Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by tmihai20 »

Salutare. Iarna asta am început să găsesc parbrizul şi luneta cu gheaţă în interiorul maşinii, mai ales peste noapte. Indiferent cât de frig este afară, dimineaţa (dar şi dacă o las în parcare când fac cumpăraturi) o găsesc cu parbrizul îngheţat pe interior. Este foarte deranjant pentru că e greu de răzuit şi maşina se încălzeşte greu, stând pe loc. Am încercat să scutur de gheaţă sau apă covoraşele în interior, dar azi a fost cel mai rău. Am stat vreo 15 minute ca să răzui gheaţa. Iarna trecută nu am păţit aşa.
Uşile se închid bine, am verificat (pe net se spunea că poate intra umiditate pe undeva dacă uşile nu se închid bine. S-ar putea să-mi intre pe undeva umezeală. Mă deranjează şi mai mult pentru că e maşina nouă. Asta înseamnă că se abureşte pe interior destul de mult în restul anului. Daţi-mi o soluţie. Cred că la revizia care urmează voi pune problema asta, să verifice ei.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by BAU »

Se pare ca este destul de multa umezeala in masina .

Sunt trei solutii :

1 : Inainte de a parasi masina , lasa AC-ul pe dezaburire cateva minute si vezi daca a doua zi mai gasesti gheata pe interior .

Daca geamurile sunt tot inghetate inseamna ca exista umezeala multa si incearca solutia 2 :

2 : Verifica toata mocheta si portbagajul si vezi unde este umezeala ( poate sub roata de rezerva )

Daca dimineata geamurile sunt inghetate verifica si mocheta ( pe sub covorase ) pentru ca este posibil sa gasesti si acolo gheata daca mocheta este uda .

Daca nici asa nu iti dai seama de situatie , incearca varianta urmatoare , 3 :

3 : Gaseste un garaj incalzit unde sa lasi masina peste noapte ( sau poate chiar o zi sau doua , cu geamurile deschise ) , in acest fel umezeala ar trebui sa se evapore si vezi ce se intampla ulterior , in zilele cu ger .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by quelloo »

incarci niste ciorapi cu silicat d-ala de pisici si le pui pe sub scaune cateva zile si ai rezolvat-o
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by BAU »

Nu m-am gandit la asa ceva dar chiar este buna ideea =D> =D> =D> =D>

Incearca si varianta aceasta a lui quelloo , te costa vre-o 20 lei .

Ia o tava sau un vas cu suprafata cat mai mare , gen tava din aragaz folosita de sotie pentru prajituri si umple-o cu granule de silicat folosit pentru pisici ( este puternic higroscopic ) si las-o o perioada mai lunga ( o zi, doua, trei ) cat nu folosesti masina, pe bancheta masinii sau pe mocheta . Poti folosi chiar mai multe tavi . Sugerez tavi , tavite, pentru a avea suprafata cat mai mare de contact , de reactie , fata de ciorapi .

Daca si dupa acest tratament ramane umezeala in masina trebuie verificata iar toata mocheta , portbagajul , pentru ca sigur ai undeva o zona pe unde patrunde apa .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by Ogy »

Functia aia pe care vor sa o dezactiveze multi si care pastreaza instalatia electrica intacta si geamurile curate....
1. Curata geamurile pe interior cu asta (il cumperi de unde vrei)
Image
si stergi cu servete de bucatarie de hartie
2. Folosesti permanent A/C-ul!
3. Schimbi filtrul de polen daca nu dau roade primele doua puncte.

Nota: Nu are ce umezeala sa-ti intre de afara la temperaturile care se inregistreaza acum!
Umezeala o produci tu prin: respiratie, transpiratie si zapada pe care o urci in masina. Mai poate exista o situatie cand furtunul pentru scurgerea condensatului sa fie obturata, dar nu cred ca e cazul.
Fenomenul de condensare apare cand aerul cald si umed intalneste un obiect rece. Cea mai mare cantitate de apa (umiditate) o retine aerul cald in comparatie cu aerul rece. Cand aerul cald intra in contact cu o suprafata mai rece, se formeaza mici picaturi de apa (condensul). Daca obiectul este foarte rece aceste picaturi se vor transforma in gheata, formandu-se astfel asa numitele ‘’flori de gheata’’.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by tmihai20 »

