Inmatriculare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Inmatriculare

Post by MihaiM »

Care stie pe unde e de umblat pt a inmatricula o masina? Si mai ales pe unde se platesc taxele.

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Trebe platita o taxa la cec, una la primarie/consiliul local, o hartie de la fisc ca ai datoriile la zi, ceva la rar numerele, RCA, casco....

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Taxele de care stiu eu ar fi:


- folia de securizare RAR - 11 RON
- taxe de inmatriculare + taxa de certificat - aprox 85 RON (la CEC)
- taxa speciala de prima inmatriculare - ~161 euro = 505 RON este ptr Cee'd (ptr cei din Buc se plateste la administratia financiara de sector, nu la cea locala)
- taxa pentru numere - 40 RON (numere aleatorii) sau 80 RON (numere preferentiale)

RCA - intre 230 si 320 ron, din ce'am gasit eu pe net
CASCO - intre 1800-2300 ron, in functie de firma asiguratoare si de alte conditii
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Taxa e 566 pentru ca este la cursul de octombrie anu trecut.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

taxa speciala

Post by tcapote »

la mine la 1,6 a fost 641 ron tva inclus. la trezorerie am platit.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Pasii de urmat pentru inmatriculare auto nou,am gasit indicatiile pe alt forum,sunt pt Bucuresti,dar cred ca se potrivesc si pt provincie.Daca stie cineva detalii pt Constanta,sunt bine primite.Spor la treaba si sa ajungeti cat mai repede sa faceti pasii de mai jos :D

Procedura inmatriculare autoturism nou - persoane fizice, Municipiul Bucuresti

1. Aplicarea foliei de secretizare pe CIV (cartea de identitate a vehiculului)
Se face la sediul central RAR de pe Calea Grivitei nr. , sau la reprezentanta RAR pentru Municipiul Bucuresti din comuna Voluntari. Acte necesare:
- Cartea de identitate vehicul originala
- Copie xerox dupa cartea de identitate vehicul (fata/verso)
Se plateste o taxa de 10 lei.

2. Completarea fisei de inmatriculare
Procurati fisa tip de inmatriculare de la Brigada de Politie Rutiera a Capitalei (Str. Udriste), sau de la birourile de copiat acte din acest perimetru.
Se completeaza prin dactilografiere folosind CIV si buletinul/cartea de identitate (de preferat la un birou specializat, in perimetrul strazii Udriste - taxa 10 lei, impreuna si cu cererea de inmatriculare-tip).

3. Obtinerea vizei Administratiei Financiare de sector pe fisa de inmatriculare.
Prezentati-va la sediul administratiei financiare de sector cu urmatoarele acte:
- Fisa de inmatriculare auto completata
- Declaratie de impunere completata (se va procura in prealabil formularul tip tot de la administratia financiara, sau de pe internet - formularul ITL 006
- Copie fata/verso dupa CIV
- copie dupa buletinul/cartea de identitate a proprietarului
- Copie simpla dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
- Copie simpla dupa factura de cumparare (factura proforma in cazul cumpararii in sistem leasing), sau contract de vinzare cumparare
- Copie simpla contract leasing, in care sa fie specificate datele de identificare ale vehiculului in cazul sistemului de leasing
Vi se vor calcula sumele ce trebuiesc varsate ca impozite si taxe pentru vehiculul in cauza, pentru anul in curs.
Vi se va pune viza (semnatura si stampila) pe fisa de inmatriculare.

4. Platiti la CEC (in sectorul in care domiciliati):
- Taxa de inmatriculare - 52 lei
- Taxa pentru certificatul de inmatriculare - 30 lei
Daca tot ajungeti la CEC e bine sa platiti si impozitul auto pentru anul in curs (la unele sectoare se plateste direct la administratia financiara).

