte bine pe partea de directie/stabilitate si fun to drive. Superior Ceed II. Ceed III aduce imbunatatiri notabile in directia asta. Abia astept sa vad cum merge varianta GT.

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Pt cine are 4h de pierdut merita review-ul lui Robert.

Despre suspensie si directie, sunt printre putinii care au spus ca Ceed 2 are probleme cu suspensia, desi detin masina. Practic Ceed 1 (pana la FL) iti cam zdrangane pietrele la rinichi, iar Ceed 2 e recamier, cu puternice tendinde de balerina cand tragi mai tare de volan. Cam toate Golf-urile noi si Focus-urile cu care am mers au un compromis mai bun. Sa speram ca povestile cu 19% mai tari amortizoarele pe fata etc... duc Ceed 3 intr-o zona similara.
Directia e de asemenea prea asistata la Ceed 2 chiar si fata de Ceed 1 pe care il au majoritatea colegilor, sau l-au avut si acum au Sportage.

Balciurile lui Robert IMHO:
- e mai incapatoare in spate. Bullshit. E cel mai mic ceed in spate. Am testat intentionat. La 1 si 2 se poate sta in spatele meu (sunt mai mare un pic decat your average bear). La ceed 3 nu. Si bancheta e lasata pe spate a.i. o sa fie mai incofortabila la un drum pana in Grecia de ex.
- 1.4 tgdi 7DCT consuma putin. Bullshit. Intrati la colegii de la Hyundai sa vedeti media! 8 litri. Pai nu e putin. Atat consuma si 1.5 iVtec de pe Civic cu CVT si are 182cp si CVTul ala sigur o sa tina mai mult decat 7DCT.
- E BMW pe curbe. Abia astept sa o conduc.

Partile bune:
- a inceput sa recomande sa nu va incarcati masina cu tot felul de optiuni inutile.
- a explicat (primul) diferenta intre cele 2 sisteme de evitare a impactului la pietoni.

Fiabilitatea KIA a inceput intr-adevar sa fie recunoscuta. Pe vremuri seful de la vanzari Merc spunea "Prima masina tzi-o vinde dealer-ul pe urmatoarea tzi-o vinde service-ul". Sa speram ca KIA nu uita chestia pt ca la ultima revizie la MIT m-am umplut de spume cu doamna de acolo.

Pretul a crescut insa mult prea mult. Se simte chestia asta, inca n-am vazut un Ceed 3 pe strada. Si ar tb sa fie masina de volum. Nici i30 Gen 3 nu a prea facut impresie. Desi acum se vinde la acelasi pret cu i30 gen 2.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Deși teoretic sunt asemănătoare ca design, pe stradă nu pot sa zic ca îmi place i30. Spatele mai ales. Ceed 3 e mai atrăgătoare.

Întâmplător, ieri la mine în intersecție erau amândouă la stop și am putut sa arunc un ochi asa rapid comparativ. Dpmdv ceed ar fi mai mișto, dar momentan cu prețul cred ca e încă o problema, raportat la imaginea creata cu Ceed 1&2.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Walk around KIA Ceed GT cu cutie manuala :)


User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

Nu e rău, dar seamănă prea mult cu Ceed 3. În afară de câteva diferenţe subtile la exterior şi ceva la interior, nu are decât motorul mai mare. Dar parcă nu sună rău motorul mai mare.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Mie imi place. E subtila :)

Vad ca zic 28.000E pentru Germania. Judecand dupa diferentele de pret la 1.4 T-GDi Star de pe kia.ro vs kia.de, cu putina sansa tot in jur de 20,000E va fi varianta manuala. Nu vad cum ar fi mai mult. Un Polo GTi 2.0 TSi manual este tot 20.000E.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by surfer »

Nu cred ca ai vrut sa scrii Polo... :(

Nu vreau sa intram in polemica (din nou, ca acum cateva pagini din topic), dar Ceed III vrea, merita, si va primi mai mult decat variantele anterioare. Iar comparatia cu Polo era absurda si la Ceed 1, dar acum?!?
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Pai deja actuala generatie de Polo... e cat un Golf ca dimensiuni, si nici la dotari nu sta cu mult mai rau.

Eu ma refer strict ca pret, stim toti ca produsele VAG costa mult. Si generatia trecuta de Ceed GT era tot in price range-ul unui Polo GTi si NU Golf GTi. Nu ma intelege gresit, nu am avut VW niciodata si nici nu o sa am ( din mai multe considerente). Ceed-ul are de departe cel mai bun raport pret-performanta de pe piata in categoria lui.

Corecteaza-ma te rog daca am spus ceva gresit :)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by surfer »

Pretul va fi mai mare de 20k, si mai mare decat al unui Polo. Nu ai spus nimic gresit, doar ai comparat mere cu pere, si la un capitol total irelevant - pretul :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Ramane sa vedem pretul. Eu poate incerc sa fiu si mai optimisit pentru ca imi doresc mult masina, nu stiu ce sa zic :)

Repet, Polo GTI l-am luat doar ca un punct de reper, ca sa incerc sa imi dau seama pe unde s-ar putea situa noul Ceed GT ca pret (bazandu-ma pe generatile precedente de Ceed si Polo). Nu am comparat tehnic masinile in nici un fel. Ceed-ul este evident dintr-o categorie superioara.

Numai bine

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Foarte interesanta pozitionarea Ceed GT. Nu e chiar i30N. Cred ca au nimerit-o in grup.

Acelasi motor 204cp. Daca baietii au dreptate ca noul setup de directie si suspensie atunci va fi un veritabil hot hatch. Speram ca au pastrat isonorizarea f buna. Altfel f bine suna esapamentul.
Scaunele fata arata bine: imi place cum intra in scaun neamtul ala mai voluminos. :mrgreen: Fiecare cu ce il doare!

Pacat ca nu pun si un Diesel de 200cp pe el.

PS: merge f bine subtitrarea automata si apoi tradusa in Engleza. Aproape intelegi tot ce zic baietii acolo.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Minu »

Nu are cum sa fie un hot hatch prin simplul fapt ca, comparativ cu concurenta, motorizarea e la o distanta foarte foarte mare, majoritatea deja ofera peste 300CP, poate sa spui ca e cel mult un warm hatch adica exact aceeasi puteri cum ofera Megane GT, Golf GT, etc.Sincer sunt putin dezamagit cred ca puteai si ei sa vina cu ceva nou nu cu exact acelasi motor ca la vechea generatie, probabil internele la fel si soft-ul identic sau cu mici ajustari, totusi vorbim de varful gamei Ceed.
Cat primeste masina per total, e draguta iar interiorul arata foarte bine si modern insa nu inteleg anumite chestii unde s-au zgarcit fara prea mare motiv, ca de exemplu: "bagheta" aia la capota motorului in 2018 cand si Logan are amortizor, stropitoarele am inteles ca sunt tip jet acum si nu perdea ca la Ceed 1, geamurile pe Best nu mai au impuls ca la primul model (si nu vreti sa stiti cat "injur" alte masini care nu au asa ceva), repet, suntem in 2018 iar tu dupa 11 ani de la primul model renunti la ele nu se mai poate numi evolutie :evil:
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Post Reply

Return to “Generalităţi”