Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by surfer »

Baieti, sunt utile aceste discutii, in mare parte in contradictoriu. Sunt constructive de cele mai multe ori. Nu e nimeni nascut invatat si e bine cand aflam una alta pe diverse teme.
Totusi, legat de discutia de fata, cateva precizari/rugaminti:
- sunteti la limita off topic-ului. Nu a observat nimeni post-ul lui nekx? Pareri, ajutor? Desi topicul se voia a sublinia puncte generale si nu probleme punctuale si izolate, s-a cam trecut granita;
- trebuie sa acceptam fiecare ca ne putem insela, si adevarul poate fi la mijloc. Asta este si parerea mea legata de argumentele prezentate de colegi mai sus - este deja stiut (sau ar trebui sa se stie) ca difera calitatea produselor Vest vs Est. Valabil si cu America de Sud si America de Nord. Sau India vs Japonia. La.majoritatea produselor, nu doar masini. Haideti sa acceptam asta nu fiindca suntem noi romanii horopsiti de Vest, ci e pur si simplu business, nu rasism. Chiar nu cred in notarea la iesirea de pe banda si alocarea in functie de asta. Pe de alta parte, indiferent de aceasta diferenta, tot nu e normal sa avem greierasi la 1000 de km, sau sa tremure ambreiajul de nou, sau sa bata coloana de directie de pe poarta fabricii (vezi Ceed 2008, unde au recunoscut si au schimbat, din pacate fara rechemare). Dar chiar daca sunt cativa colegi mai putini norocosi, va rog nu generalizati. Cum se spunea si mai sus, sunt si S-uri cu pb, nu mai vorbim de VAG - sunt service-urile pline de masini noi defecte, dar la ei nu e de vina marca, Doamne fereste. Orice altceva.
- nu mai comparati mere cu pere. Uitati ca momentan, Kia ofera cel mai bun raport calitate/pret/servicii in Romania. Colegul GabiA cauta sa treaca la alta clasa, dar in cautarile lui, ori din prea mult timp liber, ori din nehotarare asupra criteriilor importante, a ajuns sa compare Sportage cu alte doua segmente, de la 4 sau 5 producatori diferiti, din clase de pret diferite. Fiecare cu ale lui, dar sa ramanem cu picioarele pe pamant. :)

Pentru cei cu probleme, pls postati in categoria respectiva atat problema, cat si rezolvarea - de bine de rau, la service sau pe forum gasim rezolvare pt aproape orice.
Haideti sa ne bucuram de masini, sau cei care nu vor sa fie sau nu sunt multumiti, sa faca upgrade-urile dorite, catre orice alta marca.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

neckx
Posts: 2
Joined: 06 Sep 2017, 23:51
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by neckx »

Nu înțeleg de ce e considerat off-topic mesajul, asta nu îmi place, că e punctuala problema e adevărat, dar ce intra in topic atunci, faptul că nu există culoarea galbenă in paletarul producatorului? Când sunt întrebat ce nu îmi place la diverse lucruri, mă gândesc să fiu punctual, ca să fie clar! Nu generalizez, nu am afirmat nicio clipă că mașina e de proastă calitate, nu mă simt nici discriminat fata de locuitorii altor țări din UE. Dar nici nu mi se pare normal că abia ieșită din fabrică sa scuture, zdrăngăne, bată și altele. O seară frumoasă.

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by GabiA »

Colegul GabiA a vrut sa inteleaga ce masini ar putea achizitiona in suma x, chiar daca sunt din clase diferite. Intr-adevar, prospaturile le-am testat intr-o zi de concediu si intr-o sambata si inca nu am gasit aleasa, ca sa zic asa, doar cateva aventuri pe ici si colo. Probabil ca voi testa si ceva sh, din gama premium, dar trebuie sa mai astept pentru a sti care e bugetul.

On the topic, la generatia anterioara de Sportage, scaunele din piele mi s-au parut fara sustinere laterala. Nu am avut ocazia sa ma asez pe scaunele unui gt-line din generatia curenta.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by surfer »

Neckx, da, ce ai spus tu e o problema, deci implicit ceva neplacut. Topicul insa e despre lucruri de inbunatatit la versiunile viitoare (nu ca ar citi producatorul). Foarte bun exemplul despre culoare.
Dupa 20 de mii de km, si eu mai am cateva lucuri minore - cotiera nu gliseaza (ca la VAG), este foarte adanca deci ai nevoie de organizator pentru a castiga spatiu, scaunul pasager nu are suport lombar reglabil. Astea nu sunt probleme, dar nici nu imi plac.
GabiA, inca mai compari mere cu pere. In afara de buget, hotaraste-te la ce conteaza mai mult - caracterul premium(si tot ce aduce el), sau compromisul unei masini noi cu avantajele sale. In rest, fiecare cumpara ce vrea.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by Flavyus »

Masina mea pe comanda sigur nu a beneficiat de tratament diferentiat nici in bine, nici in rau.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alkool »

@surfer, cotiera nu mai gliseaza dupa 20.000? nu se poate repara?

on topic, nu-mi place ca nu pot sa pun alarma cu modul de ridicare automata a geamurilor. de aceea am si ramas la cea stock (pe claxon).
in plus as fi vrut sa avem posibilitate contra cost pentru a putea folosi camera de TSR ca si camera normala cu inregistrare pe stick. plus un conector usb si/sau aux in cutia de sub cotiera.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by surfer »

Chiar ai intrebat serios? :) nu a glisat nici la inceput. Faceam referire ca dupa mai multi km, am descoperit mai multe lucruri care lipsesc si ar fi fost utile. nu critice, dar nice to have.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alkool »

Da serios, a mea gliseaza, e vorba de cea din fata. Style nu GT.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by surfer »

In cazul asta, ma gandesc ca difera din cauza AT sau frana de mana electrica
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alkool »

Cel mai probabil, la mine e frana de mana manuala si cutie la fel. Oricum, nu gliseaza foarte mult in fata, eu nici macar nu o tin glisata.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by b76bgaarh »

ai si aeratoare in cotiera?

ps un lucru naspa e ca daca au pus aeratoare, depozitarea din cotiera e la jumatate.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by surfer »

Aeratoare in cotiera?
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by b76bgaarh »

tu nu ai ca astea?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by surfer »

La alea le spui aeratoare in cotiera? :) (am crezut ca te referi la cotiera cu racire).

OK, am din alea (aeratoare pentru locurile spate), dar nu ocupa niciun spatiu din cotiera. este mare si adanca, tocmai de aceea am luat un organizator de pe aliexpress, sa mai castig un pic de spatiu de depozitare.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by b76bgaarh »

Sa vezi loc fara.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”