Cedez contract

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Pai de unde era sa stiu atunci cand am dat banii ca o sa astept 6 luni?
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cedez contract

Post by bogdan-alin »

imi pare rau ca ai patit asa ceva.
acum vad cat am fost eu de norocos ca am primit masina in 2 saptamani.
sper sa iti recuperezi toti banii inapoi cat mai repede.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Eu aveam impresia ca masina pe care am comandat-o (Kia) se afla in productia de serie.Acum am constatat ca de fapt e ca Rolls Royce ,se fabrica manual din moment ce dureaza 6 luni pana ti-o livreaza.Si eu m-am saturat sa tot umblu pe drumuri ,vad ca sunt sanse mici sa-mi fie inapoiati banii la cursul actual.Eu am incercat sa rezolv pe cale amiabila,daca nu se poate voi merge in instanta si poate iese de un Rolls Royce adevarat.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Am rezolvat! Mi-am recuperat banii la cursul actual si am optat pentru o Mazda 3 sedan (la Mazda se fac reduceri substantiale).
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

cmg_george

Re: Cedez contract

Post by cmg_george »

=D> cat de substantiale?

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Cand am achitat Kia (octombrie 2008) Mazda 3 sedan TE costa peste 18 mii de euro, dupa negocieri cu cei de la Mazda am scos-o la 15.300 .Pentru o diferenta de 2000 de euro (Kia Ceed 1.6 ,Mazda sedan 1.6 TE) eu zic ca merita. Mazda iti livreaza masina in doua saptamani, iar daca masina intarzie primesti masina la schimb pana iti livreaza masina.La Kia va mai trece ceva vreme pana vor invata sa vanda o masina si sa respecte cu adevarat un client care culmea le-a achitat masina integral.Mi-a placut Ceed-ul si mi l-am dorit ,dar dupa cele intamplate mi s-a facut sila si am renuntat la aceasta marca.Nu am vrut sa fac rau, pentru ca ar fi trebuit sa deschid o actiune in instanta sa cer daune interese , dobanda aferenta sumei pe 5 luni, penalitati ce decurgeau din momentul depasirii termenului de livrare ,etc.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

cmg_george

Re: Cedez contract

Post by cmg_george »

Mazda3 (4 usi) 1.6 TE costa € 16.898
Mazda3 Sport (5 usi) TE costa € 16.660
Oricum buna alegere. Sa te bucuri de masina si sa ai parte de ea milioane de km :)

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

cmg_george wrote:Mazda3 (4 usi) 1.6 TE costa € 16.898
Mazda3 Sport (5 usi) TE costa € 16.660
Oricum buna alegere. Sa te bucuri de masina si sa ai parte de ea milioane de km :)
Eu am fost la BDT Cars si am negociat cu ei , repet , la Mazda chiar se negociaza pretul. La Kia negociezi presurile.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

cmg_george

Re: Cedez contract

Post by cmg_george »

Remarca mea era ca reducerea nu este de la 18.000 euro. Da sunt firme la care poti negocia mult mai mult decat la Kia (cand am luat eu masina nu mi-au dat nimic nimic :) ).

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Re: Cedez contract

Post by danx »

imi pare rau sa aud.
Cand l-am luat pe Rodrigo de MIT, a venit si mai devreme si l-au livrat fara probleme.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

polo9
Posts: 25
Joined: 21 Feb 2009, 11:10
Auto:

Re: Cedez contract

Post by polo9 »

eu sper sa nam problema asta dealeru de la arad ii super de treaba am niste probleme cu programu rabla cu dacia si lam sunat si iam zis sa trimtia ceva documente la bucuresti s stiu cum fac si inca el mia multumit ca iam zis, am ramas masca si o zis ca sunt o groaza de masini pe stoc si vor mai veni mai ales varianta mea de ceed best asqa ca veniti la arad

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

polo9 wrote:eu sper sa nam problema asta dealeru de la arad ii super de treaba am niste probleme cu programu rabla cu dacia si lam sunat si iam zis sa trimtia ceva documente la bucuresti s stiu cum fac si inca el mia multumit ca iam zis, am ramas masca si o zis ca sunt o groaza de masini pe stoc si vor mai veni mai ales varianta mea de ceed best asqa ca veniti la arad
Dumnezeule ! Cum ai reusit sa-ti faci cont pe acest forum? Sa ne dai de veste cand rezolvi si sa ne spui cum e Ceed-ul.Nu credeam sa citesc asa ceva in viata mea!!!
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Re: Cedez contract

Post by dmc81 »

Uite de aceea am si eu ce am cu dealerii Kia. Nu stiu sa atraga clientii iar serviciile sunt aproape zero. Ca sa nu mai zic de fazele cu garantia pe care risti sa o pierzi daca vrei sa iti montezi ceva in plus pe masina, gen xenon, alarma ( nu MAAT-ul lor ), senzori de parcare , subwoofer etc.
De exemplu pt. xenon cei le la MIT Baneasa mi-ai cerut doar pt. montaj 150 Euro, in conditiile in care kitul xenon costa 400 RON facut de Philips + curierul ( luat de la o firma din Cluj - whitexnon.ro) .

