[Accident] Masina lovita in parcare

Post Reply
omipa
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2008, 18:49
Auto:
Location: BUCURESTI

[Accident] Masina lovita in parcare

Post by omipa »

Salut :(
Sunt nou pe aici, desi am masina de vreo 3 saptamani
Dar sa revin la problema
Intr-o dimineta pe cand sa ma duc la munca, cand dau sa intru in masina ma atentioneaza un trecator ca masina lovita in spate dreapta.
Ma duc sa vad si surpriza: masina mea avea aripa dreapta spate mototolita, plus bara spate rupta. Am fost la politie si dupa vreo 6 ore am facut rost de adeverinta de reparatii. Problema acum ca nu stiu ce sa mai fac. Am sunat la Casco ( Astra Asigurari ), si mi-au zis sa ii sun luni sa faca constatarea. Toata treaba s-a intamplat Vineri. Ce ma intereseaza este daca vor fi probleme cu societatea de asigurari, daca imi vor impune ei service-ul la care sa ma duc.
Daca stie cineva, sau a patit cineva asemanator, rog indrumare.
1.4 LX BEST, PEWTER BEIGE, B-77-WFE

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

imi pare rau sincer de intamplare! daca ai PV verbal de constatare de la politie e ok, relaxeaza-te si nu te mai gandi la avarie! luni mergi la asigurator..apoi la un service autorizat kia, apoi astepti piesele si cand te vor anunta ca au sosit te prezinti si repari masinutza! te rog sa scanezi si sa pui pe site devizul de la service!

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Treaba cu alegerea service-ului are doua aspecte: alegi un service agreat de ASTRA pt ca plata sa se faca intre ASTRA si service sau daca nu-ti place nici unul din cele agreate de Astra, alegi tu unul, platesti reparatia si ASTRA iti da banii in 22 de zile lucratoare (daca mai tin bine minte) insa mereu se depaseste termenul. Probleme cu plata nu ar trebui sa fie la o astfel de dauna, exceptand faptul ca daca nu stai cu gura pe asigurator, se poate sa intarzie cu acceptul de plata catre service si deci sa nu-ti poti lua masina chiar daca e gata.

omipa
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2008, 18:49
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by omipa »

Pai de la politie nu am proces verbal de constatare, am numai autorizatia de reparatii. Constatarea urmeaza sa o faca luni cei de la sigurari.
eu asa am fost informat de la politie. Sper sa fie ok.
1.4 LX BEST, PEWTER BEIGE, B-77-WFE

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@omipa: DA, este OK si asa! :) important e ca ai fost la pol in max 24 ore!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

putea sa meaga si in 2 luni la politie, ce stie politatiu ca ai gasito azi dimineata sau acu 2 sapt botita in parcare :) ?
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@omipa
Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat. Avand in vedere ca si eu sunt cam in aceeasi situatie sa-ti spun ce urmeaza, chiar daca nu avem acelasi asigurator. Cu autorizatia de reparatie, copie dupa polita casco, talon, permis, CI (si daca masina este in leasing imputernicire) te duci la inspectorul de daune care-ti deschide dosar. Poze, constatare etc, iti da o hartie cu care te duci la service autorizat KIA. Recomand sa-ti alegi un service cu decontare directa, asa nu va trebui sa scoti din buzunar nici un ban, dar poti sa alegi si varianta propusa de MihaiM, sa platesti tu si sa-ti iei banii mai tarziu. Eu, dupa ce am dat hartia de la asigurare la Service Mit Motors Baneasa, mi-au luat-o si mi-au zis ca ma suna ei sa-mi spuna cand ma programeaza in service. Acum astept, chiar sunt curioasa sa vad cat sunt de seriosi.
Mult succes

omipa
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2008, 18:49
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by omipa »

va multumesc pt sfaturi
o sa pun si niste poze
1.4 LX BEST, PEWTER BEIGE, B-77-WFE

Post Reply

Return to “Accidente”