Folie geamuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Folie geamuri

Post by kokolino »

vreau folie pe geamuri dar fara sa-mi desfaca usile in 15 mii de bucati...unde pot sa fac?

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

incearca aici, par destul de seriosi din ce scriu pe site, au folii bune (si cu 7 ani garantie!!! :D), si au 2 shopuri aproape de drumul taberei. preturile poate sunt un pic cam mari...

http://www.expertdetailing.ro/ro/62_37_index.php

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Folie geamuri

Post by alexcercel »

Salut,

Inainte sa platesc avansul pt. masinuta am intrebat ce trebuie sa fac sa "instalez" folie pe geamuri.

Dupa cum poate stiti, inainte de a se lipi folia pe geamuri acestea trebuie scoase din portiere (cu tot ceimplica asta: scoatere panoplii, deconectare butoane de pe acestea, etc).

Ei bine, dupa ce am intrebat, raspunsul primit a fost: "doar la Kia". Ce? Cum adica, pai de cand aveti oameni autorizati sa faca asta?... Pai nu prea au oameni sa instaleze folie dar vor sa faca ei operatiunea... Ciudat...

In fine, eu ma gandeam ca atunci cand ii voi instala alarma, si acestia vor trebui sa scoata panopliile am sa-i rog sa nu le instaleze inapoi decat dupa ce ii infoliez geamurile. Tot atunci planuiesc sa-i schimb si boxele (eu sunt inebunit dupa sunet asa ca sistemul standard nu prea multumeste - suna bine, dar atat...)

Va rog sa-mi spuneti ce azi auzit si voi de aceasta operatiune (infoliere), si daca poate doriti si voi s-o faceti, transmite-mi ce v-au comunicat cei de la dealer/service referitor la acest subiect.

Mersi,
Alex
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sunt firme care monteaza folie pe geamuri fara a le da jos. CUm anume fac asta, nu stiu, insa rezultatele sunt bune.
In CT stiu cine se ocupa cu asa ceva, insa pentru alte orase nu am idee
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Aha... interesant, tre' sa mai fac sapaturi :)

Multumesc de raspuns!
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

preturi pt folie
http://www.expertdetailing.ro/documente ... e-site.pdf

din cate stiu eu, geamurile se demonteaza la ionizare, avantajul foliei fiind tocmai faptul ca se aplica fara a demonta geamul (ma rog, mai e si avantajul ca folia innegreste mai puternic, ionizarea doar pana la un maxim 60% parca)

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

salut,

Multumesc pt. lista de preturi :)

Eu nu stiu cum e in alte parti, dar din cate am vazut eu, cand se aplica folia se foloseste FOARTE multa apa, pt. a nu avea acele bule de aer, etc, asa ca fara sa scoti geamurile ai cam inunda portierele si nu cred ca vreau sa dau cu borcanul de apa pe actuatoarele de la inchidere...

Intr-adevar, la luneta se aplica chestia cu folia avantajoasa in sensul ca nu mai dezlipesti luneta, dar nu prea vad cum e posibil la portiere...

Oare nu folosesc apa cand aplica folia? Eu am LLumar acum pe masina, cu omologare, etc, si totusi cand au lipit-o au folosit apa, si au demontat geamurile...

Oricum e bine de stiut ce preturi se practica prin alte parti. Eu am dat 140 € pt. fata + spate + luneta, asa ca se pare ca am facut o afacere buna :)

Multumesc,
Alex
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

tocmai am sunat la tel din pliant si o d-ra f amabila mi-a confirmat ca nici un geam nu se da jos la aplicarea foliei
n-am intrebat de apa sau alte cele, dar presupun ca nu-ti strica nimic (am recomandarea de la un prieten cu Audi A8 quattro care ar fi suferit mai mult daca-i umpleau portiera de apa :) )

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Eu am folie pusa la Expert detailing. Sunt multumit de ce treaba au facut baietii, si intr-adevar nu se dau geamurile jos si nici fetele de la usi. Apa care intra in usi se va scurge prin niste orificii deci stati fara grija..
Aveau un S600 V12 Biturbo model 2007 acolo si ii puneau folie, deci nu aveti de ce sa va faceti probleme din cauza apei...

Puneti folie doar la oameni care fac asta in fiecare zi,si cel mai important va dau autorizatie(doar pt geamurile din spate, pt cele din fata se da autorizatie doar pt cea mai deschisa folie, care nu merita sub nici o forma) nu va jucati cu reprezentante KIA si etc....

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

@Bogdan :
1. De care folie ai pus (Samurai, Llumar, 3M)?
2. De cat timp o ai?
3. Banuiesc ca ai pus pe C4 coupe unde geamurile spate nu se deschid => nu e frecare pe folie. Corect? Totusi, da semne de oboseala (bule de aer, matuire)?

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

1. In ianuarie cand am pus eu aveau doar Llumar
2. Din ianuarie deci 6-7 luni
3. Eu am si pe fata(medie si pe spate cea mai inchisa), si momentan nu am probleme. Au mai aparut cateva bule mici dar asta se intampla peste tot indifirent unde si cum o pui..

4. Cu garantia de 5 ani in spate, chiar nu ma intereseaza daca apare vreo bula sau se dezlipeste ceva...Oricand si oricum se remediaza, pt firma este mare si nu dispare de la luna la luna.
Sunt multi care pun folie mai ieftina, dau si autorizatie, dar daca ai vreo problema cu folia e posibil sa nu ii mai gasesti.

Pe langa faptul ca obtineti autorizatie din moment ce va puneti folie de calitate, un alt mare plus al foliilor de calitate este vizibilitatea. Pai cu o folie de 200 000 din Vitan, noaptea nu vezi nimic prin geamurile masinii. Cu folia care o am eu, se vede super bine, chiar se mira cineva si ma intreba daca nu cumva am folie deschisa pt ac se vede super bine din interior in exterior.

PS: Strangeti-va mai multi, si o sa obtineti reducere la ExpertDetailling. Cand sunteti hotarati va dau nr de tel al unei persoane de contact de acolo si incepeti negocierile. Noi am luat discount destul de bun pentru cand le-am pus(7 mil toata masina m-a costat)

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

Multam de raspunsuri, eu sunt hotarat sa-mi pun, pentru ca cee'd-ul meu va fi negru, dar cred ca mai devreme de septembrie-octombrie n-o s-o fac pe motive strict financiare.
Daca mai sunt si altii ca mine, hai sa ne adunam, ca de-aia e club :D

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

si eu vreau sa-mi pun dar tot asa cam peste vreo 2-3 luni ca nu mai am bani decat pt concediu la mare... :D deja suntem 2! ne mai strangem vreo 4-5 poate chiar mai multi si poate le punem cu 3-4 milioane, :lol:

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Count me on ......hai ca ne organizam ..la folie la piele pe volan :)
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”