Kia Ceed 2018 Generatia III

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Ce ai pus tu aici ca și opționale sunt defapt standard.
Mașina nu are nici un opțional pe ea, gen scaune încălzite, jante sau altceva. ..?
Practic ți -au mai dat un discount de 329 de euro, care e cam 2%, nu 3%.
Așa ai vrut tu, 1.4 aspirat?
Oricum să o stăpâniți sănătoși și să aveți drumuri fără incidente neplăcute!
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Dap, 1.4 aspirat pentru fiabilitate si pentru ca este suficient pentru ai mei. Nu are scaune incalzite sau jante aliaj, are doar dotarile care apar in documentul ala la Best.

Ideea este ca mai exista o echipare in Slovacia, se numeste Amber (cea mai joasa), eu ma gandeam ca este echivalentul BEST, dar nu e chiar asa. Aia nu are faruri de ceata, faruri halogen cu lumini de virare, piele pe volan, schimbator etc este mai austera.

https://www.noveauta.sk/fotogaleria/808 ... mpi-amber/

Mersi pt urari !

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Aveti idee, senzorii TPMS care vin cu jantele de tabla pe 15", se pot scoate in siguranta si monta pe un alt set de jante (de aliaj) ?

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

@Qalex21: dacă întrebi pentru Ceed 3, trebuie să spună cineva care are Ceed 3. La Cee'd 2 se pot demonta extrem de facil.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Am vorbit la reprezentanta cu persoana care se ocupa de piesele de schimb. Se pot monta de pe jantele de tabla pe cele de aliaj si invers. Sunt aceiasi senzori si la Ceed 3.

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by andrew14_maverick »

Salutare tuturor,

Am facut test drive cu Ceed generatia 3, 1.4 T-GDI, cutie manuala. Ca impresii, fata de masina mea, mi se pare ca este o evolutie clara. Directia este mai precisa si mai stransa, standard este ca in modul sport la Ceed 2. Suspensia amortizeaza ceva mai bine si masina este cam la fel de stabila. Scaunele ofera un suport lateral ceva mai bun. Motorul trage putin mai bine ca 1.6 GDI, dar nu m-a impresionat foarte tare, ma asteptam la reprize mai puternice. Insa antifonarea este mai buna si se vede ca masina ajunge repede la 130-140 km/h. La interior nu sunt foarte impresionat, initial nu m-a dat pe spate designul, acum imi place putin mai mult. Acele display-uri de la climatronic sunt inutile cand bate soarele, nu vezi nimic in ele, insa arata bine altfel. Sistemul de atentie cred, cel care iti spune sa tii mana pe volan, este foarte enervant. Cel cu mentinerea benzii mi s-a parut ok.

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by andrew14_maverick »

Am uitat sa mentionez ca exteriorul mi se pare absolut superb, =D> pentru designeri.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

Ieri am fost sa schimb un opritor usa spate la sportage si, cat a stat masina in service, am reusit sa smulg un test drive.E haos de cand cu noul ceed si faceliftul la sportage, de nu apuci foarte repede sa faci drive test.
Am mers cu una din masinile de afara, full full options, 1.4 tgdi.
Sa incep cu punctele slabe:
La interior nu imi plac butoanele alea de clima,in sensul ca, asa cum a zis si colegul mai sus, in soare nu prea vezi ce temperatura afiseaza.Daca iti mai pui si ochelari de soare, la revedere.Spatiul in spate s-a redus, dar nu e mare tragedie, se sta ok.
Cum a zis si colegul, nu impresioneaza foarte tare motorul asta.Fata de 1.6gdi, in modul normal, nu e o diferenta mare la cum trage/se comporta.In modul sport insa, motorul da tot ce are mai bun si se simte bine.Ajunge foarte repede la viteze de croaziera, se aude foarte misto, cutia raspunde bine cand ii ceri maximul.Pe masina asta, ansamblul motor-cutie e cel mai potrivit, sau mai bine zis, e relaxant:ai finetea unui motor pe benzina, puterea unuia turbo si rafinamentul unei cutii automate cu dublu ambreiaj.
Iar lucrurile bune: designul exterior,finisajele interioare, materialele, tehnologiile prezente, fac ca masina asta sa fie privita cu respect.Masina de test costa 26900euro, fara nicio reducete.Cui ii plac compactele si e dispus sa dea banii astia pe masina, nu are nimic de pierdut.
Ca tot se vorbea de pretul ridicat, eu pe masina asta nu as pune multe chestii:full piele si automat, scaune ventilate, scaune electrice, trapa, toate sistemele alea de anticoliziune, faruri led(doar drl cu led), sistemul de autoparcare sistem JBL etc.Asa, cu motorul si cutia asta, poti scoate masina sub 20mii euro cu reducere, unde poti avea dotarile necesare, suficiente si de bun simt: clima, dezaburire automata, senzori ploaie si lumina, scaune incalzite, jante 17 etc.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by andrew14_maverick »

