CUM SE INSCRIE MASINA???

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by ION GABRIEL IONUT »

Stiu ca poate pun o intrebare stupida, insa lucrez de dimineta pana seara si nu am avut timp sa ma interesez. Am un ceed(bineinteles), si mai pot sa circul cu nr provizorii pana pe data de 22/08/08! Ce fac dupa aceea? Unde merg prima data, cat e taxa de prima inmatriculare, unde o platesc?? Ceed-ul meu e 1.4 best. Cat ma costa cu totul?
Va rog, posesori de 1.4 care v-ati inscris masina deja, AJUTATI-MA!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Post by ION GABRIEL IONUT »

Apropo! Cat costa numerele preferentiale(cred ca se numesc) si cat dureaza sa le obtin?
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Post by Aegyssus »

Daca este in leasing nu te doare capul. Firma de leasing se ocupa de toate.
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@ION GABRIEL IONUT - pe cind POZE cu masina ta?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Post by ION GABRIEL IONUT »

Poze, in curand!
Intre timp, astept raspunsuri de la voi! Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!
Nu e in leasing, ci un credit auto de la cec! Si deci EU trebuie sa o inscriu. Deci, ce fac????
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

clao_flor
Posts: 5
Joined: 05 Aug 2008, 12:50
Auto:
Location: Pitesti

Post by clao_flor »

ca si costuri sunt:
- 729 RON taxa de prima inmatriculare
- 40 RON Numerele normale +40 RON daca vrei nr.preferential
- 25 RON impozit (dar asta depinde de locatie)
- 50 RON firmulare + alte taxe

Sper ca nu am uitat nimic!!!
NB. Cat despre procedura la noi in oras este un birou de consiliere in cadrul politiei care iti emite formularele si te indruma pas cu pas.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shpid3r »

Navigand prin forum, am gasit la un moment dat un fel de tutorial (relativ recent) despre acesti pasi... din pacate, cu functia de cautare nu reusesc sa dau peste acel post, insa am salvat continutul. Asadar, cu multumiri autorului, imi permit sa-i dau copy-paste la post:

ata pasii pe care i-am urmat eu pentru inmatricularea masinii. De retinut este ca acesti pasi au fost mici, in functie de timpul de care am dispus. Nu mi-am permis dedicarea unei intregi zile acestei activitati, asa ca azi am facut una, maine alta si tot asa.

Intr-o miercuri am inceput aventura la RAR iar saptamana viitoare (marti) ridicam numerele si talonul.

Asadar, dupa ce am ridicat de la dealer cartea de identitate a vehiculului (CIV) si factura finala (dupa cam o saptamana de la primirea masinii) primul pas facut a fost sa merg la :

1. sediul RAR, adresa Calea Grivita nr. 391A, program luni - joi 8:00 - 16:00, vineri 8:00 - 13.00, site web RAR pentru securizarea CIV.
Taxa este de 12.5 RON si include aplicarea foliei de securizare, arhivarea CIV si un ecuson ITP valabil pe urmatorii 2 ani.
Am remarcat ca se poate plati si cu cardul.
Acte necesare securizare CIV la sediu RAR:
- CIV original
- copie CIV pe care am completat datele personale conform unui model afisat
- C.I. original sau copie

Timp necesar: 20 minute (dimineata, la deschidere)

Urmatorul lucru pe care l-am facut a fost sa merg la:

