Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Hai sa zicem ca ma aflu la sursa :) Mai multe detalii luni. Sa vedem cum se va aplica.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Am intrebat si eu pe cineva care lucreaza la Generali si astept sa vad daca'mi raspunde. Pana la urma n'ar fi un capat de tara fransiza aia. Intrebarea ar fi: la vandalism, se aplica?

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Cu fransiza asha e... de pe 18 iun, 100 e la fiecare dauna

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Fransiza minima pleaca de la 100 EURO. Ideea este ca si tariful scade asa ca daca aveti o singura dauna intr-un an tot pe acolo se ajunge.
Se loveste in acest fel in cei care solicitau reparatii pentru zgarieturi pe bara, si alte chestii minore de mai multe ori intr-un an si care aduceau in acest fel pierderi societatii. Ma rog ideal ar fi sa nu aveti evenimente pentru ca exista un sistem bonus-malus prin care se majoreaza sau se scade prima de asigurare in anul urmator in functie de numarul daunelor. Peste 3 daune oricum nu se mai reinnoieste polita iar daca ai 2 mai bine treci la alta societate de asigurare :)
Dupa cum am mai spus, nu se aplica fransiza in momentul in care exista posibilitatea totala de regres asupra daunei cauzate de o terta persoana. Conditia este ca aceasta sa aiba RCA valabil si sa fie de vina 100% conform procesului verbal de constatare (pentru culpa comuna se aplica fransiza) si sa fie de acord, atat el cat si societatea lui de asigurare pentru plata despagubirilor. Acest caz nu se ia in considerare ca find dauna in momentul reinnoirii politei
Pentru lovituri in parcare, zgarieturi, vandalism etc se aplica
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Ajax26 wrote: Dupa cum am mai spus, nu se aplica fransiza in momentul in care exista posibilitatea totala de regres asupra daunei cauzate de o terta persoana. Conditia este ca aceasta sa aiba RCA valabil si sa fie de vina 100% conform procesului verbal de constatare (pentru culpa comuna se aplica fransiza) si sa fie de acord, atat el cat si societatea lui de asigurare pentru plata despagubirilor. Acest caz nu se ia in considerare ca find dauna in momentul reinnoirii politei
Pentru lovituri in parcare, zgarieturi, vandalism etc se aplica
Mi se pare ca se profita iar de vidul de legislatie din domeniu. Odata ce politia declara vinovatul nu vad de ce ar trebui sa se obtina si acordul acestuia si al asiguratorului acestuia de catre pagubit. Care mai e rolul asiguratorului in acest caz? De ce nu merge asiguratorul cu procesul verbal de la politie sa se certe el cu vinovatul si cu asiguratorul acestuia, sa obtina acordul si despagubirea pentru daunele produse? Si daca nu are RCA ce faci? Te lupti cu el prin salile de judecata de prin tribunale in timp ce asiguratorul se bucura de banii pe care ti ia luat cand ai semnat polita de asigurare. Daca mai ai norocul sa dai si peste vreun "baiat de cartier" sau de bani gata....ajungi de-ti platesti tu reparatiile.
Sau cu ce o fi vinovat saracul om care se asigura la ei daca masina ii este distrusa in parcare? Am vazut nenumarate cazuri in care chiar si in parcari publice in care platesti taxa, masinile sunt zgariate, lovite iar supraveghetorii nu dau doi bani pe ce se intampla. Mai mult, pe tichetele e stipulat ca cei care administreaza parcarea nu-si asuma responsabilitatea daca masina iti este distrusa.

Oare cand vom ajunge si noi o tara civilizata in care serviciile platite sa fie prestate cu profesionalism iar legea sa fie echidistanta si cel vinovat sa plateasca.

Sunt de parere ca ar trebui luata atitudine si pusa problema si pe celelalte forumuri. Prea incep sa intinda coard asiguratorii.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Am si eu o intrebare. Ce inseamna frasiza?
Si inca o nedumerire. Daca eu merg frumos si corect cu masina si ma buseste doamne fereste unul din vina lui, repar masina cu asigurarea lui sau cu casco?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Franciza reprezinta suma pe care asiguratul o plateste in cazul unei pagube. Din suma despagurbirii asiguratul pateste contravaloarea francizei si restul societatea de asigurari. Pentru pagube sub valoarea francizei e mai rentabil sa nu apelezi la asigurare.

In cazul unui accident, poti repara masina pe RCA-ul vinovatului (daca nu esti tu ala) sau pe Casco. In cea de-a doua varianta platesti franciza, dar cazul se solutioneaza mai rapid. Daca in PV politistul sicrie ca celalalt are toata vina atunci nu mai platesti nici franciza.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

@ Sfinxule. nu am mai facut de mult timp accident si nici nu imi doresc asa ca nu prea mai stiu ce acte se fac pe acolo. Din cate imi amintesc eu daca recunosti fapta si semnezi procesul automat asigurarile sunt obligate sa plateasca despagubirea pe RCA in limitele stipulate de lege.
Daca nu semnezi insa si nu esti de acord atunci problema se solutioneaza in instanta.
Poate este cineva pe forum care are idee ce acte se fac pe la politie in caz de accident
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

referitor la schimbarea asiguratorului: nu se poate schimba asiguratorul daca masina este luata in sistem leasing. scrie in contractul de leasing.

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

andrei0241 wrote:Ca sa nu deviem aici de la subietc, am sa te rog sa prezinti aici din ce punct de vedere e mai avantajos Casco la leasing decapt daca optai pentru imprumut auto. Eventual si diferenta de bani care este de fapt ...
din punctul meu de vedere,
- la leasing - compania de leasing are contract cu cateva societati de asigurare si nu mai trebuie sa alergi tu dupa cotatii, au cotatii ceva mai bune si plata primelor de asigurare se face lunar.
- la imprumut auto, tu trebuie sa te duci sa discuti de casco la societatile de asigurari, platesti asigurarea in 2-4 rate (soc financiar cand vine data de plata - am un prieten cu astra classic 2, plateste 10.500.000 la 6 luni)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cat ajunge Casco la Asiban fara fransize?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Are si calculator de Casco? Stiam si eu de site'ul respectiv, insa din ce'am vazut eu, e pentru credite, nu pentru asigurari ...
Si oricum, prefer sa ma bazez pe sume obtinute la fata locului decat pe sume gasite pe net ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Avem topic dedicat CASCO, ca pe urma iarasi apar comenturi ca e forumul varza.

viewtopic.php?t=19
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Mi-ai luat vorba din gura .... posturile astea chiar ar fi bine sa fie mutate
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”