Perla Neagra

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si cu ce ai curatat urmele de pe caroserie? Sau banda adeziva s'a dezlipit, lasand caroseria curata? Oricum, parca arata mai bine spatele asa, simetric. Daca era ca la crdi'uri, sa aiba inscriptia si in dreapta, era altceva ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Adezivul se ia la mana, adica dai cu degetul si se dezlipeste de pe caroserie lasand-o curata.
Si mie imi place mai mult asa simetrica.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Nea Mixere, ne vazuram cumva aseara pe la 12 (noaptea) la shawormaria de la foisor bre? Ca eu ti-am vazut masina abia cand am plecat. Banuiesc ca tu erai ala care se uita lung dupa Sid-ul meu (veveritoiu' din Ice Age)...

Vin si eu la jurnal de bord zilele astea, numa' ca nu prea am avut timp!!!

Bahtalo!

PS: Sper sa prind si o zi frumoasa ca sa ii pun poze gigea.
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Stimabile, tot ce e posibil. Stiu ca am vazut un cee'd atunci si l-am remarcat ca fiind nou dar nu-mi mai aduc aminte culoarea si alte alea. Daca totusi mi-ai recunoscut masina sa stii ca puteai sa te opresti sa ma saluti, nu muscam.

De bine !
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Ieri am bagat un drum pana la Medgidia si cu aceasta ocazie am reusit sa depasesc mia de kilometri. Evident ca am ceva poze dar sunt in aparat, le voi scoate zilele astea.

Pentru a sarbatori momentul azi am cumparat un set de becuri pentru masinuta. Vorbesc despre H1 Vision Plus pt faza lunga, H7 X-Treme Power pt faza scurta, W5W Blue Vision pt pozitii si PY21W Silver Vision pentru semnale.

Inca nu m-am incumetat sa le si instalez pe masina dar in cel mai scurt timp vor da o noua iluminare. Nu pot spune ca ma plangeam de vechile becuri dar ma cam ardea palma gandindu-ma ca exista acele X-Treme Power pe piata si eu nu le aveam.

Voi reveni cu poze.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

Le vei monta la service sau le montezi tu? Cam cat costa? Cam la cat au ajuns becurile si care sunt diferentele de putere/iluminare fata de becurile standard? Multumesc.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

1. Ma voi uita daca pot sa le montez eu, daca nu... ma duc la service desi as prefera sa nu.
2. Ce am cumparat eu costa cam 250 RON. Montajul nu stiu.
3. Diferentele de iluminare sunt dupa cum urmeaza:
Vision Plus - cu pana la 50% mai luminoase decat becurile standard
X-Treme Power - cu pana la 80% mai luminoase decat becurile standard
Blue Vision - lumina mult mai alba decat becurile standard
Silver Vision - iluminare identica, corpul becului argintiu


Sper sa-ti fi raspuns la intrebari, pentru comparatii cauta si tu pe net ca e plin de poze exemplificative.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Eram deja in mijlocul intersectiei inspre Ferdinand, iar masina am vazut-o in oglinda si am recunoscut-o dupa masca. Sincer, eram cam obosit, fiindca ma intorceam de la concert.
Daca te vedeam mai devreme, nu ezitam ca nu sunt fricos! Cap_PDT_01_13
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

@mixer. Le-ai montat? Cum se vede acum? Care este diferenta fata de becurile din echiparea standard?
Pe mine un drum de sambata seara cu un Cee'd m-a convins ca trebuie sa iau becuri mai puternice.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Abia astazi le-am montat. Voi vedea diseara daca observ vreo diferenta. Cel mai bine ar fi sa fac o diferenta cu o alta masina la o intalnire.
Din pacate SilverVision nu m-au ajutat. Becurile de semnal pe fata sunt niste chestiute mici albe iar in fata lor este un plastic portocaliu, deci nici o sansa de imbunatatire estetica.

Cat priveste semnalul din spate, acela este un bec simplu, alb, P21W si oglinda este portocalie... deci nici aici sanse de imbunatatire estetica cu SilverVision... care nici nu se potrivesc.

