Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

cxr
Posts: 3
Joined: 21 Jul 2020, 11:56
Auto: KIA CEED
Location: Bucharest

Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

Post by cxr »

Salut.

Acum 1 luna de zile am schimbat ambreiajul la masina (KIA CEED 2007 hatchback 1.4 109 cp). Problema sta in felul urmator, dupa ce am luat masina de la service am sesizat ca se aude un sunet. Am zis ca poate dupa ce se aseaza isi revina..insa dupa o saptamana nimic. M-am intors la service unde mi s-a zis ca face asa de la furca (si intr-adevar de acolo este sunetul) probabil ar trebui putin gresata e un fel de scartait. Ce am sezisat eu este ca furca nu sta fixa se misca(vibreaza). Este ok sa faca asa? Am tot cautat pe net dar nu am gasit absolut nici un raspuns concret( dar sunt unii care zic ca ar trebui sa stea fixa). Nu as vrea sa ma trezesc cu ceva mai nasol pe viitor. De precizat ca am cumparat kit de la LUK si ca am mai mers cu masina pana acum cu sunetul acela, am facut ceva kilometrii si nu am absolut nici o problema la schimbatul vitezelor sau sa trepideze ceva. Astept raspunsuri de la proprietari care au mai schimbat daca se misca, nu se misca furca si in ce mod au rezolvat problema daca au intampinat-o.

Va multumesc.

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

Post by BAU »

Furca nu trebuie sa se miste . Daca se misca este posibil ca rulmentul sa se roteasca in permanenta , poate fi mereu in contact cu placa de presiune care ii transmite acele vibratii ce se simt in furca . Acum este totul in regula dar daca functioneaza mereu asa probabil ca rulmentul te va lasa foarte repede ( se va incalzi pana se va bloca sau se va sparge )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

cxr
Posts: 3
Joined: 21 Jul 2020, 11:56
Auto: KIA CEED
Location: Bucharest

Re: Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

Post by cxr »

Am inteles...am facut si un video sper sa se vada cat mai explicit :

https://youtu.be/DJg--4NsExU

Presupun ca asta e furca, asa mi s-a zis atunci si eu am continuat, daca e altceva inseamna ca ce am.formulat inainte nu e corect .

cxr
Posts: 3
Joined: 21 Jul 2020, 11:56
Auto: KIA CEED
Location: Bucharest

Re: Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

Post by cxr »

Ma scuzati de 2.x post dar am mare nevoie sa stiu de la un posesor de kia ceed 1.4 sau altele daca piesa din video-ul asta: https://youtu.be/DJg--4NsExU se misca ca la mine. Sa stiu incotro sa ma ghidez. Nu gasesc naibii o schema pe undeva sa-mi dau si eu seama ce piese este aia si ce rol are :?

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

Post by BAU »

Este furca de ambreiaj . Se misca destul de rau incat vibreaza si burduful de cauciuc ce protejeaza pistonul ambreiajului .

Alta explicatie nu gasesc decat ca rulmentul este permanent in contact cu placa de presiune . Sau este ceva montat stramb . Poate rulmentul , poate placa de presiune sau furca stramba ( ori are bratele ce actioneaza pe rulment uzate inegal )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

max123
Posts: 27
Joined: 22 Oct 2014, 20:54
Auto: Kia Ceed 1.6

Re: Schimbare ambreiaj ceed -> dilema furca

Post by max123 »

Kia Ceed 2009, 1.6 benzina

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”