Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Forum rules
1. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
2. Offtopicul este interzis

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Nesta3 »

o intrebare: noile covorase sunt universale sau pt fiecare masina in parte?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Salut!

Nesta3 - nu sunt covorase noi, ci, asa cum scriam, a aparut un nou material pe langa cele deja existente la covorasele de mocheta.

Nu importam universale.
Toate produsele noastre sunt speciale pe marca/model/an. In functie de produs clasificarea merge si mai departe: caroserie, specificitati ale portbagajelor etc
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

tudort99
Posts: 2
Joined: 25 Jun 2010, 16:31
Auto:
Location: Iasi

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by tudort99 »

Salut!
Am dat azi comanda pe email de un set covorase de cauciuc Rigum si o tavita pentru portbaj pentru Kia Ceed SW. Marti ar trebui sa le am. Revin cu detalii.

Am oscilat intre Petex si Rigum, sper sa fie o alegere buna.
Kia Ceed SW Best 1.4 benzina din 2008, ODO: 27000 km

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by aeon »

sunt f bune stai linistit...o alegere buna
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Salut!

tudort99 - Luni pleaca spre tine.
Cat despre diferentele dintre cele doua fabrici pe care le mentionezi - nici macar nu ar mai exista intrebarea daca ai fi in posesia tuturor informatiilor si daca ai putea compara toate caracteristicile.
De ce oare crezi ca lucram cu 5 fabrici de covorase din Occident, printre care si Petex, dar de la acestia luam doar cateva zeci de modele (masini mai vechi) pe care nu le produc altii...?

Si in Vest, majoritatea distribuitorilor prefera sa-i evite. De ce oare...?

aeon - Multumesc! :D

Weekend placut!
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

tudort99
Posts: 2
Joined: 25 Jun 2010, 16:31
Auto:
Location: Iasi

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by tudort99 »

Am primit covorasele si tavita. Sunt multumit de alegere. Multumesc!
Kia Ceed SW Best 1.4 benzina din 2008, ODO: 27000 km

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Salut!

tudort99 - Noi iti multumim si iti stam la dispozitie si pe mai departe!

Ceau!
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Ogy »

Salut Mircea.
Pentru un passat 2 (2008) doar covorase cauciuc spate avem? Ma intereseaza pretul si daca se pot achizitiona doar cele de pe spate.
Multumesc anticipat.

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Salut!

Ogy - din pacate, de la toate fabricile vine doar set complet, pentru toata masina.
Imi pare rau!
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by gruj »

Salut,

Am achizitionat acum ceva timp o tava pentru portbajag (kia cee'd). In cele 4 colturi am 4 "carlige" de care se poate prinde un o plasa elastica. Tavita acopera complet portabajgul (asa si trebuie) si ca atare si carligele respective. Exista vreo modalitate recomandata prin care as putea sa "strapung" tavita ca sa scot respectivele carlige la suprafata?
Am incercat sa fortez plasa peste tavita dar nu merge fiindca carligele sunt prea in interior.

Merci.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by bubumisu »

gruj

Cu ceva la cald, adica metalic incalzit si decupare prin topire uniforma incat sa nu fie inestetic. Dar asta numai daca permite materialul.

O intrebare am si eu: Ce inaltime are tavita? Si nu vad din semnatura daca ai varianta HB sau SW. Exista pentru ambele modele?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Salut!

gruj - in primul rand, te rog sa-mi spui ce Ceed este.
Daca e hatchback, in mod normal carlige de amarare are doar modelul "upper trunk", cel cu spatiu de depozitare sub mocheta.
Daca este acest model, atunci tavita are prelucrate in dreptul carligelor de amarare niste locasuri speciale (suprainaltate) care iti permit sa decupezi accesul carligelor, fara a permite scurgerea apei si murdariei. Materialul este moale si poti decupa cu o forfecuta.

Daca este SW - la fel, sunt locasuri pentru accesul carligelor.

Singurul caz mai "ciudat" ar fi daca portbagajul ar fi "lower" (fara organizer sub podea) si cu toate astea ai avea carlige. Sincer, nu am intalnit inca un asemenea model, dar cine stie ce modificari o fi facut Kia la seriile foarte noi.

Te rog sa-mi spui de care-i si cum pot sa te mai ajut.

bubumisu- intrebarea referitoare la inaltime imi era mie adresata, sau lui gruj?
Iti raspund eu, daca tot mi-s pe-aici... :D
Peretii tavitei au 5-6 cm inaltime. Sau... te refereai la altceva in acea intrebare?
Da, exista si pentru SW, si pentru HB (cel din urma are doua variante de portbagaj - detalii mai sus).

Ceau!
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Scuze ca postez iarasi eu, dar mi s-a parut important pentru lamurirea lui gruj.

Vezi pe http://www.rimimg.ro/catalog/kia-c-21_39.html toate trei modelele de portbagaje de la Ceed, precum si locasurile pentru inele de amarare.

Hai ca-s curios!
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by bubumisu »

themircea

Multumim pentru promptitudine, intrebarea era adresata lui gruj, dar e bine ca am primit informatia de la tine :mrgreen:
Intrebare suplimentara pentru lamurire:
Tavita vine cu forma portbagajului, adica decupaje pe laterale unde sunt reliefurile la roti? Sau mai simplu se muleaza pe conturul portbagajului?

PS: Acuma, daca optez pentru tavita (dar nu mai devreme de noiembrie, sper sa rezolv atunci o parte din "problemele" financiare), pe langa covorase pasageri +sofer, mai are sens sa comand covoras din cauciuc pentru portbagaj? :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tavite portbagaj, presuri auto, covorase, bandouri

Post by Rimi Timisoara »

Salut!

bubumisu - toate tavitele sunt speciale pe model de masina, marca, an, caroserie, detalii/dotari si sunt pe forma portbagajului.
Pe link-ul de mai sus gasesti si poza cu tavita pentru masina ta.
Vezi toate informatiile si mii de poze pe site sau mai sus pe forum.

Noi nu vindem covorase pentru portbagaj, pentru ca ni se par absolut lipsite de utilitate prin comparatie cu tavitele pentru portbagaj.
Daca te refereai la tavite, cum adica daca are sens? Covorasele pentru interior si tavita pentru portbagaj sunt lucruri diferite. Ca o comparatie sugestiva, daca schimbi uleiul la motor are sens sa mai schimbi si lichidul de frana? :wink:

Ceau!
Daca nu sunt informatii confidentiale, va rog sa intrebati pe topic, nu PM!
www.rimimg.ro/autoshop 0720.699655 ; 0256/ 275273 ( L-V orele 8-18, S... uneori 9-14)

Post Reply

Return to “Oferte speciale pentru membri”