Ca atare am instalat urmatoarele:
Faza scurta - H7 X-treme Power
Faza lunga - H1 Vision Plus
Pozitii - W5W Blue Vision

Procedura este relativ simpla dar anevoioasa pentru un incepator. Se scoate masca superioara de deasupra grilei de radiator. Sunt cateva cleme la care se apasa usor centrul pana la primul click. Se extrag, se repozitioneaza centrul inafara lor si la remontare se apasa centrul la loc pana la nivel. Cand le veti vedea sper sa va prindeti despre ce e vorba. Odata scoasa masca respectiva veti avea 2 suruburi care prind niste urechi ale corpului farului. In plus, pe interior, este o piulita. Aceste 3 repere fiind scoase puteti acum scoate corpul farului. Eu recomand sa scoateti si surubul din colt al barii fata pentru a putea manevra farul pe acolo cu o mai mare lejeritate. Farul are 2 mufe, recomand deconectarea lor. Cel din stanga, de la sofer, are o mostra de ingeniozitate mioritica transferata la slovaci... desi firele se prind cu niste mufe in far... ele sunt prinse cu un soricel de insusi corpul farului. Deconectarea mufelor este oarecum inutila pt ca e aproape imposibil sa desprindeti firele de corpul farului. Becurile acestui far le-am schimbat mai inghesuit, dislocand farul din caroserie dar lasandu-l prins in firele respective. A fost mai greu. Cel din partea dreapta, pe partea pasagerului, poate fi scos cu totul si se poate lucra linistit la becuri. O alta mentiune ar fi becul de pozitie pe care l-am gadilat fara nici un fel de succes in stanga si-n dreapta, abia intr-un final tragand efectiv de el si observand ca asa se scotea. Deci becul de pozitie se trage efectiv, nu se roteste nimic. Celelalte becuri sunt prinse in cleme metalice clasice. Verificati functionarea becurilor inainte de reasamblare.
Dupa acest schimb am purces la fixarea farurilor la loc in caroserie, replasarea tuturor suruburilor si a piulitei, fixarea mastii si gata.

Acum am becuri fitzoase pe masina, inca nu ma pot pronunta dar in principiu si din experienta sigur se va vedea diferenta.


In alta ordine de idei B 98 RMX sade atat pe bara din fata cat si pe cea din spate a masinii. Deci... am inmatriculat-o.


Multa bafta tuturor, astept invitatii la comparatii de becuri in Bucuresti pe seara.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

ImageImageImageImage


Astea sunt niste poze de pe 4/11/2007, eram restant cu ele.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mixer wrote:Vision Plus - cu pana la 50% mai luminoase decat becurile standard...X-Treme Power - cu pana la 80% mai luminoase decat becurile standard
ce ai scris mai sus se refera la randamentul becurilor, parerea mea ! nu ai spus ce putere consuma becurile astea..pls!

daca au putere mai mare cred ca trebuie ajustata si valoarea sigurantelor....

PS: ...suparat ca nu gasesc masca RX :(
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

becurile acelea nu consuma cu nimic in plus, fiind construite dupa standardul H7 si H1 trebuie sa aiba acelasi consum si aceleasi dimensiuni cu becurile originale. Totusi constructia filamentului si proprietatile gazului din interior pot diferi ca atare la aceeasi putere becurile sunt mai luminoase, lumina este mai alba. Fiind becuri Philips facute in Europa (Germania/Franta) ai garantia ca nu-ti strica nimic la masina.

Grila respectiva este xR, nu RX si se gaseste in catalogul de accesorii oficial de la orice dealer. Ca o aduc ei sau nu, asta e alta discutie, eu am ales s-o cumpar direct din Germania.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

xR !! :( da, scuze, ma gandeam aiurea!

am citit topicul tau si ...te invidiez ! :) felicitari/ xcum, si eu aveam de gand sa scot TOATE alea alea de la spate, dar nu am avut timp...

pare f ok cu becurile...mai ramane sa vedem fiabilitatea ! keep in touch...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

In caz ca intereseaza pe cineva, becurile originale pe Cee'd sunt dupa cum urmeaza:
Faza scurta - H7 - Philips
Faza lunga - H1 - Osram
Pozitii - W5W - Toshiba

Pe restul nu le-am studiat.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”