Până acum doar parbrizul a fost îngheţat bine, geamurile laterale nu. Pe sub covoraşe nu e umezeală. Am vărsat zilele trecute nişte lichid de parbriz pe mocheta din portbagaj, dar aveam gheaţă pe interior şi înainte. Am tot aruncat zăpada sau gheaţa de pe covoraşe. E posibil să fi rămas umezeală multă pentru că am stat destul de mult cu apă pe covoraşe. Singura problemă pe care o văd este că am avut mereu o sticlă de lichid de parbriz în portbagaj. Poate au mai căzut picături din ea în timp. O s-o duc în casă. Nu m-am gândit că mi-ar putea face atât de multe probleme. Am nimerit un lichid de parbriz slab, îngheaţă uşor. Mulţumesc pentru sfaturi.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by BAU »

Bravo , tine-ne la curent daca scapi de aceasta pacoste .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by RaiMaN »

E de la umezeala din masina, in special apa care ramane pe covorase.
Parchezi cumva pe langa vre'o apa? Eu am lasat zilele trecute masina pe cheiul Dambovitei si am gasit parbrizul inghetat pe interior. Cred ca a fost prima data la Sportage cand am patit asta, dar la ceed se intampla frecvent. De asemenea solutia lui Ogy poate functiona. Curata geamurile foarte bine si vezi daca se mai intampla.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by dan.chirita »

Salut,

Conteaza si ce fel de covorase ai, daca sunt din mocheta, in perioada iernii sunt tot timpul ude.
Trebuie si sa verifici daca la revizie ti se schimba filtrul de polen. Chiar e bine sa-l schimbi la cateva luni.
Eu am, pentru siguranta, niste saculeti cu silicat in masina. I-am luat de pe bestautovest.ro parca, iar silicatul de pisici pe care l-am avut la masina veche l-am cumparat degeaba, n-a fost bun de nimic.

Ar fi bine, cum zicea cineva mai sus, sa poti lasa masina cu geamurile lasate un pic vreo 2-3 zile.

Drumuri bune!

User avatar
sorineatza
Posts: 57
Joined: 02 Jan 2019, 16:52
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by sorineatza »

Salut,

La mine a mers cu silicatul de pisici, l-am pus in ciorapi de dama si ciorapii i-am intins strategic langa parbriz, pe jos sin spate, la luneta. Tot asa aveam si eu problema asta la fordul meu vechi de 10 ani. Dar trebuie sa-i lasi acolo pana scapi de umezeala.
Kia Sportage 2019 T-GDI Style

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by Ogy »

Acea solutie pasiva cu silicat daca umpli masina astfel incat sa nu mai ai loc sa pui cheile masinii in interior, poate ca o sa-ti absoarba 2-3L de apa la 24h. Cu suluri de silicat (ciorapi, nadragi si alte inventii) o sa scoti cateva zeci de ml la 24h. Faptul ca ii pozitionezi intr-o anumita locatie si nu mai vezi tu condensul pe geam, asta nu inseamna ca nu mai ai umezeala in masina si ghici unde este. Daca faci rost de o incapere unde sa functioneze un dezumidificator este ideal pentru moment. Problema insa o sa reapara.
A/c-ul masinii iti scoate aceasta cantitate in maxim 3h de functionare.
Cumpara dintr-un magazin de profil o solutie d-asta pasiva de la ceresit sau altii sa vezi ce randament are.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Gheaţă pe parbriz lşi geamuri în interiorul maşinii

Post by tmihai20 »

Am văzut la Kaufland în ofertă un sac cu silicat pentru absorbit umezeala din maşină (14.99 lei). O să văd cât ar costa nisipul pentru pisici şi dacă nu merită oare să iau sacul cu silicat de la Kaufland.

Nu am covoraşe din mochetă, sunt de plastic. Nu am unde să las maşina deschisă ca să iasă umezeala. Zilele astea a fost mai bine. Legat de sursa umezelii, se pare că sticla cu lichid de parbriz era de vină. Am luat sticla în casă şi am observat că la nici 10 minute, mobila pe care pusesem sticla era umedă tare de tot. Ori e spartă, ori transpiră apă. Nu voi mai lăsa lichid de parbriz în maşină pe perioade lungi, m-am lecuit. A fost frig cam la fel în zilele când îngheţa pe interior, dar din ce am observat, nu a mai îngheţat apa pe interior.
Legat de locul parcării, sunt la vreo 100 de metri de Dunăre, dar eu cred că sticla din care se scurgea lichid de parbriz a fost de vină. Mulţumesc mult pentru sfaturi
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Post Reply

Return to “Probleme”