Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Un pret mediu ... Difera pretul de la service la service sau in reteaua Kia e standard aces pret pentru prima revizie?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

marius_gl wrote:Am facut revizia! :)
Schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer conditionat: 452 lei!
As zice ca e rezonabil. E mai bine decat la varul Hyundai. Te-au lasat sa stai langa masina? Stiu ca mai pe la toate service-urile nu te lasa in hala cand iti fac revizia (cel putin la Renault nu ai nici o sansa).
Teoretic, tot pe aici ar trebui sa fie si revizia la Cee'd pe benzina cu motor de 1,4.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Sincer, nu am idee! Oricum, o cunostinta din Bucuresti a platit tot cam atat!

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Da, am stat tot timpul langa masina (cu toate ca am fost invitat la o cafea :D )! Oricum, n-a durat foarte mult pentru ca mi-am facut programare...si nu m-au lasat sa astept decat...sfertul academic! :D

Am remarcat insa o mare schimbare in atitudine...fata de ceea ce stiam despre cei de prin service...de la inginer pana la mecanicul care a facut treaba...au fost foarte amabili! Mi-au aratat filtrul de aer, cel de la aer conditionat...etc! A fost totul la vedere...ce sa zic! Chiar m-au intrebat daca prefer o marca de ulei anume...

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

OT: la Renault depinde cum sti sa te invarti. Pe mine ma "dadeau" afara din service p'o usa si dupa 2 minute intram pe alta :lol: Oricum, am putut vedea cu ochii mei ce au lucrat

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

marius, ti-au facut si resoftare? Cap_PDT_01_20

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

O resoftate la Service Kia e in jur de 500 euroi. Dupa parerea mea e mult. Am facut rost de un Powerbox mult mai ieftin si sint in teste cu el.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

La Galati nu fac (inca) resoftari! Tre' sa ma duc in Bucuresti ...

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Pentru posesori de RIO...si nu numai...

http://www.kia-rio.com/main.htm

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

In loc sa continui cu lucruri de bine...
Dupa cum va spuneam mai sus, in iunie am efectuat revizia de 12 luni, iar dupa circa 2 saptamani de la efectuarea acesteia am constatat urmatoarele:

- schimbarea zgomotului motorului la relanti (masina a devenit mai zgomotoasa) - fapt probat cu cunostinte in masura sa constate acest fapt!

- in treapta 1, imediat dupa ce masina incepe sa se miste se aude un fel de "duduiala" specifica motoarelor Diesel"! Dupa accelerare si schimbarea treptei de viteza zgomotul nu se mai aude (sau asa mi se pare mie!)

Mentionez ca la revizie s-au schimbat: filtru ulei, ulei Mobil sint 5W-40, filtru polen;(cel de aer era curat-lucru constatat de subsemnatul, care a stat langa masina la efectuarea operatiunilor);

De buna credinta fiind, m-am prezentat la service-ul autorizat pentru constatarea problemelor insa mi s-a spus ca ar fi din cauza trenului de rulare (roti cu presiune prea mare )-lucru infirmat prin verificarea de rigoare si prin verificarea echilibrarii rotilor! In rest, clasicul...nu are nimic!

Doresc niste opinii pertinente in ceea ce priveste schimbarea evidenta a comportamentului motorului d.p.d.v. al sunetului, precum si idei in ceea ce priveste motivele care au stat la baza acestei schimbari de comportament!

Multumesc anticipat!

P.S. Nu doresc sa leg neaparat momentul aparitiei problemelor (daca or fi) de momentul efectuarii reviziei...insa...

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Marius, din cate stiu tu ai acelasi motor ca pe Accent. Incearca sa discuti si cu cineva care o astfel de masina poate au mai intalnit si ei o astfel de manifestare. Vezi si pe site-ul clubului Hyundai ( www.hyundaiclub.ro ) daca nu sunt cumva informatii in acest sens.

Incearca sa pui o benzina mai buna. Poate ca benzina pe care o ai a fost "aghezmuita". Apropo, ferestete de statiile peco de pe centura orasului mai ales de cele de prin zona viaductului spre Sidex. Cu benzina de la ei, nici batrana dacie nu vroia sa mearga.

In ultima instianta, poate nu ar fi rau sa-i consulti si pe cei de la Autouniversal (service-ul Hyundai). Sunt pe str. Portului aproape de vama Galati. Am inteles ca sunt bine pregatiti. Am vazut ca posesorii de Hyundai din Iasi, Braila, Tulcea, Ploiesti, chiar si de prin Bucuresti prefera sa vina la service-ul din Galati decat se mearga la service-urile din orasele lor.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Iulian, in ceea ce priveste benzina n-am facut niciodata rabat de la calitate (zic eu) si am pus doar de la Mol si Rompetrol (mai mereu de la aceleasi statii)! Tu stii cum merge masina asa ca ...iti dai seama ca am o mie de draci...Am intrat pe site-ul Hyunday si am gasit 1- 2 probleme asemanatoare (nu stiu sigur, daca la fel), insa nimic despre rezolvare...
Ma tot gandesc sa ajung si la service-ul Hyunday pt ca am inteles ca cei de acolo ar fi destul de buni...macar pentru un diagnostic...
Ma tot gandesc: o fi oare de la ulei???

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

marius_gl wrote: Ma tot gandesc sa ajung si la service-ul Hyunday pt ca am inteles ca cei de acolo ar fi destul de buni...macar pentru un diagnostic...
Ma tot gandesc: o fi oare de la ulei???
Merita sa faci o incercare. Nu ai ce pierde. In cel mai nefericit caz pot sa te refuze.

Uleiul a fost al tau sau ti-au pus ulei de-al lor. L-ai verificat dupa ce ti-au facut schimbul. La actuala masina, pe masura ce consuma din ulei devine mai zgomotasa. La fel se intampla si cand mergeam prea mult fara sa-l schimb. Imedeiat ce faceam schimbul motorul era mai silentios.
Eventual, incearca sa alimentezi de la o alta statie de benzina dupa ce o consumi pe asta si sa urmaresti daca se schimba mersul motorului.
Mai mult, nu stiu ce sa zic.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Uleiul e al lor...Am mers pe principiul ca stiu cel mai bine ce trebuie sa faca...
Pe joja e la nivelul optim, iar culoarea e OK! Nu stiu ce sa cred...sper sa nu fie ceva mecanic (rulment de presiune,etc...) Cineva de pe alt forum spunea sa nu aiba batai la biele, dar la o masina noua cu care s-a mers "regulamentar" nu cred ca e posibil!

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Salut! Cum se mai prezinta masina? Ai rezolvat in vreun fel cu zgomotele care ziceai ca se aud la relanti?
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”