Achizitie Kia Cee'd

Privacy
Posts: 1
Joined: 22 Aug 2020, 12:26
Auto: Pejosu
Location: Ilfov

Achizitie Kia Cee'd

Post by Privacy »

Salut ,ca incepator sofer de 18 ani ma gandesc sa-mi achizitionez o masina ,una dintre variante fiind Kia C'eed.
Referitoare la asta ,am cateva intrebari :
-Pot monta o instalatie GPL pe ea?
-Este o masina fiabila ,daca as alege motorul 1.6MPI cu distributie pe lant?
-Pot gasi un exemplar intretinut si in conditii bune pana in 1800-2500E ? (pastrand 300-400E pentru revizie + eventuale reparatii).
-Reviziile si costurile de reparatii sunt reftine?
-Care sunt cele mai frecvente probleme la acest model?
-Se gasesc piese aftermarket/sh usor ?
-Este adevarata fraza raspandita pe internet "Motorul 1.6MPI e indestructibil" ?
-Este masina usor dinamica/sportiva (nu prin viteza ,ci tinuta de drum / sunetul motorului) ? (stiu ca asta e o pretentie cam mare la bugetul mic ,dar daca este ,un bonus bine-apreciat ,daca nu ,ma multumesc si asa).

User avatar
Steco
Posts: 9
Joined: 24 Oct 2016, 22:42
Auto: kia proceed

Re: Achizitie Kia Cee'd

Post by Steco »

Salut, diferența între 1.4 și 1.6 este doar de putere(109cp vs 125cp) fiabilitatea fiind foarte bună la ambele, dacă vrei și puțina sportivitate în conduita mașinii te sfătuiesc sa iei un Proceed, este mai rigid și puțin mai închegat pe strada, dacă ii faci revizia la timp și a fost îngrijit motorul nu trebuie sa îți facă probleme. Proceedul din poza e prima masina pe care am învățat sa conduc și pot spune doar ca este o masina perfecta pentru început, masina care a ajuns în momentul de fata o masina proiect pentru expoImageImage

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”