Kia Ceed 2018 Generatia III

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Au ceva pe stoc?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

dumit
Posts: 17
Joined: 29 Jan 2018, 19:03
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by dumit »

Da

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


Capone26
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2018, 17:36
Auto: Ab14tdi
Location: Alba iulia

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Capone26 »

A aparut un Ceed 3 pe autovit la vanzare cu motorizarea de 100 cp.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

A apărut și la Kia Galați modelul nou. O să fac poze și-l voi testa și eu, sper săptămâna asta. Tot pe albastru ca la MIT Motors.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Am fost și eu azi la Autonet im Giulesti și m-am urcat în mașină, chiar varianta Best . Mașina arată bine, dar nu as putea spune că la calitatea asamblării este mult peste Ceed 1. Adică ușile se închid la fel. Oricum, arată bine și în varianta Best.
Pt. testdrive au disponibile doua variante, 1.4 100Cp manual care este Best cu câteva opționale și 1 4 tgdi 7dct ceva mai dotata. Însă trebuie făcută programare. Au și ceva mașini pe stoc ( vin cam în 2 săptămâni ), iar dacă vreI să comanzi una personalizată se centralizează până pe data de 5 ale luniI, iar din acel moment durează cam 2 luni.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by catt »

@FLOPY Stai nitel ca nu-nteleg, cum se inchid usile la ceed_ul vechi ? :? La a mea, de zece ani, inca se inchid foarte bine.
Imi place noul model, ma cam dau pe spate noile preturi.
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Ca sa va faceti o idee dupa ce am fost in noul CEED apoi m-am urcat in i30 si se observa calitatea materialelor si a ansamblarii mai bine pusa la punct in i30. Cel putin asa mi s-a parut mie. Pretul este sky rocket pentru cum se prezinta masina. Parerea mea ca un Best 1.4 mpi ar trebui sa plece de pe la 12000 €.

sylvestre-29
Posts: 5
Joined: 31 Jul 2017, 16:48
Auto: Kia Cee'D 1.4 GSL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by sylvestre-29 »

Salutare! Am fost si eu ieri la MIT Motors Baneasa sa vad in viu modelul si sa discut cu cei de la vanzari pentru variante de configurare.
Varianta expusa inauntru e ceva mai de top care iti ia ochii repede [cea din postul de mai sus], dar am intrebat sa vad si varianta Best din parcare, sa vad in special cum arata cu ecranul basic de 5 inch. Ecranul este alb-negru cu contrast bunicel , dar as opta pentru cel de 7 inch chit ca dai 300 euro in plus. Si ca tot veni vorba de optionale, in general daca alegi o optiune te cam obliga sa iei si alte 1-2. De exemplu roti mai mari cer frane mai mari, Scaune incalzite >> volan incalzit. Am ajuns la un pret dupa discountul de 1500 euro cu optionalele mentionate pe un 1.4 GDTI Best la aprox 17 000 eur, care e cam cat un Focus 1.5 in varianta Titanium, spre ex.
Am intrebat si cand se poate face un test drive si mi-a zis ca abia peste 2 saptamani dupa lansarea oficiala, caci momentan masinile nu sunt inmatriculate, asadar mai avem de asteptat un pic. :|

2008 Cee'd 1.4 109 CP Best

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Du-Te la Autonet Giulesti că au mașini de test, dar trebuie făcută programare.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Am fost eu și la Ford și noul Focus este destul de scump.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

LorDPSYCHO
Posts: 26
Joined: 04 May 2015, 14:32
Auto: Pro Ceed 2009
Location: Brasov

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by LorDPSYCHO »

FLOPY wrote: 17 Jul 2018, 10:24 Am fost eu și la Ford și noul Focus este destul de scump.
Cred ca se pot obtine reduceri mari de la dealer... Eu am un alt pret ( cutie automata )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Știu , dar eu nu am mai avut răbdare să stau de vorbă și am plecat. Oricum ar fi, eu nu dau 20000 de euro pe o mașină .
Eu am im minte un buget de 15000 de euro, dar hai să zicem că de dragul noului Ceed și a motorului de 1.4 tgdi ( pe mine asta mă interesează cel mai mult, pt. că de aici vine în mare parte plăcerea de a conduce) m-as duce cu un Best și câteva opționale undeva la 17000 de euro.
Dacă era disponibil motorul ăsta pe Hyundai i30 în varianta de echipare Highway ( unde prețul ar fi fost în jur de 16500 euro ) cred ca acum eram pe alt forum.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by eugeniuz2005 »

Am vazut ieri in traficul iesean magnificul i30 combi/break/cw/sw sau cum s-o numi el, orice numai ca in RO nu este disponibil (cel vazut de mine cu o ciudata culoare roscata avea numere de Danemarca).
Daca e sa ma iau dupa asemanarea totala dintre noul ceed si (deja vechiul) i30 atunci sunt ferm convins ca breakul de la CeeD va fi superb.
Cum masina mea e inca noua nu am motive sa alerg dupa una nou-nouta!
pot astepta... o vreme!
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

http://thekoreancarblog.com/2018/07/19/ ... t-package/
I30 scoate N-Line.
Astia din concern au boala lu calache, de nu sti ce apare,cand apare, cum apare.Iei I30 si la o luna apare I30 N Line, ca si la Kia de altfel.Nu inteleg de ce nu scot pe piata tot arsenalul,ca sa aiba lumea din ce alege.Bine, inteleg vanzarile de masa, dar totusi, ca si in cazul Sportage, nu stia nimeni ca apare 1.6 Tgdi 4x2 pe Style si hop, la o luna dupa ce am luat-o eu, apare pe site varianta aia.
Daca nu apare un hybrid benzina pe varianta SW de ceed, sau Niro EV sa aiba un pret decent, ma voi reorienta spre alte optiuni:Leaf, Auris Hybrid Touring Sport
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

alexandra.dima
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2018, 12:27
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by alexandra.dima »

Salutare!

Mi se pare foarte fain noul Ceed si ma gandesc sa-l cumpar in versiunea 1.4 T-GDI, 7DCT.
M-am apucat sa-l configurez pentru un pret estimativ si am dat de niste dotari care nu stiu exact ce inseamna. I-am intrebat pe cei de la KIA pe Facebook dar se fac ca ploua. Deja am cautat pe Google....

Poate vreti voi sa ma lamuriti :)

1. Faruri LED (bi-funcționale) + lumini suplimentare la virare (ELAA97)
=> luminile suplimentare se refera la luminile de semnalizare sau la altceva?

2. Oglinzi exterioare electrice și încălzite (cu vedere panoramică pentru șofer) (ESBA12)
=> vad ca de azi te obliga sa alegi inca o optiune pt asta, pana ieri nu era
=> cum adica "vedere panoramica" - la oglinda exterioara?

3. Roata de rezerva de dimensiuni reduse otel
=> asta vine cu anvelopa de la ei sau ii iau eu?
=> deci daca fac pana si schimb cu roata de rezerva, o sa fie mai mica decat restul rotilor? Nu e ciudat sau periculos in vreun fel?

4. Senzori parcare spate (VDHAA2)
=> asta e de fapt Rear Cross Collision Warning ?

5. FCA - zic ei ca pentru partea cu pietonii e o optiune. A gasit cineva optiunea aia in configurator?

Thanks!

Post Reply

Return to “Generalităţi”