Viitor posesor de Cee'd!!!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Ca si fiabilitate cum vi se pare? Dar consum? Probleme la ea a ti avut pana acum?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

La consum exclusiv in Bucuresti te ajut eu: scot o medie de 9...9,5 l/100km.
Fara probleme.
Ca fiabilitate nu ma pronunt; am decat 4000km.
Motorul trebuie dus la peste 4000rpm la depasiri si niciodata sa nu incepi o depasire in treapta 5. Retrogradezi in 4 chiar daca ai 100km/h.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Vezi la sectiunea Jurnal de bord ca sunt unii proprietari care au trecut de 10.000 km si nu au probleme. Ma rog, nimic care sa ne sperie. Greierasi si alte chestii micute. :)
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Intre motorul de 1.4 109 cp si 1.6 90 CP, care credeti k ar fi mai bun?
totusi sa faci depasiri cu a 4 a.... nu se tureaza prea mult motorul? Ce faci daca mai ai si greutate (familie, bagaje etc.)? Cam prea submotorizata....

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Nu am condus-o, ma dau si io cu parerea... poate ma insel

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

covrescu_bogdan wrote:Intre motorul de 1.4 109 cp si 1.6 90 CP, care credeti k ar fi mai bun?
totusi sa faci depasiri cu a 4 a.... nu se tureaza prea mult motorul? Ce faci daca mai ai si greutate (familie, bagaje etc.)? Cam prea submotorizata....
Fara a fi ironic,e o intrebare pe bune ,tu ai mai condus automobile?La ce te referi cand intrebi "care credeti ca ar fi mai bun"?Din ce punct de vedere, familie,bagaje?Sa inteleg ca e mai greu sa depasesti cu bagajele sau cu familia?Dupa mine si cu o bicicleta depasesti dupa ce semnalizezi dai pedale si depasesti obstacolul pe care il ai in fata numai in situatia in care te-ai asigurat si daca te tin pedalele...Off..submotorizata (!!!)?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Ok. Sa fim seriosi. O fi motor de 1400cc, dar are totusi 109CP. Nu accelereaza ca un Lamborghini, dar nici nu te rogi sa depasesti. Iar faza cu turatul - de'aia e pedala aia din dreapta, ca sa ii dai gaz. Daca producatorul a zis ca e ok pana la 6500rpm (linia rosie), cred ca poti da intr-o depasire peste 5500rpm fara sa i se faca greata. Sau vreti sa aveti puterea maxima la relanti, sa nu consume mult?

Daca la Cee'd va plangeti de motor, ce sa zica cei cu Logan MCV 1.4 MPI, Fabia Break 1.2HTP, Matiz 0.8? Golf, Astra, Grande Punto - masini din aceeasi clasa cu samanta au motoare de capacitati si puteri chiar mai mici. Intr-o utilizare normala sunt suficiente.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

Cred ca ambele sunt la fel de bune. L-am testat si pe cel de 90 si e excelent, iar cu al meu am facut depasiri fara nicio problema. Nu-ti face probleme. Banii si timpul de asteptare sunt problema. Iar daca iti iei bicicleta, sa nu ti-o iei din Ploiesti ca s-ar putea sa fie prea gazata si sa ai probleme la computerul de bord.
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Nu e vorba de bicicleta si nici de Ploiesti.Ma gandeam ca e vorba de implementarea semintei in sol.Asta e egricultura si cu asta defilam,pacat.Adica numai surogate,jmecheri,fite si tarani !

Alooo , adminul , il primesc si pe al treilea.Merit .

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Rapidel wrote:Nu e vorba de bicicleta si nici de Ploiesti.Ma gandeam ca e vorba de implementarea semintei in sol.Asta e agricultura si cu asta defilam,pacat.Adica numai surogate,jmecheri,fite si tarani !

Alooo , adminul , il primesc si pe al treilea.Merit .

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Am mai condus masini... Acum am un ford mondeo 2000 cmc 131 CP. Nu am condus niciodata masini sub 1.9, doar la scoala de soferi dacia atat. De asta sunt un pic in ceatza...Si nu am condus niciodata benzina doar diesel. :roll:
Am mersd zilele trecute cu un kia ceed 1.6 diesel, super bine merge masina, singurul lucru care nu mi a placut, la denivelari iti rupe rinichii, de stat si in spate nu mai vb...
:(
Asa e si la voi?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

...da, si noi avem rinichi ! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

bebelro
Posts: 21
Joined: 10 Nov 2007, 22:40
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by bebelro »

:D :D :D ...super tare replica :))
In cautarea semintei

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Hmm...omu intreaba isi spune parerea si este luat la mistocarii:(

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Din pacate nu am gasit nimic pe forum despre SW...

Post Reply

Return to “Generalităţi”