2. Trezoreria de sector pentru plata taxei speciale de prima inmatriculare. Aici este posibil ca lucrurile sa difere de la sector la sector. Eu am mers la trezoreria Sector 1. Pentru cei interesati aceasta a fost relocata la noua adresa din str. Gerota Dimitrie nr. 13, adica aici
Orar: L-V: 8:30-16:30
Aici am platit taxa speciala de prima inmatriculare (despre a carei valoare sau mod de calcul nu mai vorbesc, pentru ca am fost inainte de 1 iulie - insa este de retinut ca am fost intrebat daca mi-am calculat taxa pe site-ul ministerului economiei si finantelor, doamna de la chiseu explicandu-mi ca dansii nu au posibilitatea sa o calculeze pe loc. Poate cu noua taxa sa se
fi mai schimbat lucrurile insa aruncati un ochii pe aici si calculati-va taxa pentru mai multa siguranta!). FOARTE IMPORTANT: Numele de pe chitanta platii taxei speciale de prima inmatriculare (taxe
de mediu acum) trebuie sa fie cel al proprietarului masinii. Daca rugati pe altcineva sa mearga sa plateasca taxa pentru dvs. sa nu faca greseala sa se treaca pe chitanta. Astfel, scapati de dureri inutile de cap!

Acte necesare la plata taxei:
- CIV (original sau copie)
- C.I.

Timp necesar: 5 minute (am fost pe la 15:30-16:00)

3. Am cautat pe internet formularul tipizat al fisei de inmatriculare si cel al cererii de inmatriculare. Ambele au fost
completate si apoi printate, insa la politie am vazut oameni care le aveau completate de mana si nu au fost probleme la chiseu. Nu stiu exact daca toti functionarii accepta asta sau nu. Mie mi-au acceptat ambele formulare fara nici un fel de problema.
Cost: zero
Timp necesar (cautat pe net, completat, printat) circa 30 minute.
Pentru cei interesati sa faca ca mine fisa de inmatriculare si cererea de inmatriculare le puteti gasi aici. Desi initial pe net am dat si peste pdf-uri, aceste doua linkuri contin formate .doc ce pot fi usor editate. Inlocuiti partile rosii cu datele dvs. si printati! Simplul si eficient!

Cu fisa de inmatriculare completata in dublu exemplaram fost la:

4. Administratia Financiara de Sector. Acolo am completat o declaratie de impunere (tip, se ia de la ei). Mi s-a emis o decizie de impunere si am platit impozitul aferent pentru restul anului. Mi s-a dat unul dintre cele doua exemplare ale fisei de inmatriculare cu viza Administratiei Financiare de sector.
Cost: contravaloarea impozitului

Acte necesare pentru obtinerea vizei Administratiei Financiare de Sector:
- fisa inmatriculare completata in dublu exemplar
- declaratie de impunere (tip, se ia de la sediul administratiei financiare)
- copie fata/verso dupa CIV
- copie C.I.
- copie dupa factura finala a masinii

Timp necesar: 15 min

Tot la Administratia Financiara de secotor am platit si:

5. Taxa de inmatriculare auto in valoare de 52 RON.

Apoi am mers la CEC (Bank, mai nou) unde am platit:

6. Taxa certificat inmatriculare auto in valoare de 30 RON.

Aceste taxe pot fi platite si de altcineva pt. dvs. insa ca o perere, este indicat sa aiba o copie a C.I.-ului dvs.
7. Cu toate demersurile de mai sus facute, m-am prezentat la Sediul SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI

INMATRICULARE A VEHICULELOR AL MUNICIPIULUI BUCURESTI (Sos.Pipera nr.49, sector 2), detalii gasiti aici cu urmatoarele:

acte necesare pentru inmatricularea definitiva a unui autovehicul:

- CIV original cu folia de securizare aplicata de RAR
- copie fata/verso dupa CIV
- fisa de inmatriculare auto cu viza administratiei financiare de sector
- cererea de inmatriculare tip completata
- copie dupa factura finala a masinii
- copie dupa RCA-ul valabil al masinii
- C.I. original
- C.I. copie
- chitanta de plata a taxei speciale de prima inmatriculare
- chitanta de plata a taxei de inmatriculare
- chitanta de plata a taxei aferente certificatului de inmatriculare

ORAR: L-V 8:00-20:00
La acelasi ghiseu la care m-am prezentata cu actele de mai sus mi-am ales si numerele preferentiale. Se aleg pe loc (atat cifre cat si litere, dintre cele disponibile, desigur) Eu am avut noroc si mi-a iesit din prima! Taxa pentru numerele preferentiale a fost de 85 RON. Pentru cele la rand nu stiu cat se plateste.
Mi s-a spus ca in doua ore pot veni sa ridic numerele, nu am putut asa ca am revenit a doua zi.