Interesant acel buton sport, eu am condus un Best cu clima si pachet de iarna.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

andrew14_maverick wrote: 16 Aug 2018, 22:07 Motorul trage putin mai bine ca 1.6 GDI, dar nu m-a impresionat foarte tare, ma asteptam la reprize mai puternice. Insa antifonarea este mai buna si se vede ca masina ajunge repede la 130-140 km/h.
Nu am avut ocazia să conduc 1.6GDI, dar din ce am mai vizionat pe YouTube pe accelerație se mișcă bine chiar și la viteze mari pt. că acolo te duci cu ea în turație . Diferența dintre cele două motoare nu se simte atât de evident în această situație pt. că sunt apropiate ca și putere. Însă la un condus normal motorul turbo se simte mai relaxat și nu ești nevoit să retrogradezi așa des atunci când vrei să schimbi ritmul, gen mergi cu 100km/h în. tr. a VI-a și vrei să urci la 140km/h fără să aștepți prea mult . La 1.6GDI va trebui să retrogradezi cel puțin în tr. a V-a, dacă nu chiar a IV-a ca să obții o dinamică asemănătoare cu cea a motorului 1.4 TGDI.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by andrew14_maverick »

Asa ar fi normal. Eu nu am avut prea mult timp cu 1.4 T-GDI ca sa apuc sa imi dau seama de subtilitati. Ma asteptam sa simt ceva spre 2.0 TDI de 150 CP, avand in vedere ca ar trebui sa ajunga la 100km/h tot in 8,9s. Dar diferenta de cuplu este mare. Chiar daca am schimbat si la 5 mii rpm, tot nu m-a bagat in scaun. La 1.6 GDI pot confirma ca daca vrei sa accelerezi rapid de la 100 la 140 km/h ai nevoie de treapta a 4a. Cu a 5a va dura mai mult, iar cu a 6a jumatate de ora :P Poti insa si de la 80 km/h sa ajungi la 140 km/h cu a 6a in jumatate de zi :lol: Vorbind serios, credeam ca 1.4 T-GDI ma va face sa regret foarte tare ca nu am asteptat generatia 3 de Ceed SW. Insa nu e chiar asa. Designul imi place la ambele generatii, portbagajul e mai mare fiindca s-a mutat bancheta spate mai in fata. La exterior imi place parca mai mult gen. 3, iar la interior putin mai mult gen. 2. La directie, daca dau la mine pe sport, o simt ca setarea standard din Ceed 3.

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by bogdan_MIB »

""În 2019, noul Ceed va fi disponibil cu noua tehnologie ‘EcoDynamics+’ mild-hibryd de 48-volți care contribuie și mai mult la reducerea emisiilor CO2.. Sistemul de propulsie ‘EcoDynamics+’ ajută accelerația prin puterea oferită de o baterie de 48-volți, în timp ce noul Electromotor-Generator Mild-Hybrid extinde perioada de oprire a acestuia la rularea tip ”coasting” cu ajutorul funcției ‘Moving Stop & Start’.""

Citez dintr-un articol de pe http://www.turatii.ro/2018/05/18/kia-va ... el-de-48v/

Cred ca este vorba de un sistem hibrid motor benzina+ electric, curiozitatea va fi pe ce motor va fi posibil implementarea acestui sistem si cat va ajunge aceasta optiune.
Deja ma doare capul cautand despre fiabilitatea motoarelor pe benzina turbo, probleme dupa un numar mare de kilometri depuneri pe supapele de admisie, turbine crapate, infundari de injectoare.
Una peste alta cred ca raman fidel batranului MPI care nu ma dezamagit in cei 110000km si sper ca acest sistem hibrid va ajuta in cresterea cuplului mic.
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Dacă motorul electric ajută să dea un zvac de măcar 10 secunde la accelerări, cred ca ar deveni interesant pe motorul de 1,4 aspirat. Practic un motor nemuritor devine și mai nemuritor :))))
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

andrew14_maverick wrote: 18 Aug 2018, 14:49 Asa ar fi normal. Eu nu am avut prea mult timp cu 1.4 T-GDI ca sa apuc sa imi dau seama de subtilitati.
Un motor pe benzină, chiar dacă este turbo, tot liniar trage, nu are acel șut în scaun ca un diesel.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by andrew14_maverick »

Asa e, am observat si eu asta in interactiunea limitata cu aceste motoare. Desi mi se pare ca daca stau in dreapta, se simte putin acel zvac, dar nu se compara cu cel de la diesel. Am condus putin si 1.5 ecoboost de 150 de cai si tot nu am simtit mai nimic. De 1.0 ecoboost cu 125 CP nici nu mai zic, daca nu stiam ce motor este, as fi putut jura ca este 1.6 de 105 cai.

Post Reply

Return to “Generalităţi”