CITESTE SI IA AMINTE !!!

Bucureşti
Post Reply
pinty
Posts: 4
Joined: 03 Dec 2008, 17:02
Auto:

CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by pinty »

Am dus masina, (luata la sfirsitul lui Septembrie 2008), un Kia Cee'd, in data de 24 Noiembrie 2008 la reparat dupa un accident, la service-ul din Baneasa.
Pe scurt: mi-au pierdut prima comanda (facuta in data de 26 Noiembrie), la a doua au uitat un reper, la a treia au cerut reperul pe dreapta si trebuia pe stinga. A intrat la reparat pe data de 6 Ianuarie 2009, dupa cum scria pe fisa de reparatie. In sfirsit ieri 18 Februarie 2009 am aflat ca masina e gata e de 3 zile dar mi-au uitat numarul de telefon si de aia nu m-au anuntat sa vin sa o iau.
Azi 18 Februarie 2009 ( dupa aproape 3 luni ) m-am dus fericit sa iau masina. Cind sa plec cu ea am observat ca
n-am antena. Cu chiu, cu vai mi-au adus una. Am plecat ca din pusca si mi-am jurat sa nu mai calc la ei decit daca vor ramine singul Service din Univers.
Concluzia: trageti-o dumneavoastra !!!
Sfaturi: NU VA DUCETI IN SERVICE MIT MOTORS BANEASA IN VECII VECILOR !!! [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by singlecrys »

Inca un posesor de KIA multumit de service! :twisted:
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

nick
Posts: 31
Joined: 19 Nov 2007, 19:58
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by nick »

Sa stii ca si eu am fost la reparatie cu aripa dreapta fata care era infundata si pot spune ca sunt foarte multumit de cum a iesit masina si de rapiditatea lor (de marti pana marti, o saptamana).
Deci cred ca ai avut tu ghinion :D, dar oricum nu ii poti compara cu IMG care dupa mine sunt net superiori.
Cee'd 1.4 Best ->> PISTON GREY ->> 78.ZRX

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by andreii2000 »

Eu nu inteleg cum acesti oameni se poarta astfel pe criza asta de joburi... Nu le e frica ca-i va da afara ? Toata problema vine de la directorul servicelui, deoarece pestele de la cap se impute.

Serios vorbind si fara suparare: dnule director, ori nu stiti ce se intampla in unitatea pe care o conduceti, ori va depaseste functia ! In ambele cazuri trebuiesc luate masuri.

Din atitudinea asta se pierd bani, deoarece clientii va vor ocoli din ce in ce mai mult.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by Ogy »

Pinty din pacate pentru tine si din fericire pentru noi....noi am tras aceasta concluzie de cel putin 1 an de zile....bucurestenii (si nu numai), calca doar pe la IMG...( desigur trebuie sa citesti forumul).
Imi pare rau pentru tine, dar nu zici ceva nou....

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by Bonzai2 »

In principiu la Mit Baneasa se duc cei ce nu intra pe forum .
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by surfer »

Am dus si eu masina la baneasa pentru aripa stanga fata de schimbat, usa st fata de indreptat si vopsit, spoiler spate vopsit si un pic aripa st spate vopsit.masina predata marti.gata de ridicat vineri. lucrare ok, desi mi se pare un pic diferita culoarea aripii de restul,dar probabil ca e noua si deaia. va trebui sa ma conving de faptul ca nu sunt buni.pana atunci.... baneasa rules! :P

drumuri mai bune!!!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

pinty
Posts: 4
Joined: 03 Dec 2008, 17:02
Auto:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by pinty »

Apropo de Director: Cind am telefonat la service, imediat dupa accident, mi s-a promis ca reparatia nu dureaza mai mult de o luna. Pe 26.02.08 cind m-am dus cu actele de la constatator, au vrut sa ma programeze sa intru la reparatie dupa 15.01.09. M-am enervat si am facut scandal. A venit un director de acolo si a luat dosarul, l-a dat altui angajat si i-a spus ca masina trebuie sa intre in reparatie imediat ce vin piesele. M-a asigurat ca reparatia nu poate dura mai mult de 3 saptamini. Masina a intrat in reparatie dupa o luna si jumate. Azi cind am fost sa o ridic, am vrut sa vorbesc cu directorul respectiv, sa-i spun ca angajatii firmei fac tot ce vor ei, indiferent ce le spune seful lor sau patronul. Am aflat cu stupoare ca directorul respectiv fusese dat afara. Oare de ce ? Pentru ca era prea corect ? Si mafia din service nu l-a mai suportat ?

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by holden »

Au am dus masina la ei din 17 octombrie 2008, au trecut 4 luni si tot nu e gata.
Acum spun ca ar fi la geometrie si ca e aproape gata...
Are cineva experienta cu BCR, cam cit or mai trage si astia de timp pina platesc dauna?
Cei din Baneasa sint mizerabili, si uman si "profesional".
#-o #-o #-o #-o
Kia Cee'd 1.4 black

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by holden »

surfer wrote: baneasa rules! :P
Chiar daca ti-au vopsit tie aripa in 3 zile, desi mi-e imposibil sa cred, nu se schimba situatia.
Faptul ca au schimbat directorul nu inseamna mare lucru, cred ca ar trebui ca toti tinighigerii, vopsitorii, secretarele, motorstivuitoristii, manelistii de acolo sa fie dati afara, in suturi... :evil:
Kia Cee'd 1.4 black

ASCENT
Posts: 29
Joined: 04 Nov 2008, 23:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by ASCENT »

