Asteptare acte masina (CIV/carnet garantii/etc)

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Asteptare acte masina (CIV/carnet garantii/etc)

Post by Clauds »

Nu prea am gasit un topic concret despre aceasta problema si ... fiind cam pe ultima suta de metri m-am gandit sa deschid unul pentru a-mi clarifica niste incertitudini:
Mai am 8 zile de autorizatie provizorie de circulatie (si de nr. rosii implicit) si astia de la KIA habar nu au cand o sa imi vina actele masinii ... in speta CIV (cartea de identitate a autoturismului) ... cam cel mai important din cate am inteles.
1. Nu se poate face nimic pana nu vine CIV-ul ? (din seria: RAR, taxa prima inmatriculare, politie, numere, acte masina restul ... etc)
2. Daca stie cineva: cam cat timp dureaza pentru o programare la RAR in Brasov ? adica ma programeaza de pe o zi pe alta ? sau de pe o saptamana pe alta ? (ca am inteles ca acolo trebuie mers prima data)
La RAR/politie/restu nu se poate merge daca ti-au expirat nr. rosii nu ? (logic banuiesc ...)
3. Mai este necesar alt act pe tot restul procesului de inmatriculare ? Am auzit tot felul de zvonuri despre nu stiu ce document de provenienta a autoturismului - pentru taxa de prima inmatriculare ... etc ... alte zvonuri.
4. Cam cat dureaza tot procesul acesta de inmatriculare ? ca sa stiu cum ma incadrez cu baietii ... cand o sa imi vina actele

Alte sugestii , idei, incurajari , opinii ...

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Nu ai cautat suficient. Mai insista.

1. Fara CIV (echivalentul certificatului de nastere pentru masini) nu se poate face nimic. Nu inteleg de ce se tot produc intarzierile cu eliberarea acestor acte. Eu le-am primit o data cu masina. Sari pe capul lor urat. Daca nu iti dau CIV-ul sa iti dea alta masina la schimb sa folosesti pana cand sunt gata actele.

2. RAR-ul se face pe loc. Pur si simplu te duci la ghiseu sa iti securizeze CIV-ul (aplica un autocolant pe ea). Nu se uita la masina. A, dai si o tura pe la casierie sa platesti operatiunea.

3. Cred ca e vorba de fisa de conformitate a autoturismului. Eu am primit-o sub forma unei copii xerox aproape ilizibila. Cica ar trebui la calcului taxei de prima inmatriculare. Pe mine nu m-a intrebat nimeni. Trebuie doar cilindreea si clasa de poluare Euro 4.

4. Teoretic rezolvi de pe o zi pe alta. Dureaza cel mai mult la circa financiara (aproximativ o saptamana in Ploiesti), pana se elibereaza fisa fiscala. Asta se poate face si fara restul actelor.

Spor la umblat!
Cel mai bine intrebi la un centru care se ocupa de pregatirea actelor, ei stiu sigur care e procedura detaliata pentru Bv.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

@Obscuru tu ai luat-o in leasing sau cu banu' jos?
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

Masina e luata cu banu jos.

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

Am sunat acum la RAR Brasov si cica: poti sa mergi fara programare prealabila si poti sa mergi numai cu cartea de identitate a masini si factura ... nu trebe sa mergi si cu masina neaparat ... ceea ce m-a mai linistit.
Dar scandal la dealer tot le fac ... aia nu scapa :x - daca raman fara autorizatie provizorie si stau cu masina in curte.
Nu stiu ... cam pe unde se poate reclama : OPC ? sau ... militie ?

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

Am luat un CEED de pe stoc......cash...

Toate formalitatile, de la rezervare pana la ridicarea masinii au durat 8 zile.:lol:

Cartea de indentitate a venit si ea dupa alte 9 zile.

Acum astept factura, care ar trebui sa vina prin posta sau curier de la firma de leasing care a achizitionat masina(cred ca Unicredit).

A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare????

Timp ar mai fi, pana pe 04.05, dar vine Pastele, si e posibil ca cei de la ghisee sa nu mai aiba chef de munca.......

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

Chiar nu are nimeni idee ? in caz ca expira autorizatia provizorie de circulatie si nu vine cartea de identitate a masinii pana atunci ... ce demersuri se pot face ? cum se procedeaza ? unde se poate reclama in caz ca dealerul "persista" ?
Nu prea imi vine sa cred cat de "unicat" sunt in cazul acesta (postura aceasta) ... hmmmmm
Ceilalti nu ati patit niciunul chestia asta ?
Daca DA ... ce ati facut ? Ati tinut masinile acasa in parcare ? Nu prea mi se pare normal ... sincer ... am platit pentru un bun pe care la un moment dat nu il voi mai putea folosii (si nu din vina mea) ... ce se poate face in acest caz ? (in cazul in care dealerul nu va "coopera").