5. Platiti la Trezoreria de sector (care apartine de Ministerul Finantelor) taxa speciala pentru prima inmatriculare. La unii dealeri, pentru anumite marci auto, aceasta taxa este deja platita.
Prezentati-va cu urmatoarele acte:
- CIV, sau copie de pe aceasta
- Buletinul/cartea de identitate
Atentie, trebuie sa va calculati in prealabil cuantumul taxei speciale - exista un calculator pe pagina Ministerului Finantelor: www.mfinante.ro, din care rezulta taxa (functie de capacitatea cilindrica a motorului, norma Euro - 0, 1, 2, 3 sau 4, si vechimea autoturismului) in Euro si in lei (la cursul de la 1 octombrie a anului precedent, asa cum prevede legea).

6. Prezentati-va la sediul Brigazii de Politie Rutiera a Capitalei cu urmatoarele acte:
- CIV cu folia de secretizare aplicata
- Fisa de inmatriculare auto cu viza administratiei financiare de sector
- Cererea de inmatriculare-tip
- Actul de identitate al solicitantului - original si copie
- Polita de asigurare RCA - copie
- Factura de cumparare - copie
- O copie a CIV (fata/verso)
- Copie legalizata dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
- Chitanta de plata a taxei speciale pentru prima inmatriculare
- Chitanta de plata a taxei de inmatriculare
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Daca doriti numere preferentiale mai intai trebuiesc rezervate numerele preferentiale la ghiseul 13, platindu-se contravaloarea placilor cu numerele de inmatriculare 49 lei; pentru numere "la rand" se plateste la ghiseul 12 contravaloarea placilor 24 lei.
Apoi va prezentati cu actele de mai sus la unul dintre ghiseele 6 - 11 pentru inmatriculare.
Politistul de la ghiseul de inmatriculari va va preciza cand sa ridicati actele (CIV cu noul nume al proprietarului si certificatul de inmatriculare) si placile cu numerele.
Pentru ridicarea actelor si a numerelor va trebui sa aveti la voi buletinul/cartea de identitate si chitanta de plata a placilor cu numerele.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Completare la mesajul anterior :

fata de cele de mai sus adaug:
Dupa ce ridicati numerele noi (trebuie buletinul si chitanta de plata a numerelor), mergeti la unul din ghiseele 14 sau 15 parca, langa cel ce face poze pentru permis si acolo puteti preda numerele rosii (trebuie buletinul si autorizatia de circulatie) si vis se restituie 240.000.
Spor la munca!

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

numere rosii

Post by tcapote »

se zvoneste ca nu-ti mai dau nici un ban la politie inapoi pentru numerele rosii. am sa verific saptamana viitoare, sa vedem daca e adevarat zvonul...

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Multumesc de raspunsuri, m-am edificat.

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

daca mai ai nelamuriri o intrebi pe o dactilografa din aia de la gheretele din parcarea de la udrishte ca te lamureshte mai bine decit orice politzist. am doua experientze recente, ultima de acu' doua luni de cind mi-am dat mashina.
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

intrebare: cand mergi la rar pentru folia de secretizare, trebuie sa te duci cu masina pe care vrei s-o inmatriculezi?
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: numere rosii

Post by buggyba »

tcapote wrote:se zvoneste ca nu-ti mai dau nici un ban la politie inapoi pentru numerele rosii. am sa verific saptamana viitoare, sa vedem daca e adevarat zvonul...
ei? cum e? ai verificat?
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@boglaw: Pai ... da ... ca verifica serii p'acolo din cate stiu
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Daca e masina noua nu tre sa te duci cu ea ci doar cu CIV si copie dupa ea.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

Malte wrote:Completare la mesajul anterior :

fata de cele de mai sus adaug:
Dupa ce ridicati numerele noi (trebuie buletinul si chitanta de plata a numerelor), mergeti la unul din ghiseele 14 sau 15 parca, langa cel ce face poze pentru permis si acolo puteti preda numerele rosii (trebuie buletinul si autorizatia de circulatie) si vis se restituie 240.000.
Spor la munca!
frate, eu am platit 100 ron pt. numerele rosii....crezi ca mai iau vreun ban pe ele? trebuie neaparat sa le predau?

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”