Am dus si eu masina la Mit Manolescu acum 5 luni si mi-au vopsit aripa si bara + chituit aripa, am dus masina joi, vineri am reidicat-o de la ei, lucrat f ok (servide-ul mi-a fost recomandat de un prieten)
am avut ghinionul sa am un accident in martie si am dus masina iar in manolescu...ei bine din cauza ca ei se ocupa doar de tinichigerie, de mecanica s-a ocupat mit baneasa.
Pe deviz apare: inlocuire portiere dreapta + indreptat aripa dreapta spate schimbat fuzeta dreapta spate roata, capac.. etc.
si acum vine aprtea de service...
Manolescu: domnul tinichigiu care s-a ocupat de masina nu a vazut ca defapt colturile erau tesite, si norocul a facut sa ajung la ora 16 la service cand batea soarele f bine si se vedeau toate imperfectiunile. booon.. vbesc cu directorul de service, si cadem de acord (ca deh era pe recomandare) sa revin dupa Pasti cu masina sa imi finalizeze aripa. In drum sre munca, la nici 10 minute constat cu stupoare ca masca de la tweeterul de pe usa dreapta fata e zgariata. Il sun pe om.. ii trimit o poza.. a ramas ca dau comanda si ma cheama sa le fac pe amandoua cand vine capacul.
intre timp, masina stand in parcare la munca, eu neavand drept de a conduce, mai descopar si ca pe usa din spate , deasupra geamului era putin sarita vopseaua. Am zis ca o rezolvam si pe asta..e intr-un loc in care nu avea cum sa o zgarie nimeni... e chiar unde vine chederul cand e usa inchisa. Normal.. ca vreau sa nu am astfel de zone.
Inca mai astept sa ma sune sa ma anunte ca a venit capacul, si sper sa o rezolvam pe cale amiabila.
Azi m-am urcat la volan... si, spre uimirea mea, masina nu mergea ca inainte..adica tot mai aveam o bataie pe spate.......cand ma uit... pe bord, martorul ABS aprins. Cand bag cheia in contact se aprinde, se stinge, dupa 3 secunde si apoi sta stins. Cand merg, in schimp sta aprins.... si am acel zgomot pe spate... a patit-o careva?... macar sa stiu la ce sa ma astept... oricum o duc iar in service...la Baneasa, caci eu consider ca tine de garantie, ca sa nu mai zic ca cel mai probabiil dupa ce au montat oamenilor le-a fost lene sa mai faca inca o geometrie, si eventual sa se uite si pe la senzori.
Ghinionul meu e ca eu nu am putut sa conduc si mi-am dat seama abia acum...
Pe de alta parte e normal, fiecare e obisnuit cu masina lui.
PS: prima problema observata a fost ca presuiunea pe acea roata era de 1.6 BAR fata de 2.2 iar la celelalte roti era 2.4 dar am rezolvat-o...si totusi tot bate...deci ma gandesc ca ABS-ul lucreaza aiurea.
KIA Cee'd 1.4 GSL Best Cassa White
----------------------------------------
B 95 GKA
-----------

ASCENT
Posts: 29
Joined: 04 Nov 2008, 23:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by ASCENT »

Revin cu noutati.
azi dimineata am sunat la service in Baneasa si mi-au zis sa vin chiar azi cu masina la ei. Am ajuns , s-a diagnosticat si s-a constatat ca aveau legatura ABS-ul cu acea bataie a rotii, si anume.. din cate am inteles.. e vba de un con cu niste zimti, sau ceva de genul de pe care citeste senzorul ABS. Acel con era stramb de la accident si mi l-au inlocuit pe garantie azi. Concluzia e ca e ok, s-a rezolvat problema cu mecanica, acum mai ramane cea cu tinichigeria.
KIA Cee'd 1.4 GSL Best Cassa White
----------------------------------------
B 95 GKA
-----------

PICASSO
Ex-user aurelianpintilie
Posts: 25
Joined: 27 Jun 2009, 20:42
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by PICASSO »

Salutare la toata lumea.
Si eu am fost de vre-o cateva la serviceul din Baneasa, din pacate oamenii de acolo nu au respect pentru clientul care le baga banii in buzunar, nu merge nici cu spagi, oricum nu te baga in seama, nici dupa accident reparat pe casco nici la revizia obisnuita, pacat marca are de suferit din aceasta cauza. :(
KIA SORENTO, 2.5, CRDI, EX, AT, NEGRU, B-88-JJS
KIA RIO, 1.4, BENZ, MT, GRI, B-88JJR
KIA OPIRUS, 3.5, BENZ, EX, AT, GRI, P-2419-AH
MITSUBISHI PAJERO, BENZ, AT, VERDE P-7951-AH

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by holden »

Salut.
Tocmai am descoperit ca nici macar nu mi-au schimbat plafonul, desi era trecut la nota de plata.
In plus, mi-au sterpelit bricheta si mi-au dat masina cu o roata desumflata, asta dupa 6 luni de asteptare.
Miine fac revizia la IMG; dupa experienta MIT, n-am cum sa fiu dezamagit :P
Kia Cee'd 1.4 black

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CITESTE SI IA AMINTE !!!

Post by holden »

E posibil ca baietii de la MIT care te mint ca-ti schimba piesele, sa le pastreze pe cele noi si sa le vinda ulterior?
Inca o intrebare, va rog, pentru cunoscatori. Am masina negru metalizat, acum toata caroseria e plina de punctulete albe. E normal?
Multumesc.
Kia Cee'd 1.4 black

Post Reply

Return to “Mit Motors International”