Pentru ridicarea placilor de inmatriculare si a talonului este necesar sa aveti la dvs.:
- C.I. original
- chitanta de plata a contravalorii placilor de inmatriculare
- in cazul in care alta persoana ridica cele de mai sus pentru dvs. este nevoie de procura notariala
Trebuie sa precizez ca eu am prezentat la chiseu doar C.I., am semnat de primire si asa s-a incheiat povestea!
Timp necesar la depunere: 30 min. (dimineata, la deschidere, fara a fi unul dintre cei ce alearga sa ajunga primul al chiseu odata cu inceperea programului)
Timp necesar ridicare: 2 min. (dupa-amiaza pe la 7)

Cu speranta ca aceste informatii va vor fi utile inchei aici.

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Post by cconiac »

Cu precizarea ca autorul de care vorbeste shpid3r este Alecsz99 de pe cel mai mare forum dedicat marcii auto nationale romane voi completa cu urmatoarele informatii, mai actuale (operatiunea a avut loc in IASI):

1. La RAR nu se mai plateste aplicarea foliei de securizare. Se achita doar serviciul de completare a CIV cu emisiile de CO2 (daca e cazul).

2. De Taxa de poluare se ocupa acum Finantele Publice Municipale.

Se depune o cerere impreuna cu actele mentionate si in termen de 2 zile lucratoare (pers fizice) sau 5 (leasing) poti ridica documentul ce stabileste cuantumul taxei. Cu aceasta hartie se achita la caserie faimosul bir. Pastrati hartia deoarece va fi ceruta la serviciul inmatriculari.

4. Nu mi-au cerut sa achit impozitul. Cand am intrebat, mi-au raspuns ca il pot plati dupa inmatricularea autoturismului.

7. Pe langa documentele expuse, a fost nevoie sa prezint si hartia de la finante (de la pct.4) ce stabileste valoarea taxei de poluare pentru autoturismul ce urmeaza a fi inmatriculat.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Post by ION GABRIEL IONUT »

MUltumesc, multumesc, multumesc!!!!!
Sunt dator cu o bere(fara alcool)!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

cysun_
Posts: 37
Joined: 14 Jul 2008, 16:53
Auto:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by cysun_ »

Nu am primit ecuson de la RAR si am uitat sa intreb daca nu trebuie sa-mi dea. Sa ma duc iar la ei?
Cee'D Best 1.4 Kompass Blue

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by ION GABRIEL IONUT »

Nu se mai da pentru masinile noi!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

grumy_san
Posts: 32
Joined: 30 Jun 2008, 10:15
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

INTREBARE inmatriculare

Post by grumy_san »

Ca sa poti sa iti inmatriculezi masina, dupa ce ai facut rost de toate actele si cereri si alte lucruri, trebuie sa fi platit si taxa de poluare inainte?? Adica inainte sa mergi la politie ca sa iti faca placute de inmatriculare trebuie platita si aceasta taxa, iar daca nu in cat timp se poate plati?? PS: ma gandesc k poate o scot astia pana la alegeri :D
kia cee'd 1.6 GSL, SB-90-VOG classic, oil blue + ESP, hydrofobic, keie pliabila etc.

Johnny27

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by Johnny27 »

Taxa se plateste inainte de a ajunge ultima data la politie

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by dbajan123 »

pai ziceau ca o scot...oare o mai dura mult?
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by shpid3r »

de platit oricum o platim, ca deocamdata e proiect de lege, trebuie votata etc. Daca ai platit-o si se anuleaza, ti se vor restitui banii. Asa ca oricum ar fi, daca o scot, banii iti revin, asadar nu "te arzi" daca o platesti acum, inainte s-o scoata.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”