Schimbare permis!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Schimbare permis!

Post by bodyaron »

Am si io o intrebare si anume:prin mai trebuie sa mi schimb buletinul(la o alta adresa) si din cate stiam eu(e mai bine asa)trebuie schimbat si permisul de conducere. Aseara un prieten mi a zis ca s a dat o lege sau ceva de genul asta unde se spune ca nu mai esti obligat! stie careva in cum sta treaba?
Ms anticipat
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

alcatraz

Post by alcatraz »

in octombrie 2007 mi-am schimbat adresa de domiciliu si cu ocazia asta am schimbat si buletinul si permisul. permisul expira in 2009. n-am fost pus insa, in situatia de a face si fisa medicala.

catalin eftime
born on 13th
Posts: 96
Joined: 19 Nov 2007, 13:27
Auto:
Location: bucuresti, chitila

Post by catalin eftime »

nu ai nevoie de fisa daca schimbi permisul INAINTE de data expirarii.
cee'd best 1.4 dakar yellow
B 73 WXX
consum mediu 6,7 % - 12.000 km

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

stiu da s-a dat o noua lege anul trecut parca prin care spune ca nu mai este obligatoriu ca adresa de pe permisul auto sa corespunda cu cea din buletin. Eu asa am si nu s-a intamplat nimic pana acum.

alcatraz

Post by alcatraz »

kokolino wrote: Eu asa am si nu s-a intamplat nimic pana acum.
poate inca n-ai dat nas in nas cu militia, sa te ia la puricat. nu stiu de existenta unei astfel de legi.

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

@bodyaron eu am schimbat buletinul anul trecut pentru ca mi-a expirat dar intre timp se schimbase numele strazii. adresa de pe permis nu mai era aceeasi cu cea de pe buletin iar cand am mers sa inmatriculez masina cei de la inmatriculari mi-au spus ca trebuie sa schimb permisul altfel voi plati amenda de cate ori mi se va cere la control.
Asa ca l-am schimbat.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Deci sa inteleg ca trebuie sa l schimb musai?!
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Si eu am auzit doar de povestea asta cum ca nu mai este necesar sa schimbi permisul daca nu corespunde cu adresa din CI, dar sincera sa fiu, nu am vazut nimic concret. Eu in 2005 a trebuit sa mi-l schimb tocmai din cauza asta, ca m-a prins politia. Cel mai indicat ar fi sa intrebi direct acolo, la ei.

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

sau spui ca ai lasat buletinul la amanet /inchirieri (orice)/ gaj, etc etc si ca ai doar permisul la tine. La cei de la rutiera le e destul. Am prieten care asa face de vreo 2 ani. Si nu cred sa fi luat vreo amenda ca nu a avut si BI la el. Cu toate ca il avea, dar nu il arata la politia rutiera.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Un prieten mi a scris ce a gasit

Acum am cautat pe net si am ramas cu gura cascata:
Art. 91.

1. Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta ?n clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte sav?rsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national rom?nesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, ?n termenul prevazut de lege;

Deci trebuie "preschimbat".

Altfel...
Regula:
Conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national rom?nesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, ?n termenul prevazut de lege

Zile suspendare: Puncte penalizare: Cumul amenda (RON):
1/2 din minim: Minim: Maxim:
- 0 132 264 352

Acte necesare:
A. eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, in conditiile legii, in baza urmatoarelor documente:
- actul de identitate ( carte de identitate, buletin de identitate sau carte de identitate provizorie in original si copie );
- fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere;
- permisul de conducere a carui preschimbare se solicita in original, daca acesta exista;
- dovada achitarii taxelor, prevazute de lege, aferente preschimbarii permisului de conducere;
- fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere;
- in cazul schimbarii numelui documentul care atesta acest lucru in original si copie
- in cazul pierderii. furtului sau distruglrea, titularul permisului de conducere trebuie sa declare in cel mult 48 de ore de la constatare, autoritatii emitente si sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere;

Iata si vestea cea buna:

Codul Rutier 2007.

Art.101. - (1) Constituie contraven?ii ?i se sanc?ioneaz? cu amenda prev?zut? ?n clasa a III-a de sanc?iuni urm?toarele fapte s?v?r?ite de persoane fizice:

1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a c?rui valabilitate a expirat;

2. abrogat
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Si care e termenul in care trebuie sa schimbi permisul?
De fapt cat e amenda ca nu am schimbat permisul?
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Pai se pare ca s a abrogat, eu asa am inteles, ca nu mai e obligatoriu :?
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

catalin eftime
born on 13th
Posts: 96
Joined: 19 Nov 2007, 13:27
Auto:
Location: bucuresti, chitila

Post by catalin eftime »

dute domle la politie sau da un telefon, daca nu ne crezi, trebuie sa-ti preschimbi permisul! parerea mea, hic
cee'd best 1.4 dakar yellow
B 73 WXX
consum mediu 6,7 % - 12.000 km

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

cu ocazia acestei probleme am vorbit ieri cu un politist pt ca vreau sa-mi schimb si eu permisul. Mi-a spus ca nu e nicio problema daca pe permis apare alta adresa decat cea din buletin. Nu avea niciun rost sa ma minta deoarece mi-e prieten. Asa ca eu voi schimba permisul fara sa schimb buletinul. Sac! :P Din moment ce apare acelasi nume pe ambele nu e niciun fel de problema.

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

kokolino wrote:cu ocazia acestei probleme am vorbit ieri cu un politist pt ca vreau sa-mi schimb si eu permisul. Mi-a spus ca nu e nicio problema daca pe permis apare alta adresa decat cea din buletin. Nu avea niciun rost sa ma minta deoarece mi-e prieten. Asa ca eu voi schimba permisul fara sa schimb buletinul. Sac! :P Din moment ce apare acelasi nume pe ambele nu e niciun fel de problema.
Asa, bravo+ ca mai apare si CNP ul :P
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”