Alt exemplu ar fii cand am avut un geam lateral spate spart de copii din fata blocului cand se jucau pe langa masina mea, m-am dus am comandat geamul si le-am spus ca nu fac montajul la ei ci la firma care mi-a montat folie auto pe geamuri. Ce credeti ca s-a intamplat la o luna dupa ce am ridicat comanda de la ei ??? Ma sunat intr-o vineri seara in jurul orei 8 un tip care mi-a spus ca e de la service-ul MIT Baneasa ca mi-a sosit geamul si ca trebuie sa imi fac programare pt. montaj. Instantaneu m-a bufnit rasul si l-am luat la misto :lol: :lol: :lol: Cum mama dracu` dupa o luna de cand am luat geamul de la ei se gaseste un ametit sa ma anunte ca mi-a sosit comanda. Hai sa fim seriosi nu asa se face treaba.
Oricum eu sunt un caz fericit ca nu am avut probleme grave. E un coleg de pe forum care asteapta de nu stiu cate luni sa ii repare masina cu care a avut un accident si il tot amana ca nu au sosit piesele s.a.m.d.

Pacat de masina pt. ca este foarte reusita insa serviciile oferite de dealeri din pacate lasa mult de dorit. Si asta se aplica mai la toti indiferent de masinile pe care le reprezinta.

Va doresc drum bun si fara evenimente.
Mihai
Kia Ceed 1.4 Best
Image
ODO : + 19000 km

Image

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Si eu m-am trezit in ceasul al 12-lea si de aceea am renuntat la Kia .Nu la toti e la fel.La Mazda iti poti face programarea pentru revizie dimineata si apoi te suna ei sa te invite in service (nu astepti zile sau saptamani pentru revizie).Daca ai probleme cu masina (oriunde in Europa) si nu te mai poti deplasa ,iti trimit masina la schimb, sau iti deconteaza transportul .La Mazda termenul de livrare e de circa doua saptamani, iar daca nu iti livreaza masina la termen iti ofera masina pana o primesti pe a ta.Eu am achitat Ceed-ul integral la data de 1 octombrie 2009 si pana pe 25 ianuarie nu m-a cautat nimeni sa-mi spuna ce se intampla cu masina .Nu am primit seria caroseriei ,am fost sunat pe 25 ianuarie si mi s-a adus la cunostinta ca masina va sosi in martie-aprilie, invocand criza gazelor de la rusi .Dupa ce am facut scandal , fiind hotarat sa deschid actiune in instanta am inceput sa fiu bagat in seama.Am primit o oferta un Ceed pe motorina de 115 Cp la acelasi pret, am refuzat.Apoi un Ceed pe benzina cu echipare superioara, am refuzat si aceasta oferta, gandindu-ma ca daca asa procedeaza la vanzare in service va fi si mai crunt.La Mazda am dat comanda si cand am ajuns acasa aveam pe email seria caroseriei, plus ca agentul de vanzari m-a sunat sa-mi confirme ca au intrat banii in cont ,plus alte amanunte care mi-au demonstrat ca pentru ei fiecare client conteaza.Pentru cei care au de-a face cu dealerul Kia, International Motors Group le recomand sa ia legatura cu directorul Radu Dardeci ,un om dispus sa rezolve eventualele probleme.Si inca ceva , cititi cu atentie ceea ce semnati , in contractul Kia se face trimitere si la prevederile conditilor generale de vanzare-cumparare.Prevederi care in mod normal ar fi trebuit sa-ti fie inmanate impreuna cu contractul.Acolo sunt specificate penalitatile si daunele de care beneficiezi daca se depaseste termenul de livrare.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cedez contract

Post by bogdan-alin »

@Stefan K sa te poarte sanatos masina....sa ai parte de cati mai multi km fara incidente!!
bine ca ai rezolvat pana la urma.

Post Reply

Return to “Bazar”