Kia Ceed Achizite - putin ajutor

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by ionutp »

Salut, eu o sa imi zic parerea:

1. Tempomat - Nu mi se pare util, am incercat o singura data sa il folosesc si ma simt ciudat, parca nu am control, nu situ. Nu cred ca merita efortul
2. Radio - Cred ca poti pune o navigatie aftermarket, dar trebuie sa te asiguri inainte ca merge
3. Faruri - Poti pune LED, nu stiu unde, cum si cat costa. Teoretic sunt ilegale, eu le am de la fostul proprietar si sunt foarte multumit de ele. Am trecut ITP (nu cred ca pe ei ii intereseaza asta) dar poti, teoretic, ramane fara talon.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by bprodan »

Farurile modificate neconform iti creeaza probleme nu doar teoretice, uite un exemplu din Octombrie:
https://forum.softpedia.com/topic/11809 ... odificate/

Si daca te plimbi putin prin vest (Ungaria, Germania) domnii de acolo iti fac garantat bucuria sa te opreasca, sunt foarte atenti la 'smecheri'
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by quelloo »

1. subscriu. am folosit tempomatul de vreo 2 ori pe cealalta masina la inceput iar dupa nu a mai fost activat - prea boring si disengaging

2. poti sa incerci un cablu de 3.5 la 3.5/usb C si masina o sa-l vada ca si aux dupa ce apesi butonul de mode de 2 ori (sa sara peste CD) - a mers pe toate telefoanele de cand am masina desi nu am folosit decat cand mergeam prin bulgaria sau ungaria ca ma enervau posturile de radio la ei.
O solutie mult mai ok pe care o folosest de anu asta: https://www.emag.ro/adaptor-transmitato ... D3TW6WBBM/
prostia asta mica se alimenteaza din portul USB si cu celalalt capat in portul de 3.5 si poti pune orice muzica din telefon prin systemul masinii.
calitatea este mult peste asteptari pentru conexiune bluetooth si poti sa folosesti orice aplicatie din telefon: Spotify, Deezer, Zonga, google assistant, Alexa, Tune-In etc
Bonus: in masina e receiver si il poti folosi ca si transmitter la TV-urile fara bluetooth ca sa asculti la casti wireless

3. Schimba becurile. Daca nu merge = oftalmolog
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by zaboss »

Când am avut eu Ceed (până în 2012), se găsea la reprezentanță kit pentru tempomat, era 800€.Ținând cont de vechime, însă, puțin probabil să mai fie disponibil, doar să faci vreun retrofit de la o mașină din dezmembrări.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

12ftw
Posts: 12
Joined: 17 Oct 2020, 14:02
Auto: Kia Ceed
Location: Romania

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by 12ftw »

Tempomatul chiar m-ar interesa, dar nu am idee la ce costuri s-ar ajunge montarea si integrarea lui. Mi se pare putin obositor, dar probabil si faptul ca nu am experienta si a fost primul drum pe autostrada cu ea. O sa incerc sa ma documentez putin despre costuri si implementare (daca aveti idei va rog sa precizati)
Referitor la faruri, chiar nu ma intereseaza nimic ilegal in treaba asta. Eram doar curios daca pot sa gasesc vreo varianta legala pt o putere mai mare in special pe faza lunga pt ca impresia mea e ca diferenta dintre scurta si lunga e infima. Eu unul ma gandeam la faruri led sau cu xenon (asta daca este legal si se poate face, repet chiar nu ma pricep si poate suna super stupid ce zic) Pe 12 (joi) am RAR-ul si as vrea ca becurile daca e sa le schimb mai tarziu, ce fac in acest caz? Cum stiu ca sunt omologate si nu am probleme?
@quello
TY o sa incerc maine sa apas de 2 ori pe aux, am cumparat ieri jack-jack si am pus la telefon insa nu il vedea masina, dar poate pt ca am apasat doar o singura data pe "aux". Eu as schimba radio de la masina, dar nu stiu exact ce sa pun in loc, ce model etc.
A schimbat cineva radio? A pus ceva navigatie/radio etc ? Poate sa precizeze de care?

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by ionutp »

Legat de tempomat nu il vad util. Poate daca mergi prin alte tari si ai mii de km de autostrazi. Pe la noi nici nu apuci sa te bucuri bine ca mergi mai repede ca se si termina "autostrazile".

Legat de becuri, legal e ceea ce are masina din fabric, adica probabil halogen (adica doar halogen sunt omologate). Orice altceva ai pune (LED sau Xenon) e ilegal. Nu iti recomand sa mergi la RAR cu altceva in afara de halogen. De asemenea nu recomand Xenon, din cate stiam eu e necesar si spalator de faruri pentru Xenon si voltajul mare necesar (20.000) ma face sa nu le cred "sigure". :D
Incearca sa iei niste Philips cu 150% sau ce se mai foloseste, problema cu cele mai puternice e ca se ard mai repede.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

12ftw
Posts: 12
Joined: 17 Oct 2020, 14:02
Auto: Kia Ceed
Location: Romania

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by 12ftw »

Cred ca m-am linistit cu tempomatul....din cate citesc pe aici atat pe forum cat si in alte parti, slabe sanse. Au fost ceva discutii sustinute prin 2008-2010 aici pe forum despre tempomat in special pt motoarele de 1.4, dar fara rezultate si la preturi de iti cumperi alta masina ca a mea :shock:
Mai ramane treaba cu becurile si cu halogen 150%....inteleg ca xenon sau led nu pot omologa pt masina :? Montare spalator faruri cred ca n-are sens sa intreb pt ca e fie prea greu si scump fie nu se poate :mrgreen:
Daca tot sunt la becuri, inclusiv proiectoare de ceata ma intereseaza sa pun, dar mi-a zis cineva ca daca nu am "controler" ; "buton"" etc pt nu o sa pot pune :?:
Sper ca la radio sa rezolv cu ceva....plus ceva la nivel de brate,capete de bara etc, dar o sa revin cu mesaj dedicat strict pe treaba asta.

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed Achizite - putin ajutor

Post by panzer »

Este o masina bine aleasa pentru un incepator.

Pt stabilitate ai putea sa te gandesti la niste roti mai mari. Poti pune pe 16. Personal nu cred ca merita upgrade-ul dar e degustibus.

Toata lumea vrea azi android auto. Poti gasi unitati aftermarket pe aliexpress. E solutia cea mai ieftinta.

Daca esti incepator de ce mergi cu 160kmh?

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”