salutare tuturor

huidan82
Posts: 3
Joined: 18 Apr 2020, 11:29
Auto: kia ceed
Location: timisoara

salutare tuturor

Post by huidan82 »

Sunt detinator de permis de 8 luni si conduc o KIA CEED1,4 benzina pe care am achizitionato in perioada in care am obtinit permisul.Va rog sa imi dati niste sfaturi,in viteza a treia este bine sa merg cu 50 km in oras?Este bine sa sa schimb din 1 in 2 la 2000-2200 si restul peste 2500?Momentan nu am decat un drum Timisoara -Constanta si cateva Timisoara-Motru,in rest prin Timisoara si prin apropiere.In drum spre mare sa comportat foarte bine ,specific ca am mers cu viteza maxima legala ,in afara de autostrada unde am mers cu maxim 150 km,,,,desi stiu ca trebuia sa merg cu 20 sub limita regulamentara :shock: :shock:

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: salutare tuturor

Post by bprodan »

Salut,

Bine ai venit pe forum. Nu ai spus daca e motor aspirat sau turbo, masina noua sau SH.
Dar oricum ar fi, schimbi bine, poate un pic cam turat. La turbo cam la 1900 iti recomanda sa schimbi pt mers la consum, insa 2500 nu e mult, ba chiar e mai bine pentru ca masina e mult prea lesinata daca schimbi conform recomandarilor ECO.
Motoarele KIA sunt de turatie, nu iti face griji. Ai 6200/6500 maxim, deci si la 3-4000 de ture se simt foarte comfortabil.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”