Teste redobandire permis

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Teste redobandire permis

Post by AlinC. »

Salut

In primul rand sper sa nu-mi iau ban pentru topicul asta. Am cautat un topic pe aceasta tema si n-am gasit nimic pe forum, so here I am :)


Povestea mea e simpla: am un pro_ceed care sta sa vina si in compensatie mi-a "plecat" permisul 2 luni. Tocmai am picat prima examinare pentru redobandirea carnetului (odata luat, examenul iti da dreptul la reducerea suspendarii cu 1 luna).

Am gasit niste teste grila online pe www.incepator.ro, dar nu au nici o legatura cu testele de la politie.

So, stie cineva cum imi pot procura testele respective, de preferat online? Sunt din Iasi, asta in cazul in care aveti un cartzoi de vandut/imprumutat.

Multumesc anticipat :)

Bafta si aveti grija la carnet ca e urat tare fara :)
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Un site cu chestionare fara prea multe greseli (eu am gasit doar una) este http://www.chestionare-auto.com/ . Dar e de preferat sa iti cumperi si cartea cu noul regulament, pentru ca daca ai dat de carnet mai de demult, s-ar putea sa se fi schimbat multe in lege si tu sa nu ai habar de noile prevederi. E una groasa care are pe langa lege si intrebari si raspunsuri pe categorii
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by AlinC. »

Mersi frumos.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

www.incepator.ro si intrebarile din "cartea galbena"
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

eu cand am dat in august anul trecut cele mai grele teste erau ilioara dc le faceai pe alea erai ca si admis...cam greu cred de gasit cartea la tine in iasi.
kia cee'd best black

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Am trecut si eu prin asta.
Vezi ca e o carte cu teste special pt "13 din 15", care, fie vorba intre noi, sunt mult mai usoare decat cele de la examenul "22 din 26"
O parte se regasesc si in chestionare, dar cel mai bine ar fi sa iei codul rutier si sa-l citesti cu atentie. Daca faci asta cu seriozitate nu ai cum sa pici.
Multa bafta!, asta daca intre timp nu ai rezolvat deja...
GL 07 DJK

catalin1984

Post by catalin1984 »

parerea mea ca daca ai luat odata carnetul se presupune ca trebuie sa fii la curent cu modificarile si in general cu regulamentul.

Daca nu.............ei bine probabil ca nu meriti sa fii pe sosea.

Nu te supara pe mine dar tocmai era sa imi loveasca unu masina in seara asta pentru faptul ca nu avea habar de banala lege: "prioritatea de dreapta".

Asa ca daca nu ai habar de legi/decrete etc. Mai bine ramai pieton(decat sa omori pe cineva, sau pe tine insuti).

Bafta!

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

catalin1984 wrote:
Nu te supara pe mine dar tocmai era sa imi loveasca unu masina in seara asta pentru faptul ca nu avea habar de banala lege: "prioritatea de dreapta".

Bafta!
Cel de care zici, poate si-a luat permisul la Pitesti :lol: Glumesc, dar ... Doamne- Fereste de evenimente neplacute !
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Sincer, destui dintre soferii mai vechi (a se citi cu experienta) pe care i-am intalnit la examenul de carnet pe care l-am dat recent erau praf la partea de teorie... Praf insemnand 14-21 puncte. Multi din cei mai vechi au impresia ca daca au deja multi km ca soferi le ajunge, si ca situatiile din trafic pe care sunt obisnuiti sa le abordeze intr-un anumit fel sunt cele corecte... lucru gresit in multe cazuri. Daca ar fi sa conduc cum am invatat la scoala de soferi (adica in litera legii), nu cred ca as putea sa circulez prin Bucuresti fara a ajunge la destinatie mult mai tarziu, plus ca mi-as face provizii masive de carne in frigider de la participantii la trafic cu condus "de Bucuresti" (Apropo... am fost in Constanta saptamana trecuta. Trafic mai aiurit si soferi mai indisciplinati ca acolo nu am vazut nici macar in Bucuresti. Poate am nimerit eu o perioada mai agitata, insa mai mult eram preocupat sa feresc slalomistii si grabitii decat sa ajung la destinatie).
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

cmg_george

Post by cmg_george »

Carti cu legislatie si chestionare se gasesc la orice librarie. Eu le-am cumparata pe cele de la Ilioara si National, m-am axat pe chestionare si totul a fost ok. 26/26 :D

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Teste redobandire permis

Post by Ogy »

Aveti grija ! Cel care m-a lovit astazi i s-a luat carnetul pe 60 zile .....daca nu da acel examen pedeapsa se duce in 90 zile ...daca ia examenul ramane cu 30 zile...

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Teste redobandire permis

Post by shpid3r »

Uhm... daca ai carnetul suspendat poti sa dai examen sa scapi de luna aia ?
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”