P.S. Cunosc un caz recent ... o persoana care si-a cumparat o masina de la dealerul Toyota din Brasov si care la fel, dupa o luna de zile i-a expirat autorizatia provizorie de circulatie iar actele nu venisera ... in acest caz - dupa putin scandal (evident) - dealerul ia oferit un nou rand de numere rosii si autorizatie provizorie de circulatie pentru inca o luna.
Eu am sa incerc si aceasta varianta - nu m-ar deranja absolut deloc ... dar sincer ... nu stiu cat de "cooperant" va fi dealerul la auzul acestei variante.
Va voi tine la curent ...

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

3. Cred ca e vorba de fisa de conformitate a autoturismului. Eu am primit-o sub forma unei copii xerox aproape ilizibila. Cica ar trebui la calcului taxei de prima inmatriculare. Pe mine nu m-a intrebat nimeni. Trebuie doar cilindreea si clasa de poluare Euro 4.
Iti trebuie la politie la inmatriculare ca sa demonstrezi ca masina e fabricata in Europa. In cazul in care nu era in Europa, iti trebuiau ceva acte de la vama... eu am inmatriculat masina in Calarasi si fara asta nu reuseam (cei de acolo nu inmatriculasera prea multe masini CEE'D').

Bafta!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

chit wrote: Am luat un CEED de pe stoc......cash...
Cartea de indentitate a venit si ea dupa alte 9 zile.
Acum astept factura, care ar trebui sa vina prin posta sau curier de la firma de leasing care a achizitionat masina(cred ca Unicredit).
A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare????
Spuneai ca ai achitat-o cash, ce legatura are leasingul cu masina ta?!?!
Factura finala nu o primesti de la dealer?
Interesanta situatie.....!
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

Eu am primit actele in 2 saptamani :)
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

Romburaku wrote:
chit wrote: Am luat un CEED de pe stoc......cash...
Cartea de indentitate a venit si ea dupa alte 9 zile.
Acum astept factura, care ar trebui sa vina prin posta sau curier de la firma de leasing care a achizitionat masina(cred ca Unicredit).
A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare????
Spuneai ca ai achitat-o cash, ce legatura are leasingul cu masina ta?!?!
Factura finala nu o primesti de la dealer?
Interesanta situatie.....!


Masinile au fost cumparate de la producator printr-o firma de leasing.
Din cate am inteles de la dealer statul roman taxeaza acest traseu al banilor(sau a masinii), producator-leasing-dealer-client, asa ca dealerul iese din schema iar clientul primeste factura direct de la firma de leasing.

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

Aha, de asta ti-a venit tie asa de repede masina, norocosule :) .
O intrebare pentru cei care au facut comanda si au urmat toate etapele achizitionarii adica avans, primirea seriei masinii, plata integrala: Factura finala de cine este emisa, de dealer, de importatorul in Romania a KIA, sau de mai stiu eu ce firma de leasing?
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

azi am ridicat si eu civ-ul si factura finala
de luni o sa ma apuc de platit darile :(
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

Oameni buni ... va rog frumos, chiar nu stie nimeni ?
- ce pot sa fac in caz ca nu imi vine cartea de identitate si restul de acte de la dealer ? Unde se poate reclama , ce se poate face in acest caz ? Sincer ... eu nu am chef sa stau cu masina in parcare ...
- de unde vin aceste acte ? sa ma apuc eventual sa sun eu acolo ... sa vad ce se intampla ... cu atat mai mult cu cat vad (din acest topic) ca sunt un caz unicat ...

Multumesc anticipat pentru orice informatie ... eu din ce am cautat , nu am gasit nimic clar (numai "zvonuri").

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

Obscuru wrote:Oameni buni ... va rog frumos, chiar nu stie nimeni ?
- ce pot sa fac in caz ca nu imi vine cartea de identitate si restul de acte de la dealer ? Unde se poate reclama , ce se poate face in acest caz ? Sincer ... eu nu am chef sa stau cu masina in parcare ...
- de unde vin aceste acte ? sa ma apuc eventual sa sun eu acolo ... sa vad ce se intampla ... cu atat mai mult cu cat vad (din acest topic) ca sunt un caz unicat ...

Multumesc anticipat pentru orice informatie ... eu din ce am cautat , nu am gasit nimic clar (numai "zvonuri").

Salut

Ai rezolvat cu actele?
Si eu astept factura ca sa termin cu inmatriculatul.......

Post Reply

Return to “Generalităţi”