Kia Ceed 2018 Generatia III

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Văd că se lasă așteptat noul Ceed în România. Oare va veni până la sfârșitul lunii?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Pana ajunge la noi va prezint poze spion cu shooting brake-ul (un fel de fastback)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Sper sa ajunga si pe la noi in curand :)


LorDPSYCHO
Posts: 26
Joined: 04 May 2015, 14:32
Auto: Pro Ceed 2009
Location: Brasov

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by LorDPSYCHO »

Lipsa de orice fel de detaliu legat de noua Ceed m-a facut sa merg spre o alta marca :( La dealer mi s-a zis ca pana la sfarsitul lunii Mai au un pret, e iunie si inca nu se stie nimic...

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Da, mi se pare ca pentru lansarea celei mai importante mașini pe care le produc, Kia România e prea liniștită...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

La momentul de fata nu exista niciun detaliul legat de configurari si preturi nicaieri in Europa. Este adevarat ca in unele state (Germania, Polonia, etc) s-au facut livrari dar doar de masini demo pentru showroom. Stiu ca toti suntem nerabdatori sa o vedem si altii dintre noi sa o cumparam, dar nu cred ca Romania este mai cu mot decat state care vand mai bine Kia si sa vina la noi mai repede.

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Cam asa arat versiunea de entry level, cu jante de otel motor 1.4 aspirat si ecran de 5 inch

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

Arata ok.De remarcat calitatea si aspectul misto al noului bord.Ecranul, chiar daca are 5inch, nu arata kitch-os si nici nu e foarte cocotat pe bord.
Scaunele sunt un mare plus la generatia asta.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

La generatia a 2 a nu prea au nimerit scaunele. Acum astea par ceva mai bine gandite. Sa speram ca sunt si comode.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by crinamatei »

Probabil modelul din clip va fi si cel mai comun la noi, avand in vedere ca va fi mai scump decat generatia veche. Design exterior mediocru si pacat ca au luat ca model golf-ul, cu design sobru, rece, gri, corect functional, calitate ok dar fara PERSONALITATE. Golf are "personalitate" pentru ca sau vandut foarte multe, si toata lumea il recunoaste, de cativa ani nu au schimbat nimic radical tocmai sa nu piarda din segmentul pietei. Pacat ca Kia se europenizeaza si nu isi doreste sa vina in concurenta cu modelele existente.
Interiorul sec si fad, functional si depasit de vremurile noastre.
p.s. for kia europe
am o tableta pe care o lipesc de pe bord de 8-10 inchi pe care merge waze, maps, google assistant, radio, spotify, google music, ...... 10 inchi, quad core, octa core ,... pret sub 400$. Ma gandesc ca la ~1000 euro pe media nav ar trebui sa vad ceva similar in Kia Ceed.
In 2018 chestia lipita de bord se numeste mizerie. Da macar ai ceas in masina.:)
Sunt unii care sunt cool cu un Nokia 6110 Navigator, asa e si cu interiorul asta (specific la cel din clip)

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

Nu funcționează așa cu ecranele la mașini. Nu se compară costurile. Hardware-ul în sine nu costă mult, softul e cel care trage costul în sus. Nu arată rău ecranul, chiar și mai mic. Ar fi un mare plus dacă ar avea Android Auto sau Apple CarPlay chiar și în varianta asta de bază. Nu e mare lucru, având în vedere că au deja ecranul acolo. Eu am preferat să folosesc propria tabletă pentru navigație și restul. Mie-mi place interiorul la noul Ceed, mai mult decât la cel pe care-l am și eu, dar exteriorul îmi place și mai mult. Nu mi se pare că exteriorul e lipsit de personalitate. Ceed III a avut evoluție în bine, din punctul meu de vedere. Voi face un test drive cu siguranță când apare la reprezentanța din Galați, poate prin toamnă.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

crinamatei wrote: 09 Jun 2018, 22:14 Probabil modelul din clip va fi si cel mai comun la noi, avand in vedere ca va fi mai scump decat generatia veche. Design exterior mediocru si pacat ca au luat ca model golf-ul, cu design sobru, rece, gri, corect functional, calitate ok dar fara PERSONALITATE. Golf are "personalitate" pentru ca sau vandut foarte multe, si toata lumea il recunoaste, de cativa ani nu au schimbat nimic radical tocmai sa nu piarda din segmentul pietei. Pacat ca Kia se europenizeaza si nu isi doreste sa vina in concurenta cu modelele existente.
Interiorul sec si fad, functional si depasit de vremurile noastre.
p.s. for kia europe
am o tableta pe care o lipesc de pe bord de 8-10 inchi pe care merge waze, maps, google assistant, radio, spotify, google music, ...... 10 inchi, quad core, octa core ,... pret sub 400$. Ma gandesc ca la ~1000 euro pe media nav ar trebui sa vad ceva similar in Kia Ceed.
In 2018 chestia lipita de bord se numeste mizerie. Da macar ai ceas in masina.:)
Sunt unii care sunt cool cu un Nokia 6110 Navigator, asa e si cu interiorul asta (specific la cel din clip)
Mie îmi place și cred că în realitate arată și mai bine . Și cred ca cei care au acum primul model de Cee'd în varianta Best și vor să își schimbe mașina cu un Ceed 3, vor opta pt. o variantă de mijloc, sau vor pune ceva opționale ( dacă se va putea ) pe Best, gen jante, proiectare, scaune încălzite, pilot automat, etc... Eu unul cred că pot trăi și fără navigație, mai ales că în ziua de azi de descurci foarte bine și cu un smartphone nu foarte performant. Mai fericit aș fi dacă ar merge pe aceeași politică de acum și ar lăsa motorul de 1.4 tgdi și pe Best, sau măcar pe o variantă de mijloc.
Și pe mine mă enervează că tot întârzie cu detaliile legate de noul model. Mă uit pe site-ul lor și pe cel german în fiecare zi.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

La cat e de scobit portbagajul nu cred sa mai aiba roata de rezerva.

Nu cred ca aveti dreptate cu pretul software-ului. Se dezvolta pentru toata gama odata, de obicei de firmele top in domeniu (Harman, Honeywell). Dar Hyundai Kia e cam in urma.

Best 1.4mpi insa nu se vrea o versiune flashy. Arata simplut la interior. E mai important ca nu are clima, decat ca n-are ecran mai mare.
Si lui i30 i s-a reprosat acelasi lucru: la lansare pe versiunea 22k+ nu avea decat 7 inch si cam slabut.

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Varianta de 5 inch a ecranului nu are Car play si Android auto. Ecranul de 7 inch are android auto si car play, iar varianta de 8 inch are pe langa acestea doua si navigatie incorporta. Toate vor permite camera video pentru marsarier.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Acum pe bune, voi vreți pe varianta Best climă?
Iar legat de masina din filmuleț, nu prea o avantajează culoarea.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

Post Reply

Return to “Generalităţi”